Tomasz Marczak z Aleksandrii Pierwszej podwójnym mistrzem świata w nordic walking!

INWA NORDIC WALKING WORLD CHAMPIONSHIPS 2022 odbyły się w dniach 2-4 września w Szklarskiej Porębie. Po czerwcowej rywalizacji na płaskim terenie, przed zawodnikami stało wyzwanie zmierzenia się z trudną i wymagającą górską trasą. W zawodach wzięła udział wyselekcjonowana kadra Polski (Tomasz Marczak uzyskał powołanie w maju, zajmując trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie), ale również pozostali chętni do reprezentowania swojego kraju oraz klubu, a także sportowcy z dziesięciu innych państw.

Imprezę rozpoczął w piątek przemarsz reprezentacji narodowych. Sobota stała pod znakiem startów indywidualnych na dystansie półmaratonu, 10 kilometrów oraz 5 kilometrów. W niedzielę na trasie zmierzyły się czteroosobowe sztafety, gdzie każdy z zawodników miał do pokonania dystans 5 kilometrów. Gośćmi imprezy byli Naohiro Takahashi (delegat wydziału szkoleń INWA) oraz Aki Karihtala (prezydent INWA). Zawody były sędziowane przez doświadczonych arbitrów międzynarodowych.

Tomasz Marczak tym razem wystartował na dystansie 5 kilometrów, a rywalizacja rozpoczęła się o godzinie 16:00. Zmierzył się z niełatwą rolą faworyta (po wygraniu Górskich Mistrzostw Polski na trasie tej samej długości w Polanicy-Zdrój na początku lipca). Zadanie były tym trudniejsze, że zawodnicy wyruszali w walkę o medale według kategorii wiekowych. Mieszkaniec Aleksandrii, jako jeden z młodszych uczestników, musiał samotnie mierzyć się z górskimi szlakami i po zakończeniu marszu czekał na wyniki konkurentów. Ostatecznie okazało się, że poprzeczka dla przeciwników została zawieszona zbyt wysoko i po kilku minutach można było cieszyć się ze złotego medalu w klasyfikacji generalnej, a co za tym idzie również w kategorii wiekowej. Osiągnięty czas jest rekordem trasy, bo nikomu nie udało się go poprawić również kolejnego dnia.

Medaliści Mistrzostw Świata w klasyfikacji generalnej na dystansie 5 kilometrów:
1. Tomasz Marczak 31:42.05
2. Jacek Witucki 32:05.75
3. Tomasz Wojtowicz 32:43.85

W rywalizacji sztafet selekcjoner kadry wytypował osiem drużyn narodowych. Łącznie zmierzyło się 36 czwórek z Polski, Czech, Łotwy, Niemiec, Chorwacji. Tomasz Marczak znalazł się w drugiej sztafecie mieszanej i startował na ostatniej, czwartej zmianie. Skład uzupełnili Joanna Stachowicz (brązowa medalistka na 5 km z poprzedniego dnia), Jacek Witucki (srebrny medalista na 5 km) oraz Agnieszka Sosnowska (mistrzyni świata na 10 km). Zespół osiągnął najlepszy czas nie tylko w swojej kategorii, ale pokonał on również wszystkie sztafety męskie!

Najlepsze sztafety Mistrzostw Świata:
1. Poland 2 – Mixed (Stachowicz, Witucki, Sosnowska, Marczak) 2:13:55
2. Poland 7 – Men (Barczyk, Kabata, Rosak, Dziedziewicz) 2:14:20
3. Poland 1 – Mixed (Kubiszyn, Wojtowicz, Wilusz, Niepokój) 2:14:55Kategorie:

Jedna odpowiedź do “Tomasz Marczak z Aleksandrii Pierwszej podwójnym mistrzem świata w nordic walking!”

  1. Andrzej Szymanek pisze:

    Brawo Panie Tomku.Znakomity wynik.

    5
    0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).