Turniej boccia w Konopiskach

Od 8 do 11 grudnia w Konopiskach odbywać się będzie V międzynarodowy integracyjny turniej boccia.

Zawody będą rozgrywane w hali sportowej w Konopiskach. Początek od godz. 10:00.

Czym jest boccia? Jak tłumaczy Romuald Schmidt – Prezes Polskiej Federacji Bocci Niepełnosprawnych:
Boccia wywodzi się z tradycyjnej gry we Włoszech znanej pod nazwą Bocce, a we Francji zwanej Boule lub Petanque. Boccia adaptowana rozgrywana jest na polu gry o wymiarach 12,5 m x 6 m. Sprzętem są niewielkie bile skórzane, obecnie raczej z tworzywa – sześć w kolorze czerwonym, sześć w niebieskim i jedna bila biała. Bile wypełnione są specjalnym granulatem, co zdecydowanie ułatwia ich chwyt. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej (nazwanej „Jack”), a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tego zespołu, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej. Po wyrzuceniu na pole gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia ogłasza wynik, który jest sumą ilości bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej bili białej. Mecz kończy się ogłoszeniem wyniku po czterech lub sześciu rundach. W pierwszej chwili wydaje się to skomplikowane, ale w praktyce wystarczy jedna krótka gra, aby zasady były czytelne dla każdego.Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).