RIO: Wójt zaciągnął 1,66 mln zł kredytu bez upoważnienia Rady Gminy Konopiska!

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, podczas swojej kompleksowej kontroli, wykazała, że w gminie Konopiska zaciągano zobowiązania finansowe bez stosownego upoważnienia.

RIO wykazało, że w 2018 r. zaciągnięto zobowiązanie obciążające budżet Gminy Konopiska na lata 2018 – 2022 w kwocie 1.660.000,00 zł, bez upoważnienia Rady Gminy Konopiska, o którym mowa w art. 228 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r., poz. 2077 z późn. zm.). Zgodnie ze wskazanym przepisem, uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej może zawierać upoważnienie dla zarządu do zaciągania zobowiązań związanych z realizacją zamieszczonych w nich przedsięwzięć, oraz z tytułu umów, których realizacja w roku budżetowym i w latach następnych jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania jednostki i z których wynikające płatności wykraczają poza rok budżetowy.

Powyższe dotyczyło zadania wieloletniego dotyczącego wykupu terenu na cele inwestycji infrastrukturalnych w związku z umową na zapłatę za nieruchomości pierwotnie przekazane gminie nieodpłatnie.

W dniu 3 kwietnia 2018 r. zawarto umowę nr 2/2018 z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Opolu (zwany dalej KOWR, który z dniem 1 września 2017 r. przejął część zadań po zlikwidowanej Agencji Nieruchomości Rolnych), w której Gmina Konopiska, w związku z niewykonaniem warunków nieodpłatnego przekazania nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa, określonych w aktem notarialnym Rep. A Nr 4041/2008 z dnia 15 kwietnia 2008 r. zobowiązała się spłacić w ratach w latach 2018 – 2022 należność, zwaną wierzytelnością w wysokości 1.660.000,00 zł, wraz z naliczonym od 3 kwietnia 2018 r. oprocentowaniem w wysokości stopy dyskontowej od niespłaconej należności głównej stanowiącej na ww. dzień 2,85%. W powyższej umowie spłatę wierzytelności ustalono w pięciu ratach po 332.000,00 zł, płatną do 30 kwietnia, począwszy od 2018 r. do 2022 r.

Zawierając ww. umowę zaciągnięto zobowiązanie obciążające budżet Gminy w latach 2018 – 2022, pomimo braku stosownego upoważnienia. W Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2018 – 2025 uchwalonej uchwałą Rady Gminy Konopiska Nr 308/XLII/2017 z dnia 15 grudnia 2017 r. upoważniono Wójta Gminy Konopiska do zaciągania zobowiązań na finansowanie przedsięwzięć ujętych w załączniku nr 2 do uchwały, w którym przyjęto wykaz przedsięwzięć Gminy Konopiska na lata 2018 – 2022. W wykazie przedsięwzięć nie uwzględniono ww. zadania.

Przedsięwzięcie spłacane z wydatków w latach 2018 – 2022 pn.” Wykup terenów na cele gminy – zwiększenie majątku gminnego na terenach przemysłowych” wprowadzono do WPF na lata 2018 – 2026 na podstawie zmiany uchwały Rady Gminy Konopiska Nr 342/XLVIII/2018 w dniu 28 maja 2018 r.

Umowę nr 2/2018 z dnia 3 kwietnia 2018 r. w imieniu Gminy Konopiska podpisał p. Jerzy Żurek – Wójt Gminy Konopiska. Kontrasygnatę na umowie złożyła w dniu 17 kwietnia 2018 r. p. Jadwiga Janik – Skarbnik Gminy Konopiska.

Wniosek nr 2
Zaciągać wieloletnie zobowiązania zgodnie z upoważnieniami udzielonymi przez Radę Gminy Konopiska, stosownie do art. 228 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 305).

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

10 odpowiedzi na “RIO: Wójt zaciągnął 1,66 mln zł kredytu bez upoważnienia Rady Gminy Konopiska!”

 1. Nikoś Dyzma pisze:

  I co MU zrobicie? W Gminie 4 komisje + RIO- Katowice i po co to utrzymywać, śmiechu warte!

  20
  1
 2. Mieszkaniec pisze:

  Takie jaja to tylko gmina Konopiska a wójt no cóż Pan na wlosciach

  18
  0
 3. Rekord pisze:

  I rekordowe zadłużenie CYK

  15
  1
 4. wyborca pisze:

  Hi hi niezłe cyrki w tej gminie ,a te Radne to wiedzą co to jest WPF i analizują jego zmiany ,czy tak nie teges:-)

  11
  0
 5. Obywatel K pisze:

  I co im za to? Pewnie nic. A gdzie można przeczytać cały protokół z tej kontroli? Powinien być w bip,ale jakoś mocno ukryty! albo go wcale tam nie ma. No ale skarbnik do wymiany!żenada takie coś podpisać. Pewnie jak zwykle się ….pomyliła!

  16
  0
 6. MK pisze:

  Tylko pogratulować wójtowi, że robi co chce przy tak nieudolnej radzie. Komisja rewizyjna jest tylko od podnoszenia rąk i przepychania tego co im wójt podstawi pod nos. Wiadomo , że przewodniczący tej komisji komisji długo mieszkał w Częstochowie – Raków i jeszcze ma masę krewnych pozatrudnianych w gminie . Wójt prowadzi go na sznurku i ma swobodę ,że najważniejsza komisja rady gminy nic nie zrobi w jego przekrętach. Drugi z tej komisji Ferdynand Kiepski sama ksywa mówi za siebie. Mandat radnego uzyskał z Komitetu wyborczego Chudzika a szybko przeszedł do grupy wójta. To pokazuje w co gra . Dla niego liczą się tylko pieniądze dla siebie, a wyborców co go wybrali ma gdzieś. Gmina prowadzona przez wójta to wielka tragedia, bez żadnej wizji rozwoju. Jedyne co wójtowi dobrze wychodzi to niszczenie naturalnego środowiska. Jedna bomba ekologiczna w Hutkach a druga to ,,rekultywacja wysypiska Pałysz,,. Tak wygląda troska i dbałośc wójta o losy mieszkańców i gminy. Czy dalej chcecie to tolerować ???????????????????????????????

  30
  2
 7. Obserwator pisze:

  Spalarnia? w Rększowicach!

  4
  1
 8. Obywatel K pisze:

  Jakoś nie widać co dalej znalazła ta kontrola?a miało być! Jakoś wszystko co dotyczy skarbnik szybko znika ze strony tej niby gazetki,widać ma chody u redaktora. A dużo tu jej winy!to skarbniczka ma tego pilnować! Wójt odpowiada,ale on sięnie zna na tym,od tego jest skarbnik

  2
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).