Rozkład jazdy PKS Częstochowa zaproponowany gminie Konopiska

W środę spotkałem się z Prezesem PKS Częstochowa – Arturem Piekaczem, by omówić sytuację PKS na terenie różnych gmin, w tym gminy Konopiska. Prezes Piekacz przedstawił mi ofertę, jaką otrzymał Wójt Jerzy Żurek odnośnie kursowania PKS-ów na terenie gminy Konopiska. Z uwagi na braki kadrowe i przede wszystkim brak kierowców oraz dbałość o sytuację finansową spółki, oferta ta dla gminy jest okrojona o dziewięć nierentownych kursów i miałaby obowiązywać od 1 marca 2018 r.

PKS Częstochowa zaproponował gminie łącznie 38 kursów w ciągu dnia (do tej pory było ich 47). Miesięczny koszt utrzymania kursu to 605 zł. Oferta opiewa na 1,25 zł za wozokilometr. Łączny koszt miesięczny utrzymania 38 kursów to 22 990 zł. Oczywiście, kursy PKS w wakacje byłyby rozliczane inaczej.

Poniżej przedstawiam propozycję kursowania linii PKS Częstochowa, jaką otrzymał Wójt Żurek.

Decyzja w tej sprawie należy do Wójt i rady. W mojej ocenie, propozycja finansowa jest bardzo korzystna dla gminy. Zwłaszcza, gdy oferta przedłużenia MPK do Konopisk opiewała podobno na 2,4 mln zł.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

29 odpowiedzi na “Rozkład jazdy PKS Częstochowa zaproponowany gminie Konopiska”

 1. Hutki pisze:

  Bardzo słaba pozycja mamy do Częstochowy 0k18 masz do 20 km i np po pracy po 14 autobus 16.20 żart i jeszcze połowę nie kursuje na taką bogatą gminę i na taką małą odległość autobus powinien w dni pracujące jeździć w każdą pełną godzinę

  0
  0
  • Kopalnia pisze:

   Wszystko ok ale nam jest potrzebny rozkład o 12:32 Tak żeby dojechać do pracy na 14:00 A w tej propozycji jest o 10:02 i co tyle godzin robić

   0
   1
 2. r pisze:

  Szanowni Mieszkańcy,
  jest nowa propozycja PKS Częstochowa na wniosek Wójta Jerzego Żurka. Opublikuję ją w poniedziałek.

  pzdr
  PG

  0
  0
 3. Górniak Stanisław pisze:

  Jedynie Aleksandria ma pełny wachlarz kursów. Pozostałe miejscowości w godz. przed i popołudniowych są bez połączeń z Konopiskami i Częstochową.Do dziś brak projektów uchwał dotyczących transportu publicznego. We wtorek sesja na której mamy decydować w tak ważnej sprawie dla mieszkańców gminy. Przypuszczam że materiały otrzymamy w poniedziałek przed komisją. Nic nie wiemy jakie niespodzianki szykuje nam Wójt. Brak czasu na spokojne zastanowienie się nad propozycjami. Byle szybko i mieć problem z głowy, jak mieszkańcy będą mieli pretensje,wreszcie wójt będzie miał na kogo zwalić winę, bo radni tak uchwalili.

  0
  0
  • Basia pisze:

   to przede wszystkim lekceważenie ze strony wójta radnych. Dlaczego przewodniczący się na to godzi? i to nie pierwszy raz? I tak wiadomo,że marionetki wójtowe podniosą rączki do góry, ale jak można głosować nie mając pojęcia za czym ? W takiej ważnej sprawie!

   0
   0
 4. Górniak Stanisław pisze:

  Jak słusznie podkreślił WSA w Krakowie w wyroku z dnia 6 listopada 2007 r., sygn. akt III SA/Kr 783/07:
  „Obowiązek dostarczenia radnym projektu uchwały przed sesją, na której ma być przedmiotem głosowania, nie
  tylko zapewnia wszystkim radnym możliwość merytorycznego przygotowania się do zajęcia stanowiska
  w sprawie, ale

  co równie istotne –
  chroni mniejszość radnych, którzy powiadomieni o treści projektu, którego
  nie akceptują, mogą podjąć starania o pozyskanie poparcia dodatkowej liczby radnych”.

  0
  0
  • Komunista pisze:

   Rzadzi Pis, oni poprawki ustaw opozycji daja 30 min przed glosowaniem. Taka mamy wladze w Polsce, dostosuj sie albo zrezygnuj. Tylko nie krytykuj Pisu, bo gąska to ich wielbi:) a wiesz podpasc glownemu propagandziscie szefa z malej to lipa.

   0
   0
 5. Pasażer pisze:

  Problem dla tych co pracują na II zmianę, nie widzę ani jednego autobusu po godzinie 12:30 by dojechać do Częstochowy na 14stą. Kiepsko to wygląda- komunikacja tylko od poniedziałku do soboty, w niedziele jeden autobus na linii 101 o dziwacznej porze 17:25 i nic więcej. Chyba ktoś to układał po pijanemu, w niedziele też ludzie pracują ….

  0
  0
  • Katastrofa pisze:

   Z tym rozkładem niedzielnym to jest po prostu katastrofa, tylko jeden kurs o 18.20. Powrót w poniedziałek… Bardzo słaba oferta.

   0
   0
 6. Ewa Pyrkosz pisze:

  Jeśli ktoś próbuje być dzielnikarzem w dobie fake_newsow ,to powinien też rozmawiać z drugą stroną czyli wójtem Przedstawić wszystko od jednej strony jest prosto, ale prawdziwe dzielnikarstwo zaczyna się wtedy gdy próbuje się dotrzeć do obu stron danej sprawy . Tutaj ktoś nie zadał sobie trudu, dlatego nie można uznać rzetelności artykułu

  0
  0
  • Komunista pisze:

   Bo artykułu nie pisał dziennikarz. Do tej pory mimo licznych zapytan “redaktor” nie napisal mi, kto placi mu za pisanie tego BLOGA. Z dziennikarstwem nie ma to nic wspolnego, chyba ze takim jak w TVP albo Gazecie Polskiej Pisowskiej.

   0
   0
  • ortografia pisze:

   Widać, że Pani Ewa Pyrkosz to również super “dzieLnikarka”! szkoła podstawowa się kłania

   0
   0
 7. lunch pisze:

  W komunikacji publicznej nie ma czegoś takiego jak kursy nierentowne. Panowie nie rozumieją, o czym mówią, a raczej udają, że nie rozumieją.
  Natomiast zastanawiam się, w jakim kraju, a może w jakim systemie prawnym funkcjonuje gmina Konopiska. Zlecanie przewozów w opisany tu sposób w rażący sposób narusza polskie prawo, w szczególności Ustawę o publicznym transporcie zbiorowym oraz Ustawę o samorządzie gminnym. Nie ma też w polskim systemie prawnym nie ma czegoś takiego, jak dogadywanie się z MPK. Jedynym partnerem może być MZDiT, który zleca MPK usługę.
  Ale spokojnie, większość gmin na polskiej prowincji działa podobnie. Prawo jest tylko dla jaj.

  0
  0
 8. komunikacja pisze:

  Tutaj ktoś pomylił swoje role- to Gmina stawia warunki i wymaga, a nie PKS. A widzę, że od pewnego czasu jest tak, że Gmina wszystko akceptuje co wymyśli PKS. W cholerę z takim przewoźnikiem. Na łopatki położyli całą komunikację. To ma być rozkład? To są jawne kpiny. Wójt pewnie podpisze i będzie woził ludzi do pracy swoim samochodem. Bo jeśli ktoś ma czas by przeanalizować rozkład to zobaczy, że na I zmianę w sobotę i niedzielę się nie dostanie linią 101, na II zmianę także o powrocie nie mówiąc. w niedzielę na całą Gminę jeden kurs o 17:25 do Aleksandrii i po co tylko jeden? By po miesiącu powiedzieć, że nierentowny tak jak mają okazję zawsze pisać spece z PKSu. Jedna linia która jako tako jeździła i teraz nawet 101 nie będzie jeździć. Pozostaje tylko złożyć serdeczne podziękowania Naszemu Kochanemu Wójtowi.

  0
  0
  • Kropeczka pisze:

   Nie rozumiem tego co piszesz “komunikacja”? Jeśli ja mam firmę transportową TO JA DECYDUJĘ gdzie i jak często jeżdźę! Nie podoba się? no, to możemy ponegocjować, “potargować się”, coś za coś, gmina w imię dobra swoich mieszkańców jest zobowiązana zapewnić ludziom dojazdy do i z pracy, szkoły, czy po terenie gminy, a z tego co widać w budżecie na ten rok nie ma nawet na ten rozkład pieniędzy. Chyba rzeczywiście wójt i przewodniczący będą ludzi dowozić swoimi autami. A z pieniędzy z Unii o jakie wnioskował poprzedni wójt na początek budowy własnego transportu w gminie, Żurek sobie zrezygnował.No “to masz to coś chciał” mieszkańcu. Pamiętajmy o tym przy najbliższych wyborach.

   0
   0
 9. komunikacja pisze:

  Skoro ma być podpisana umowa na obsługę linii, to gmina stawia wymogi jaki tabor czy niskopodłogowe czy wysokopodlogowe, jak często kursuje, ktore linie obsluguje itd. A nie ze Pan prezes pksu będzie mówił kiedy na Konopiska ma jeździć autobus. Mnie jako pasażera nie interesują problemy kadrowe pksu, a ten rozkład jest ewidentnie ustawiony pod pks i tych pracowników którzy jeszcze zostali. Nie ma co sie litowac, zmienic przewoźnika, bo to i tak rypnie, prędzej czy później.

  0
  0
  • magda pisze:

   Zgadzam się w 100%. Jeżeli to zaakceptują to koniec świata. Zamiast słuchać PKSu niech Wójt postawi na swoim! Kto rządzi? Piekacz czy Żurek?

   0
   0
  • transportowiec pisze:

   Bankowo rządzi Piekacz. Zurek ma pieniądze ale na zabawy.

   0
   0
 10. Pasażer pisze:

  Może tak dla odmiany ci co ustawiają te idiotyczne rozkłady pojeżdżą sobie przez tydzień autobusami. Niech zobaczą jak to fajnie jechać rano autobusem, gdy już po 3-4 przystanku nie ma gdzie usiąść bo autobus za mały, a do jakieś dziury wysyłają największe autobusy, które wtacają prawie puste. Albo jak to fajnie stać po ciemku na dworcu, w zimnie, a speakerka informuje, że autobus w dniu dzisiejszym nie przyjedzie, a następny dopiero za godzinę. Ciekawe czy w ogóle by wytrzymali przez taki tydzień. A co dopiero jak mają zmienić rozkłady jak autobus jest o 9:50 a następny dopiero 13:30.

  0
  0
 11. janek pisze:

  Piotrusu ten rozkład jest po twojej mysli i itwojego kolegi z ul Małej oraz tego z Ksera zeby ludzie nie mieli czym jezdzic do Czestochowy i z powrotem ale wtedy bys cie się wyzywali na Zurku i Bałdydze ze nic nie potrafią zrobic o to wam chodzi .Przeanalizowałem ten nowy rozkład i tak Aleksandria obecnie dni robocze21 kursów a propozycja 10 kursów a w niedziele ZERO NUL.JAMKI OBECNIE 5 KURSÓW A PROPZYCJE 2 SOBOTA ZERO NIEDZIELE ZERO HUTKI DNI ROBOCZE 10 PROPOZYCJE PROPZYCJA 4 KURSY NIEDZIELA ZERO SOBOTA ZERO Redaktorku brak w dni robocze około 20 kursów i to WAM PASUJE WCZESNIEJ WSPOMNIANI BO WAM NIE CHODZI O DOBRO MIESZKANCÓW ALE CHYBA O STOŁKI TRUP PRZYPUSZCZAJĄCY

  0
  0
  • jasiu pisze:

   Mieszkańcy dla wójta się nie liczą! Liczy sie tylko kasa, którą garnie za zgodą broszki.

   0
   0
 12. janek pisze:

  Przepraszam tryb powinno byc zamiast trup

  0
  0
 13. Ada pisze:

  Piszecie o brakach kierowców, a kto by jeździł, za 1800zl, i to na raty wyplata, a w biurach pks na 130 kierowcow, pracuje 95 urzędasow, na zakładzie mechanicznym na 1mechanika, przypada 4 kierownikow i pensje tam od 4tys, do 9tys. A teraz zakladaja na dworcu kamery, wcześniej smartfony, gdzie abonament co miesiac za kazdy plus oplata abonamentowa za usluge kiedy przyjedzie autobus ;-) i by pisac duzo co jeszcze wydawane sa pieniadze, ktore gminy dopłacaja do pks, a kursy nieretowne, i tylko dybac i jak jeszcze wydoić kierowców i sie dziwujecie ze kierowcy sie zwalniają i ucikaja do prywatnych przewoźnikow i mpk, NIE DZIWIĘ SIĘ

  0
  0
 14. macie pretensie to trzabyło niejezdzić busami a teraz macie pretensje że PKS tnie kursy zapużno pisze:

  macie pretensje to trzeba było nie jeżdzić busami ustawionymi pare minut przed PKS a teraz macie pretensje że PKS tnie kursy za póżno ciasne busy czekają powodzenia

  0
  0
 15. Kinia pisze:

  Lepsze to niz smieszne przesaidki w GTV BUS

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).