Skomplikowane wnioski do budżetu na 2017 rok

Dlaczego radni, przy diecie ok. 600 zł miesięcznie, tak rzadko zabierają głos? Wręcz w ogóle się nie udzielają na sesjach w sprawach dla Mieszkańców? Może to kwestia charakteru, a może czegoś innego. Każde sołectwo ma swoich przedstawicieli w radzie gminy. Każdy z radnych ma prawo do składania propozycji inwestycji do budżetu gminy, ale nie każdy to robi. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, ze względu na skomplikowany wniosek. Nie wystarczy tylko powiedzieć “chcemy remontu drogi takiej i takiej”, jak to jest w innych gminach. W Gminie Konopiska trzeba złożyć komplet dokumentów, wyliczeń, kalkulacji, źródeł finansowania, itp. Wójt chce, by radni zrobili to wszystko za sowicie wynagradzanych urzędników. Nie wypełnisz poprawnie wniosku, to propozycja nie będzie brana pod uwagę. Nie bronię tutaj radnych, gdyż w mojej ocenie większość nie nadaje się na bycie przedstawicielem społeczności lokalnych. Chcę tylko pokazać, jak Wójt zniechęca radnych do składania “swoich” propozycji do budżetu.

Mimo licznych pracowników na etacie, Wójt chce dostać wszystko na tacy.

Wnioski wyciągnijcie sami.

PAWEŁ GĄSIORSKI

instrukcja-skladania-wnioskow-001 instrukcja-str2-001 instrukcja-str3-001Kategorie:

26 odpowiedzi na “Skomplikowane wnioski do budżetu na 2017 rok”

 1. Jacek Wygwirzek pisze:

  A później się człowiek dziwi, że jakiś rolnik-radny nic nie robi…

  0
  0
 2. Racjonalista pisze:

  Co za bzdury? Wiadomym jest, że radny nie jest specjalistą w każdej z dziedzin i potrzeba wtedy wiedzy, którą należy nabyć. Zajęło mi 5 min wyszukanie w internecie po wpisaniu “szkolenia dla radnych”. Wyskoczyło kilka linków, a nie zamierzam faworyzować żadnego. Takie szkolenie odbywa się na koszt Gminy. Urząd, jako płatnik, obowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu uzyskanego przez radnych z tytułu szkolenia, a także sporządzić informację PIT-11. Prawidłowość takiego postępowania potwierdziła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 16 października 2009 r. (ITPB2/415-649/09/MU). Finansowane przez urząd szkolenia stanowią dla radnych nieodpłatne świadczenia, które należy zakwalifikować do przychodów, wymienionych w art. 13 pkt 5. Zatem jeśli są braki w wiedzy to należy je nadrobić.

  0
  0
  • Kartezjusz pisze:

   Racjonalisto!znowu bijesz pianę i wymądrzasz się na temat szkoleń dla radnych. Najczęßciej Nie dotyczą kosztorysowania i kalkulowania kosztów. Urzędnikom nie chce sie robić kalkulacji to zwalają to na radnych. Mieszkańcy też mają taki obowiązek. Panie/i Racjonalisto -rada jest od podejmowania uchwał a urząd od ich wykonywania.
   A szkolenia dla radnych dotyczą zupełnie czego innego!

   0
   0
 3. Górniak Stanisław pisze:

  Racjonalista, puknij się w łeb i zastanów dlaczego wójt zatrudnia tylu specjalistów? A ty chcesz aby każdy radny był specjalistą od wszystkiego. Ty przeczytałeś aby te oferty szkoleniowe, w jakich dziedzinach, bo na pewno nie w kosztorysowaniu, to jest potrzebne do sporządzenia kalkulacji. Nie przeczę że radni powinni przejść szkolenia podstawowe o które wnosiłem na początku tej i poprzedniej kadencji.

  0
  0
  • Racjonalista pisze:

   Ja się w głowę pukać nie będę i folguj troszkę bo się pan zapędzasz w złą stronę. Jeśli takie są wymogi wniosków (a nie powstały one za tej kadencji być może) to chyba wymagało by podstawy przywsoić. Do 28.09 niedaleko – ciekaw jestem ile to wniosków radny przedstawił do tej pory – ale zawsze można powiedzieć, że ciężko było to policzyć. Tylko, że wszędzie gdzieś coś się robi tylko w R nie.

   0
   0
 4. Jacek Wygwirzek pisze:

  Panie radny, to radni nie mieli tego podstawowego szkolenia?

  0
  0
 5. Górniak Stanisław pisze:

  Ano nie.

  0
  0
  • Stefan pisze:

   W tej kadencji radnym jest Pan niecale 2 lata, ale zeby w poprzedniej kadencji tez nie bylo szkolen? No skandal. A podobno to tylko ta wladza taka niedobra. Okazuje sie ze ogolnie w Konopiskach od lat slabo to wyglada!

   0
   0
 6. Górniak Stanisław pisze:

  Racjonalisto, nie próbuj zrzucać winy na poprzedników za przedstawione wymagania co do zawartości wniosków bo na pewno byłaby wyszczególniona podstawa. Po drugie, podpisał się wójt. Po trzecie, w poprzedniej kadencji też była informacja na temat składania wniosków do budżetu, ale takich durnot nie nie pamiętam. Wnioski składałem bez podawania źródła finansowania, bez kalkulacji i były uwzględniane.

  0
  0
 7. Realista pisze:

  Ale mu słońce przygrzalo! Panie Górniak ,dyskusja z tymi co piszą od wójta to jak orka na ugorach. Zero poprawnej polszczyzny, nic w życiu nie zrobili, bełkot, to ich znak firmowy. Zresztą jaki pan tak kram! Wójt musi odejść i to jest najważniejsze zadanie dla gminy!!!

  0
  0
 8. Kamil pisze:

  dobrze,że choć Realista pisze rozsądnie!
  Bo ten klakier wójtowy to już żenada.

  0
  0
 9. Stefan pisze:

  Hehehe…. Realista ma wiele twarzy i nickow. Jaki Pan taki kram to Wasz staly slogan. Kamil to bylo smieszne. Jeden pisze, kolega przyklaskuje i myslicie ze lud to kupi. A nieprawda:)

  0
  0
 10. Kamil pisze:

  a ja cię miałem za porządnego człowieka Stefciu… daaaawno i nieprawda. Pamiętaj “jak sobie pościelesz tak się wyśpisz”

  0
  0
  • Stefan pisze:

   Kamil, ja Ciebie i innych nawet nie znam, a Wy mi dolepiacie co rusz nowe twarze poszczegolnych osob. Ja widze ze syndrom PiS – PO przenosi sie wszedzie. Kto nie z nami to wrog, jest z nimi. Ja mam globoko w d… Wasze kolko propagandowo adoracyjne jak i Wojta z jego swita. Wk…. mnie po prostu, moim zdaniem tendencyjnosc i celowosc publikowanych tu artykulow i wpisow. Zyj dalej w swiecie wyobrazen. Jutro moge byc nawet cycata blondyna.

   0
   0
  • Mieecio pisze:

   Stefan! twarz to ty straciłeś już dawno!…pisząc to co piszesz…

   0
   0
 11. Stefan pisze:

  Nie bede sie z wami przerzucal teraz pyskowkami jak z dziecmi. Dorosniecie, pogadamy. Ja napisalem jak jest, wy zyjcie w wytworach waszej wyobrazni.

  0
  0
  • Manuela pisze:

   Stefan, jak jest to jest napisane w artykule. A ty piszesz wytwory swojej wyobraźni. Albo to co ci kazał wójt.

   0
   0
  • Stefan pisze:

   No to radni wiedza juz co maja robic. Czas spiac poslady i do roboty. 600 zl to nie malo, wiec przynajmniej raz w roku cos zrobia. Za pisanie bloga i bycie celebryta nie placa im mieszkancy. Jest mi przykro ze toba ktos steruje i kaze Ci cos pisac , ja mam swoj rozum i pisze co mysle.

   0
   0
 12. Górniak Stanisław pisze:

  Stefan, w artykule jest ok. 600zł miesięcznie, to nie znaczy że wszyscy. Dieta radnego to 550 zł miesięcznie. i nie baw się w ekonoma bo radni wiedzą co mają robić. Artykuł jest o tym, że władza domaga się od radnych wykonania zadań które przynależą do pracowników urzędu. Rada jest organem stanowiącym a wójt jest władzą wykonawczą. Kto z kim przestaje takim się staje. Jeden już chciał gumą przeganiać, wydawał plecenia- siad, ty też próbujesz naśladować>Czas spiac poslady i do roboty<. I jeszcze jedno, gdybyś miał odrobinę rozumu i myślał przy pisaniu to takich głupot byś nie wymęczył.

  0
  0
  • Mieecio pisze:

   Panie Radny, proszę nie zwracać uwagi na to co wypisuje tu ten troll Stefan. On nawet nie czyta chyba naszych wypowiedzi, ma za zadanie ujadać jak przydrożny bezdomny kundelek. Wogóle bez ładu i składu byle pisać, byle namotać, byle za .urkiem a przeciwko Panu. Przecież to widać, słychać i…czuć. Oj, śmierdzi…
   Ma za zadanie prowokować Pana i doprowadzać do pyskówek na forum. tak namieszać żeby może (ha,ha!) ludzie się pogubili. To jego robota. Szuje tak mają. Niech Pan nie zwraca uwagi na jego wpisy. My już swoje wiemy.

   0
   0
  • Stefan pisze:

   Tak, radny niech nie pisze bo jeszcze przyszloby napisac 0 ( slownie zero) projektow od stycznia? Wy teraz pujadacie zeby przykryc temat i bedzie cacy. A ja sobie bede pisal i pisal. Ludzie wiedza kogo boli pupa po wyborach i prowadzi tu kampanie. Musze zapytac w aptece kto kupuje najwiecej masci na bol… To co Panie radny, poslucha Pan rozkazu miecia czy godnie odpowie na te 2 pytania?

   0
   0
 13. Stefan pisze:

  To nie ja bawie sie w ekonoma, bo ktos wczesniej to napisal . Proponuje wziac sie za prace Panie radny a nie romansowac na blogu. Jakie projekty w ostatnim roku Pan zaproponowal? Na to pytanie Pan nie odpowiedzial mimo ze wczesniej padlo. Nie napisal Pan czy we wczesniejszej kadencji mial Pan szkolenia. Jesli nie potrafi Pan przygotowac projektu zgodnie z wydanym zarzadzeniem to jest mi przykro, ale ma Pan google, mozna sprawdzic. I niech Pan nie pisze ze radni sa tylko od glosowania , bo po to sa okregi abyscie dbali o nie i wyrazali glos mieszkancow. Czekam wiec na odp, ile Pan przygotowal projektow? Co Pan zrobil dla swojego okregu?

  0
  0
 14. Niewiadow pisze:

  Kiepsko szukasz. Wujek Google pomoże. Są tam.

  0
  0
 15. Rudy pisze:

  I znów ten przygłup czepia się Pana Radnego! Jedynego, który zabiera głos, patrzy władzy na ręce i ma coś do powiedzenia. Reszta to klakierzy wójta, żaden nie ma odwagi zabrać głosu. Zastraszeni? boją się o stołki rodzin? Już tu nie raz wywoływano radnych do zabrania głosu, bo jest ich przecież 15! a tylko jeden coś robi…bo nie uwierzę, że podoba im się nicnierobienie wójta .urka i żerowanie na dokonaniach poprzedników?

  0
  0
  • Stefan pisze:

   Ooo jaka piekna inwektywa- z Twoich ust to komplement. Pan radny nie wie albo sie boi napisac ile zlozyl projektow na ten rok. Coz.. To swiadczy o nim. Ludzie widza.

   0
   0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).