Uchwała budżetowa będzie nieważna? RIO bada uchwały Rady Gminy Konopiska!

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach wszczęła postępowanie nadzorcze nad dwiema uchwałami Rady Gminy Konopiska. Postępowaniem nadzorczym zostały objęte uchwały budżetowe: uchwała Nr 307/XLII/2017 Rady Gminy Konopiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Konopiska na 2018 rok oraz uchwała Nr 308/XLII/2017 Rady Gminy Konopiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Konopiska na lata 2018 – 2025.

Jeżeli RIO wyda negatywną opinię na temat tych uchwał, będzie to ogromny problem dla Wójta i rady.

W czwartek odbędzie się III posiedzenie Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, podczas którego będą omawiane wspomniane uchwały.

Informacja na temat programu III posiedzenia RIO, znajdziecie TUTAJ.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

11 odpowiedzi na “Uchwała budżetowa będzie nieważna? RIO bada uchwały Rady Gminy Konopiska!”

 1. Brygida pisze:

  Już pomijam fakt,że pierwsza winna być uchwalona uchwała o wieloletniej prognozie finansowej, a następnie -jednoroczny – wynikający z niej budżet na rok… . Istotne jest to, że to dwie NAJWAŻNIEJSZE uchwały organu stanowiącego! Ciekawe….Ale pewnie nikt z urzędu nam tu nie odpowie czego dotyczy postępowanie nadzorcze? A na bip-ie powinny być już dawno zamieszczone opinie RIO o Projekcie budżetu na 2018 rok. Nie ma. czy rada zdąży uchwalić poprawiony budżet i WPF? Czy to błędy merytoryczne czy znów bałaganiarstwo skarbnika? Co z Programem współpracy z organizacjami pozarządowymi? wierna sojuszniczka wójta pokpiła sprawę?
  Tego jeszcze “nie grali” w tym teatrzyku! Wójt o budżecie nie ma pojęcia, ale jak widać skarbnik też nie, a i pracownicy do…d…y, o czym już tu pisano zresztą.
  Smutne. Ale ..wstyd.

  0
  0
 2. Ksiegowy pisze:

  Znowu mamy okazję powtórzyć, że nieudacznik i broszka to za co się nie wezmą to spier….ą. Ci ludzie w ogóle nie powinni piastować takich funkcji w samorządach. Nieroby i szmatławcy nie do roboty tylko do brania dużej kasy! Im szybciej wprowadzi się zarząd komisaryczny tym mniej straci na wizerunku gmina! Tych panów odesłać daleko od gminy i jej finansów! Takiemu nierobowi należy się statuetka starosty za nic nie robienie i wyciąganie z gminy najwyższej kasy w historii tutejszego samorządu!

  0
  0
 3. Paweł Nowak pisze:

  a co będzie jak rio podważy budżet?

  0
  0
  • Znawca pisze:

   Nieudacznik i broszka że wstydu powinni się spalić!
   Nieudacznik nigdzie długo miejsca nie zagrzał! Wszędzie go się pozbywali w krótkim czasie! Gmina znowu staje się słynna za sprawą tych nieudaczników ! Należy już nigdy nie dawać rządów w ręce takich nieudacznikow! z

   0
   0
 4. Recenzent pisze:

  Płatne pismaki niech napiszą w brukowcu o niesamowitych osiągnięciach i wyczynach nieudacznika i broszki! To pseudo ,,wybawiciele,, gminy konopiska jak ostatnio pismaki opisywali budżet gminy na rok 2018, zachwycając się nad jego opisem! Te nieroby staną się grabarzami gminy !

  0
  0
 5. Księgowa pisze:

  A mnie nie dziwi postawienie na Kolegium tych uchwał!

  Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej nr 4200/VII/236/2017 z dnia 11 grudnia 2017 roku w sprawie opinii o projekcie uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2018-2025 (patrz bip gminy) ZAWIERAŁA JASNE ZASTRZEŻENIA do przygotowywanej uchwały o wpf i budżetu na 2018 rok!
  W uchwale tej Kolegium RIO wyraźnie wskazało, że zaplanowane wydatki bieżące na rok 2019 – 33 550.001,00 złotych i na 2020 rok – 33 511 041,43 zł SĄ ZNACZNIE NIŻSZE od (ogromnych zresztą!) wydatków bieżących zaplanowanych przez wójta na rok wyborczy w2018 – 37 404 984,81 złotych.

  Wydatki bieżące Szanowni Mieszkańcy to utrzymanie szkół i przedszkoli, to odśnieżanie, to oświetlenie, to dopłaty do PKS-u i MPK, naprawy dróg i budynków komunalnych, funkcjonowanie urzędu i wiele innych.
  Założono więc,że w roku 2019, następnym po wyborach, pierwszym roku nowej kadencji i być może nowego wójta, wydatki bieżące zostaną “ŚCIĘTE” o 3 854 983,81 złotych!!! Niemal 4 miliony!!

  Podobnie w roku 2020 zaplanowano kolejne zmniejszenie wydatków bieżących o 3 893 943,38 złotych czyli również o około 4 miliony!!!

  Czyżby Pan Wójt planował zamknięcie jakichś szkół?! wyłączenie oświetlenia? likwidacji jakichkolwiek dopłat do transportu?! Zwolni urząd?!

  Czyżby w myśl zasady “PO NAS TO JUŻ TYLKO POTOP” ?!

  Podobnie nierealnie i niczym nieuzasadnione zaplanowane są dochody,np. ze sprzedaży majątku.
  W latach poprzednich kwoty uzyskiwanych dochodów, jeśli wogóle były, nie przekraczały 300 tysięcy złotych, na co również zwraca uwagę Kolegium RIO.
  Nagle na rok 2018 zaplanowano dochody ze sprzedaży majątku gminy 920 000,00!!!! TRZYKROTNIE więcej!!! w kwocie nie osiąganej od kilkunastu lat!
  RIO również wskazuje na absurdalność tego planu.
  Dochody budżetu na 2018 rok, bieżący, mają wynieść ok.40 milionów, a już w roku następnym nagle wykazują wzrost o 2 miliony! Skąd?! i w roku 2020 o kolejne 2 miliony w górę!!!

  A gdyby nawet cud w Konopiskach się wydarzył, dochodów ze sprzedaży majątku nie można przeznaczyć na pokrycie wydatków bieżących.
  Według wpf przewidywana na koniec 2018 roku KWOTA DŁUGU gminy to 17 542 114,13 złotych, bez możliwości pozyskania środków z rozliczeń projektów unijnych, bo takich gmina nie pozyskała w tej kadencji(jeśli to niewielkie), jak to miało miejsce po zmianie kadencji w roku 2014, gdzie poprzedni “zarząd” gminy zostawił planowane do rozliczenia projekty unijne na ponad 7 milionów (o czym tu pisano). !!!!

  W roku 2018 zaplanowano do spłaty kredytów i pożyczek za 1 877 621, 92 złote, ale już w roku 2019 będzie miał nowy wójt do spłacenia o milion więcej!!i podobnie w latach następnych!!

  Nieodparcie nasuwa się myśl, że “po nas to potop”!

  Nie dziwią więc zastrzeżenia Kolegium RIO do uchwalonej uchwały o wpf i wynikającego z niej budżetu 2018 (baaardzo rozrzutnego, nieracjonalnego i nieekonomicznego0 ku zadowoleniu przedwyborczym wielu środowisk.

  Dziwi tylko, dlaczego wójt, a w szczególności skarbnik ZLEKCEWAŻYLI zastrzeżenia RIO do projektów uchwał i przedłożyli radnym do zatwierdzenia uchwały o WPF-ie i budżet na 2018 rok tak nielogiczne i niczym nieuzasadnione! A radni to uchwalili!!!
  ….bo “PO NAS TO TYLKO POTOP”?! PANIE WÓJCIE?

  0
  0
  • jasiek pisze:

   Pani ksiegowa czyżby chciała nam pani pokazać jakimi kartami gra wójt razem z przewodniczącym! Ohyda! Czy radni tego nie widzą .jak wójt chce totalnie zadłużyć naszą gminę! Radni obudzcie się

   0
   0
 6. Skoczek pisze:

  Radni którzy nie głosowali za budżetem mieli rację.

  0
  0
 7. Andrzej pisze:

  To mamy po 2018 roku likwidacje gminy a nieudacznik opala się pod palmami i ma wszystko gdzies ……
  Ciekawy plan zagłady gminy.

  0
  0
 8. pasażer pisze:

  Jak dobrze ma być w tej gminie, kiedy nie ma kasy na dowóz mieszkańców do czewy a wojt w nowym budżecie na 2018 rok plnuje wydać prawie cwierć miliona złotych na promocje gminy ( czytaj zachcianki wójta). Tak być nie może! Tego wójta należy natychmiast przegonić z urzedu!!!!!

  0
  0
  • Basia pisze:

   Pasażer, będzie chciał wydawać nasze podatki nie tyle może na “zachcianki” co na kampanię swoją i broszki! A radni grzecznie się na to zgodzili. Podobno nie wszyscy.

   0
   0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).