Specjalna strefa ekonomiczna w Konopiskach ?

Z budową autostrady A1 z Częstochowy do Pyrzowic samorządowcy wiążą duże nadzieje na rozwój gospodarczy.

W magistracie mają kolejny pomysł na zagospodarowanie terenów nieopodal węzła Częstochowa Południe na A1. Chodzi o ok. 80 ha ziemi po dawnym poligonie wojskowym, na którym przed laty ćwiczyli żołnierze 6. Pułku Zmechanizowanego stacjonującego przy ul. Sabinowskiej (dziś jest tam szkoła pożarnicza). Teren leży głównie w gminach Konopiska i Poczesna, ale Częstochowa chce w przedsięwzięciu aktywnie uczestniczyć. W urzędzie miasta liczą, że na przekształcenie poligonu w strefę ekonomiczną uda się pozyskać dotację unijną, a konkretnie z Regionalnych Inwestycji Terytorialnych, które trafią do subregionu północnego. Poligon po transformacji ustrojowej przeszedł na własność gmin.Częstochowa wzięła na siebie rolę lidera, który chce być animatorem procesu tworzenia strefy ekonomicznej z udziałem okolicznych gmin. Mimo że miasto nie ma tam gruntów, to urzędnicy – słusznie – uważają, że powstanie strefy przyniesie Częstochowie wymierne korzyści, ponieważ pracę znajdzie tam duża liczba mieszkańców miasta.

Autostrad A1 szansą dla gmin?

Nie tylko Częstochowa widzi szansę w budowie autostrady A1, okoliczne gminy liczą na napływ inwestorów skuszonych przebiegiem autostrady. – Na naszym terenie już powstały magazyny Polo Market – mówi Henryk Kiepura, starosta kłobucki. Powiat, prócz terenów przy DK43, ma również grunty w okolicy Łobodna. Jednak w tej chwili skupia się nad czymś innym. – Pracujemy nad włączeniem do Katowickiej SSE terenów w Krzepicach – mówi Kiepura. – Wiążemy z nią największe nadzieje, w ciągu kilku miesięcy strefa powinna powstać.

Na autostradę czekają Konopiska: – W studium zagospodarowania naszej gminy mamy tereny przeznaczone pod inwestycje – mówi zastępca wójta Zofia Kuśmierska. Konopiska w rozmowach z ewentualnymi inwestorami podnoszą argument bliskości autostrady. Gmina, jak już wspomnieliśmy, posiada grunty na terenie dawnego poligonu – jest to 35 ha objętych planem zagospodarowania.Kategorie:

8 odpowiedzi na “Specjalna strefa ekonomiczna w Konopiskach ?”

 1. kolos pisze:

  Czy ja wiem… Nie ma się czym ekscytować – JA RTOM ma w Bieruniu normalne wolne hale magazynowe do przejęcia, więc kto chce zainwestować, rzeczywiście ma taką możliwość.

  0
  0
 2. gastos pisze:

  W JARTOM macie normalnie halę magazynową do przejęcia. Ale to jednak wymaga wyłożenia sporej kasy – czy macie na to odpowiednie środki? No właśnie – to jest jak na razie kluczowy problem rynku.

  0
  0
 3. kedonal pisze:

  Pytanie o rynek… SSE w Bieruniu daje możliwość wejścia już teraz – ale jednak wymaga to kapitału. Problem jednak w tym, że tych środków po prostu nie ma i nadal brakuje także odpowiednich do tego fachowców.

  0
  0
 4. gostels pisze:

  Ale przecież w JARTOM tych hal ze stref ekonomicznych jest dużo więcej. W wielu miastach są one normalnie dostępne, tak więc docelowo można te przejęcia realizować w wielu częściach Polski. I wszędzie możliwe są godziwe inwestycje.

  0
  0
 5. gronki pisze:

  Potwierdzam. Wolnych hal, gotowych do przejęcia, jest naprawdę wiele. Pozostaje zatem jedynie wykorzystanie tych okazji. Teraz pytanie – kto posiada ku temu wystarczające środki? Czy rynek jest w stanie podjąć takie inwestycje?

  0
  0
 6. kakto pisze:

  Wszystkie nieruchomości dostępne w Polsce dają potencjał rynkowy na lata, ale też to są tematy jedynie dla wpływowych graczy z pomysłem na długoterminowe inwestowanie i moim zdaniem dokładnie tak to powinno wyglądać, aby realnie przynosiło zakładane sukcesy.

  0
  0
 7. gotel pisze:

  SSE stoją dobrze, tylko w niektórych miastach można coś przejąć, kilka hal jest w JARTOM. Wiele zależy od tego, jak dalej to będzie wyglądało, może być bardzo różnie – ale generalnie strefy mają istnieć jeszcze naprawdę bardzo długo, więc moment na wejście jest w dalszym ciągu bardzo dobry.

  0
  0
 8. kokiers pisze:

  To nadal jest aktualne? Czy w dalszym ciągu można tam wejść? Jakie są formalności przy takich tematach?

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).