Czy Żurek naruszył dyscyplinę finansów publicznych? Zobaczcie umowę na transport gminny!

Wójt Jerzy Żurek podpisał bardzo niekorzystną dla gminy umowę z firmą Grand Tour Venus (GTV) na transport publiczny na terenie gminy Konopiska. Z umowy wynika, że transport ten miał ruszyć wczoraj, tj. 1 marca 2018 roku. Jak wszyscy wiemy, nie ruszył.

GTV nie zdążył załatwić wszystkich zezwoleń. Co dalej wynika z umowy? GTV najpóźniej z transportem publicznym musi ruszyć do 1 kwietnia 2018 roku. Umowa z GTV została podpisana na 10 miesięcy – do końca 2018 roku. Całkowity koszt tej umowy wyniesie 1 458 000 zł (tytułem samej umowy) oraz 800 000 zł z tytułu dopłat do biletów. Skąd Żurek weźmie na to pieniądze? Tego nie wiem. W budżecie na ten cel zostało zarezerwowanych tylko 900 000 zł. Pozostaje zapytać, jak Wójt mógł podpisać umowę, na którą nie ma zabezpieczonych pieniędzy w budżecie?

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy o finansach publicznych (Dz.U. 2009 Nr 157 poz. 1240) wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokości ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego i w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych. Żurek tym samym mógł naruszyć dyscyplinę finansów publicznych gminy Konopiska. W budżecie nie zabezpieczono środków budżetowych na realizację tego zamówienia w takiej wysokości, jaka jest w umowie, dlatego Żurek nie mógł zawrzeć umowy. Jeśli na dzień zawarcia umowy o zamówienie publiczne zamawiający (w tym przypadku gmina Konopiska) nie dysponuje środkami na zapłatę należności z niej wynikających, może to być poczytywane jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Dziś m.in. w tej sprawie została zwołana Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Konopiska, która rozpocznie się o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Konopiska.

Poniżej umowa z firmą GTV na transport publiczny w gminie Konopiska.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

56 odpowiedzi na “Czy Żurek naruszył dyscyplinę finansów publicznych? Zobaczcie umowę na transport gminny!”

 1. prawnik pisze:

  Czy Pan Redaktor potrafi czytać ze zrozumieniem?
  1.450 to maksymalna kwota jaką gmina ma zapłacić, ale odejmowane będą od tej kwoty wszystkie przychody z biletów jednorazowych i miesięcznych, oraz dopłaty od Marszałka za bilety ulgowe które trafią do Gminy.
  Pisze w umowie jak byk, że kwota za realizację transportu nie powinna być wyższa niż 800 tyś zł brutto!!!!
  A skoro Gmina zaklepała w budżecie 900 tyś to chyba starczy.
  Termin rozpoczęcia komunikacji po uzyskaniu zezwoleń, nie później niż 01.04.
  Ale redaktor robi ludziom wodę z mózgu, bądź czyta umowę bez zrozumienia, to się nazywa fachowo analfabetyzm wtórny.

  0
  0
  • Wyborca pisze:

   Chyba starczy? To są finanse publiczne tu trzeba opierać się na tym co ma , a nie na chyba starczy.

   0
   0
  • Prawnik amator pisze:

   Dopłata z innych źródeł wyklucza “dopłaty od Marszałka za bilety ulgowe”. Wystarczy, że ktoś o tym doniesie Marszałkowi, a nawet nie musi tego robić, skoro treść umowy tu czarno na białym. Podpisując z Marszałkiem umowę o dopłaty przewoźnik podpisuje oświadczenie, że nie pobiera dopłat z innych źródeł. Właściwie tym samym to źródło już padło, skoro sprawa stała się publiczna.

   0
   0
 2. Wyborca pisze:

  Gmina nie może opierać umowy o zalozenia że będzie kasa. Skoro w budżecie nie ma zarezerwowanej kwoty 1 458 000 zł to wójt nie mógł podpisać tej umowy.

  0
  0
 3. Brygida pisze:

  w punkcie 4 tej umowy jest napisane że “pomniejsza się o kwotę uzyskanej dopłaty…” Ile? a jak nie uzyskają dopłaty? zgodnie z zasadami w księgowości nie można liczyć tych dochodów zanim się ich nie uzyska. Podobnie z wpływów z biletów! na etapie podpisywania tej umowy nie wiadomo ile będzie tych wpływów więc moim zdaniem powinni mieć zabezpieczone w budżecie całą kwotę, a nie mają. Może jakiś prawnik to widział i uznał,że jest w porządku, powinien przecież znać się na zasadach obowiązujących w finansach publicznych. To po co dzisiaj taka nagła sesja rady? pewnie w tej sprawie, ale to i tak jest naruszenie dyscypliny finansów publicznych. I skarbnik to podpisał?!

  0
  0
  • Paweł Nowak pisze:

   tego skarbnik nie podpisał tylko Magda Purgal jego zastępca. Nie można podpisać umowy bez zabezpieczenia finansów, tym bardziej że opiera się ona głównie o założenia jak to napisał jeden z przedmówców “chyba starczy”.

   0
   0
  • Kropeczka pisze:

   do Paweł Nowak, to się ta Pani dała wystawić!

   0
   0
 4. Krzysztof Dobiegaj pisze:

  ELEGANCKO, teraz tylko czekam na metro w Konopiskach! :)

  0
  0
 5. Paweł Nowak pisze:

  mnie zastanawia jeszcze jeden fakt. Nigdzie w umowie nie ma zapisu o wymaganiach samochodów. Po gminie będą jeździć busy czy autobusy? Skoro będzie jeździć PKS to skąd założenie o jakiś dopłatach? To PKS ich mieć nie będzie i nie otrzyma ich z województwa? Przecież to PiS to PiS mu nie da? eh

  0
  0
  • prawnik pisze:

   Dopłaty są niezależne. W chwili obecnej i PKS i Pan który jeździ busem z Lublinica otrzymuje dopłaty od Marszałka Województwa z tytułu honorowania ulg wynikających z ustaw. Nawet gdyby przez Konopiska jeździło 5 przewoźników, każdy z nich otrzymuje dopłaty od Marszałka przynajmniej tak będzie do końca 2018 roku.
   Jest mowa, że w przypadku gdyby dwukrotnie autobus był mały trzeba podstawić większy.

   0
   0
  • Brygida pisze:

   być może te i inne warunki zawarte są w załączniku, o którym mowa na początku umowy, a którego Pan Redaktor nam nie zamieszcza. Tam mogą być szczegóły. ale ciekawsze jest czy gmina będzie naliczać kary zgodnie z zapisem w par.13?? czy też dzisiaj zwołują sesję żeby podpisać aneks?

   0
   0
  • Paweł Nowak pisze:

   prawnik uważasz, że ta firma dostanie dotacje na uczniów podróżujących bezpośrednio do Częstochowy pksem i busami jeżdżącymi przez Konopiska? skąd kwota 800000 zł? skąd takie wyliczenia?

   0
   0
  • Prawnik amator pisze:

   “Pan który jeździ busem z Lublinica otrzymuje dopłaty od Marszałka Województwa z tytułu honorowania ulg wynikających z ustaw.” Niestety nie. Pan który jeździ busem z Lublińca nie otrzymuje dopłat od Marszałka Województwa z tytułu honorowania ulg wynikających z ustaw, ponieważ ich nie honoruje, ani nawet nie posiada wymaganych do tego celu stosownymi przepisami kas fiskalnych – bileterek. Przykładowe zestawienie dopłat, który przewoźnik i ile, http://tnij.at/doplatymarsz , w arkuszu Załącznik nr 1

   0
   0
 6. Mieszkaniec pisze:

  Witam zastanawiam się czy dla gminy nie lepiej stworzyć własny transport zakupić w leasing autobusy zatrudnić kierowców i działać na własną rękę czy ta kwota którą dopłaca do PKS u czy nowemu przewoznikowi i zyski z biletów wystarczyły by na taką działalność przecież chyba można coś takiego wyliczyć.Ma ktoś podobne zdanie.Pozdrawiam mieszkańców gminy

  0
  0
  • Paweł Nowak pisze:

   pewnie że lepiej i bylibyśmy jak Rędziny uniezależnieni od wszystkich

   0
   0
  • obserwator pisze:

   Można.
   Trzeba kupić minimum 5 autobusów minimum po 150 000 każdy, czyli mamy 650 000
   Trzeba kupić kasy fiskalne 5 szt z oprogramowaniem które rozliczają ulgi to jakieś 50 000
   Trzeba zatrudnić 9-10 kierowców, kasjerkę, urzędnika w gminie, który będzie się tym zajmował, rozliczał, załatwiał zezwolenia, umowy z Marszałkiem na dopłaty do ulg ustawowych – uwaga taki człowiek zarządzający transportem musi posiadać Certyfikat kompetencji zawodowych w dziedzinie transportu.
   Trzeba zatrudnić dyspozytora, który nadzoruje ruch, autobusy wyposażyć w gipiesy, żeby można to sprawdzać,
   Trzeba zatrudnić mechaników, stworzyć warsztat.
   I pewnie tych trzeba trzeba więcej tak więc na jedną gminę wielkości Konopisk się to kalkuluje.
   Takie moje zdanie.

   0
   0
  • obserwator pisze:

   Aha i trzeba jeszcze znaleść kierowców,
   To chyba najtrudniejsza sprawa.

   0
   0
  • miłośnik pisze:

   Bardzo kosztowne przedsięwzięcie a już pojawia się zarzut że GTV czy PKS to za dużo chcą…

   0
   0
  • Zbulwersowany pisze:

   aaa! teraz! właśnie to chciał zacząć wójt Socha, tyle, że przy pomocy unijnych pieniążków. I to sporych. Najpierw budowa centrum przesiadkowego, które dzisiaj ma być w Dźbowie (bo po co w konopiskach, nie?), potem sukcesywnie, w miarę środków, rozbudowa sieci WŁASNYCH połączeń ws gminie i poza gminę. Ale Pan Żurek ZREZYGNOWAŁ z tego wniosku o unijne pieniążki! Po co? Nie będzie się przemęczał.

   0
   0
  • Jurek Moczygęba Sucha Morda pisze:

   Nowak, to ile autobusow gmina musialaby kupic zeby zapewnic transport do centrum czestochowy i z powrotem na kazda wies? Bo calkowite uniezaleznienie to nie busy po terenie gminy

   0
   0
  • Okoń pisze:

   obserwator, zapomniałeś o obowiązkowych ubezpieczeniach, przeglądach, ogumieniu, paliwie! i pewnie tysiącu innych spraw. Ale to i tak warte rozważania. przyszłościowo.

   0
   0
  • Jurek Moczygęba Sucha Morda pisze:

   Autobus za 150 000 to chyba od bylego SBeka kupisz. Puknij sie w glowe. Moje dziecko nie bedzie jezdzilo 40 letnim strupem

   0
   0
 7. prawnik pisze:

  Nie jestem z tej firmy, więc nie wiem jakie są ich wyliczenia.
  Tak z tego co sprawdziłem firma ta ma podpisaną umowę z Marszałkiem, więc dostaną bez problemu. Trzeba jedynie okazać Marszałkowi stosowne zezwolenia.

  0
  0
  • Paweł Nowak pisze:

   nie jesteś z tej firmy a mówisz jakbyś z niej był. jak sprawdziłeś umowę z marszałkiem?

   0
   0
  • prawnik pisze:

   Zadzwoniłem do szefa gtv bus i zapytałem czy ma podpisaną umowę z marszałkiem. Numer do szefa mają podany na stronie www.
   Mogę zadzwonić też do Urzędu Marszałkowskiego i zapytać to przecież informacja jawna.

   0
   0
  • prawnik. pisze:

   Zadzwoniłem do szefa gtv bus i zapytałem czy ma podpisaną umowę z marszałkiem. Powiedział że tak ma podpisaną umowę. Moim zdaniem należy pytać u źródła. Numer do szefa mają podany na stronie www.
   Mogę zadzwonić też do Urzędu Marszałkowskiego i zapytać to przecież informacja jawna.

   0
   0
  • Paweł Nowak pisze:

   aha czyli już masz prywatne numery do szefa gtv, to rzeczywiście jesteś obiektywny

   0
   0
  • Paweł Nowak pisze:

   i jeszcze coś zauważyłem, że wypowiadasz się w tematach związanych z tą firmą ale nie jesteś ich pracownikiem. ty masz nas za idiotów?

   0
   0
  • Prawnik amator pisze:

   “Nie jestem z tej firmy, więc nie wiem jakie są ich wyliczenia.
   Tak z tego co sprawdziłem firma ta ma podpisaną umowę z Marszałkiem, więc dostaną bez problemu. Trzeba jedynie okazać Marszałkowi stosowne zezwolenia.” Zgoda, wystarczy poprawić załącznik do powołanej umowy – rozszerzyć go o nowe zezwolenia, o ile jednak nie ma zastosowania odrębne oświadczenie o tym, że nie otrzymuje się dopłat z innych źródeł, tu wprost z budżetu gminy. Nie da się dwóch srok za ogony ciągnąć. Albo z gminy, albo od Marszałka. Z gminy można jedynie pobierać zapłatę za bilety miesięczne imienne dla uczniów kwalifikowanych do przewozów (tzw. szkolnych) odrębnymi przepisami.

   0
   0
 8. prawnik pisze:

  Słuchaj pytałeś o ulgi. Odpowiedziałem co wiedziałem, a teraz Ty przewracasz teraz kota ogonem… Skąd mam numer, etc.
  Powiedziałem numer znajdziesz na stronie gtv bus. Wystarczy zadzwonić zapytać i dowiedzieć się u źródła. Gadałem z tym człowiekiem i powiedział mi że ma takową umowę.
  Chyba sam nie wiesz czego chcesz.

  0
  0
 9. prawnik pisze:

  Ty chyba też jesteś z tej firmy a może z PKSU:-)
  Pozdrawiam.
  Dobrego dnia i mniej hejtu.

  0
  0
 10. Wyborca pisze:

  Jedno jest pewne ta umowa w tych pieniądzach nie mogła zostać podpisana. Wójt przekroczył swoje uprawnienia i powinno być zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

  1
  0
  • Basia pisze:

   wyborca, to nie jest przęstępstwo, tylko naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Uważaj na słowa

   0
   0
 11. Górniak Stanisław pisze:

  Nie ma pieniędzy w tym budżecie. A skąd weźmie następca na transport, skoro na następny rok obcięto wydatki bieżące o 2,055mlnzł.

  0
  0
  • Pudel z ciasnej mordy pisze:

   Panie Górniak do. na własnych
   O wszystko masz pan pretensję człowieku opamiętaj się
   Moim zdaniem nie umiesz zawiązać koalicji z innymi radnymi sam nigdy nic nie osiągniesz
   Jak to mówia z wielką dupą wszędzie z wielkim pyskiem nigdzie

   Tylko panu współczuć, czy dobrze zrozumiałem że pan gdzieś składa doniesienie na brak zabezpieczenia funduszu na transport
   Przez pana jak tak dalej będzie to uczniowie będą pieszo do Częstochowy chodzić
   Jedyna mądra radna to pani Anna tak trzymać

   0
   1
 12. matfuhercker pisze:

  Może zamiast wylewać swoje wypociny na stronie którą przegląda w sumie jakies 10 osób to powinieneś może go pozwać czy coś

  0
  0
 13. miłośnik pisze:

  Milion , dwa ,trzy … każda suma będzie budziła wątpliwości bo do tej pory wszystko było za darmo lub za niewielki koszt w PKS. Jeśli chce się mieć komunikację na wyższym poziomie niż do tej pory to trzeba będzie za nią zapłacić, obojętne czy będzie to ta czy inna firma.Dwóch różnych przewoźników niehonorujących wzajemnie bilety to problem dla pasażerów np.,którzy korzystają z biletów miesięcznych. Do tego jeśli każda gmina będzie organizować transport na własną rękę to będzie drożej i wprowadza brak połączeń między innymi gminami. Ustawowy organizator transportu w powiecie częstochowskim starostwo powiatowe umywa ręce.

  0
  0
  • Okoń pisze:

   Starostwo? rozdaje statuetki kolegom

   1
   0
  • Wozak pisze:

   Starosta rozdaje statuetki za kolesiostwo i jeszcze do tego dokłada w roku wyborczym dożynki powiatowe aby Dyner i Żurek oraz Bałdygi mogli się promować i teraz wiemy dlaczego w budżecie znalazło się tak dużo kasy na promocję ! Zastanawiam się czyją? Tak się roziepsza pieniądze podatnikow a ludziom 13 km każe się jechać na raty do Częstochowy! Często o zwierzęta lepiej się dba niż o ludzi! Prawdę mówiąc to w tej gminie psy na płotach się wieszają a wójt przed kamerą tv mówi że jedyną rzecz która może zrobić to zapalić świeczkę! Ten wójt to gminę do katastrofy doprowadzi!!!!

   1
   0
 14. Górniak Stanisław pisze:

  Pudel z ciasnej mordy, najlepiej siedzieć cicho , bo Wójt Panicho. Co do koalicji to dlaczego wszyscy radni z Aleksandrii wnosili zastrzeżenia do zaproponowanej wersji transportu publicznego. Dlaczego wójt nie przedstawił na mój wniosek na sesji treści porozumienia o którym informował na oficjalnej stronie gminy jak tłumaczył było to porozumienie ustne. Jak można w tak ważnych sprawach nie spisać notatki służbowej czy protokołu ze spotkania. Ta sama sytuacja była gdy radny M. Poleszczuk zapytał o uzasadnienie odmowy wydania zgody przez Prezydenta Matyjaszczyka na wjazd busów GTV do centrum Częstochowy. Jeśli chodzi o doniesienie to informuję że na podstawie art.93 .1 ust4 ustawy z dnia 17 grudnia2004r złożyłem wniosek do Rady Gminy o zawiadomienie właściwego rzecznika dyscypliny finansów publicznych o podejrzeniu naruszenia dyscypliny finansów publicznych w związku z podpisaniem umowy na transport publiczny gdzie kwota umowy przekraczała kwotę zabezpieczoną w budżecie na ten cel. Dlaczego umowa z GTV nie została przedstawiona radnym, na to pytanie wójt bezczelnie odpowiedział że tą umowę już przeczytałem na stronie P.Gąsiorskiego, tylko na tej stronie brak jest załączników do umowy. a w BIP-ie w centralnym rejestrze na stronie gminy na próżno można szukać umów z roku 2018 pod nr 26/2018. Wójcie zlikwiduj te strony gminne bo tam niewiele jest, gdyby nie portal P. Gąsiorskiego to nikt by nic nie wiedział, wtedy było by hulaj dusza, piekła nie ma. I nie proszę o współczucie, robię swoje bo taka rola radnego i takie wpisy jak Twój tylko mnie w tym utwierdzają.

  1
  0
  • Kropeczka pisze:

   Dokładnie tak Panie Radny ! Gdyby nie ta strona Pana Gąsiorskiego i Pana wypowiedzi o wielu rzeczach byśmy nie wiedzieli, bo sa zamiatane pod dywan! A panisko wójt myśli że gmina Konopiska to jego prywatna działka i może robić co chce! Pomysłu co i jak zrobić dla gminy to on nigdy nie miał! miał tylko zawsze pomysł jak być kimś ważnym! najlepiej wójtem! No i żeśta go wybrali i jest!

   1
   0
  • Jurek Moczygęba Sucha Morda pisze:

   Jaki ten Gorniak biedny. Radnym jest i nic nie wie. Proponuje sprawdzic jaki fach ma w reku Pan Gasiorski. Google nie klamie.

   0
   1
 15. Górniak Stanisław pisze:

  Lepiej być biednym niż głupim.L. Wałęsa był elektrykiem a został Prezydentem. Radny zajmuje się sprawami gminy nie prywatnymi. Nie potrafisz skontrować mojego wpisu więc piszesz głupoty, byle pisać. Jaki nick takie i wypowiedzi.

  0
  0
  • Jurek Moczygęba Sucha Morda pisze:

   Gorniak, ja mowie o twojej biedzie pod katem tego ze glosujesz za czyms na radzie, a nic nie.wiesz. widac ze tylko na diecie ci zalezy. Pogadaj z Twoim przyjacielem gąską, moze da Ci zagrac w jakims filmie przyrodniczym:) wezmiecie byłego SBeka, on zagra pijaną małpe.

   0
   1
 16. Basia pisze:

  faktycznie Moczygęba i morda! jak zwykle bez względu na to pod jakim nickiem pisze w braku argumentów wyłazi zwykłe prostactwo i chamstwo piszącego po tym akurat nickiem.

  1
  0
 17. Struś Pędziwiatr pisze:

  jak używał nick matfuhercker to też wylazło tylko chamstwo!

  1
  0
 18. dajcie spokój pisze:

  Pytanie jest zasadnicze.
  Czy był przetarg lub zapytanie ofertowe na tą komunikację?
  Jeśli było jedno lub drugie, to pytanie jaką ofertę złożyło GTV BUS i jaką ofertę przedstawił PKS?

  1
  0
 19. Górniak Stanisław pisze:

  Pudel z ciasnej mordy, piszesz: “czy dobrze zrozumiałem że pan gdzieś składa doniesienie na brak zabezpieczenia funduszu na transport”. naucz się wreszcie czytać ze zrozumieniem albo poproś kogoś żeby Ci to wytłumaczył. Ja złożyłem wniosek do Rady Gminy zgodnie z art.93.1 ust 4 Zawiadomienie o ujawnionych okolicznościach, wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych, zwane dalej „zawiadomieniem”, składa niezwłocznie do właściwego rzecznika dyscypliny:
  4)organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.
  Gdybyś nie wiedział to Ci wyjaśnię że Rada Gminy jest nie tylko organem stanowiącym ale również kontrolującym, którego jestem członkiem. Moim zdaniem przewodniczący po otrzymaniu tego wniosku winien zarządzić przerwę i wraz z Panią prawnik, Skarbniczką i Panią Sekretarz przeanalizować zapis ustawy. Następnie omówić to z radnymi i poddać pod głosowanie. A nie pytać mnie o zgodę na przesunięci tego na następną sesję i informować mnie że ja mogę go złożyć osobiście. To jest wybieg abym ja złożył go osobiście a później mnie szkalować o donosicielstwo.
  Ja rzeczywiście złożę ten wniosek. Rzecznik wyda orzeczenie i będzie wszystko jasne.

  1
  0
 20. cycek pisze:

  Mało tego , w końcu ktos się zabrał za łamanie prawa przez wójta, który gminę traktuje jak prywatny folwark. Bałdyga za swoje zachowanie w stosunku do Górniaka powinien natychmiast zostać odwołany przez rade gminy. To co sie wyprawia obecnie w gminie przechodzi ludzkie pojęcie.

  1
  0
  • Jurek Moczygęba Sucha Morda pisze:

   A kim jestes ze wiesz jak sie Baldyga zachowuje w stosunku do Gorniaka? Normalni ludzie to chyba nie sledza tych dwoch panow. Gorniak w radzie to przeszlosc. Sluzba na rzecz bylego wojta a nie mieszkancow w wyborach zostanie rozliczona:)

   0
   1
 21. Basia pisze:

  Jurek Moczygęba Sucha Morda – widać,że nie chciało ci się posłuchać nagrania z sesji rady. Wiedziałbyś “skąd”

  1
  0
  • Jurek Moczygęba Sucha Morda pisze:

   Nie widze tam nic zdroznego. Jaki Pan taki kram- do Gorniaka wrocilo to co soba reprezentuje.

   0
   1
 22. Basia pisze:

  no cóż jurek moczygęba, ślepota nie jest twoim największym kalectwem Brak mózgu jest gorszym.

  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).