Regionalna Izba Obrachunkowa martwi się o finanse gminy!

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, po ponownym przeanalizowaniu możliwości finansowych gminy, wydała pozytywne opinie z uwagą i zastrzeżeniami, które bardzo mocno uderzają w budżet Wójta.

RIO po dokonaniu analizy, zwróciła uwagę na to, że wydatki bieżące w 2019 roku i na następne lata są znacznie niższe od wydatków bieżących zaplanowanych na 2018 rok, a przewidywane oszczędności mogą być trudne do zrealizowania. Na 2019 r. i następne lata przewidziano wysokie dochody z tytułu dotacji oraz środków przeznaczonych na inwestycje. Z objaśnień do WPF wynika, że gmina spodziewa się uzyskać dotacje i środki przeznaczone na inwestycje, jednak brak jest informacji o złożonych i zaakceptowanych wnioskach o dofinansowanie.

Co to oznacza? Oznacza to, że RIO martwi się o finanse gminne, tym bardziej, że gmina założyła dochody z tytułu dotacji, o które nawet się nie stara!

Opinie RIO, które nie zostały opublikowane na BIP UG Konopiska, znajdziecie poniżej.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

20 odpowiedzi na “Regionalna Izba Obrachunkowa martwi się o finanse gminy!”

 1. Paweł Nowak pisze:

  wójt stawia na minę swojego następce to takie proste

  0
  0
 2. Wyborca pisze:

  Rio też to widzi co my

  0
  0
 3. Żartowniś pisze:

  Witam nadwornego pisarza Koszałka Opałka
  Mam pomysł zacznij pisać kronikę albo bajki dla dzieci
  Może dzieci będą zadowolone

  0
  0
  • Gosc pisze:

   Bajki bajkami a w gminie robi się nie wesoło z jej finansami zarządzanymi przez wójta, który dla swojego zaspokojenia ambicji wyborczych zadluza gminę na 10 milionów złotych poprzez nie do końca potrzebnymi wszystkim inwestycjami.

   0
   0
 4. Zbyszko pisze:

  Artykuł jeden z tych “muszę coś napisać bo piątek, piątunio i na weekend coś wrzucić muszę”. Gąsiorski (tutaj inwektyw) masz dopiero luty 2018 roku. O środki w 2019 starasz się przez cały 2018. Pisz lepsze te artykuły bo od tygodni widać że się nudzisz w domu. Może jakaś fajna książkę przeczytaj? Albo przytul rodzinę.

  0
  0
  • Wyborca pisze:

   ty musisz być znawcą bo podważasz opinie RIO

   0
   0
  • Zbyszko pisze:

   Decyzja RIO jest pozytywna co stwierdza punkt 1 ale przecież trzeba bylo coś napisać aby osmarkać potencjalna nagrodę starosty. Potencjalna bo nic nie jest jeszcze przesadzone.

   0
   0
  • Górniak Stanisław pisze:

   Zbyszko, nie osądzaj innych, pomyśl zanim coś napiszesz, bo inni przynajmniej podają fakty i je komentują a Ty wypisujesz bzdury w oparciu o swoją niewiedzę. też w myśl swojego przekonania piszesz aby coś napisać, bo piątek i szefa trzeba trochę wybielić. Szkoda że bez sensu. Pani Misiak była skarbniczką przez 3 kadencje i przez obecne 3 lata jest więcej uchwał do poprawy niż przez te ostatnie 3 kadencje. Dziękuję Pani Misiak za potwierdzenie moich i nie tylko spostrzeżeń co do WPF-u i budżetu. Zbyszko masz rację że opinia RIO jest pozytywna, tylko zapomniałeś o uwagach w uzasadnieniu. I nie próbuj bagatelizować obaw fachowców z RIO. Bo to nie ta liga.

   0
   0
 5. Anna Misiak pisze:

  Szanowni Mieszkańcy, rzadko jak widać zabieram tu głos, bo sprawy te są już poza mną, ale po pierwsze poświęciłam tej gminie 12 lat swojego życia i ciężkiej pracy bez względu na godzinę czy dzień kalendarza. Po drugie na obczyźnie zawsze z większą tęsknotą i sentymentem czyta się o “trochę jakby moim miejscu”.
  Niepokoi fakt o którym kilka osób od jakiegoś czasu tu pisze, bo są zaniepokojeni stanem finansów g,miny i mają rację.!
  Z niechęcią też zabieram głos, bo mam wielki żal do niektórych osób o sposób w jaki musiałam odejść z pracy. Nie dlatego, że mnie odwołano, bo to się zdarza, każdy kiedyś odchodzi na emeryturę, ale o sposób i czas mojego odejścia. Ale nie o tym…

  Jeżeli Regionalna Izba obrachunkowa wydaje tego rodzaju opinie to znaczy,że źle się dzieje w finansach gminy!
  Taka jest procedura przewidziana przepisami, że jest to “ocena pozytywna” ale… Gdyby była negatywna już byłby w gminie komisarz.
  A RIO już PROJEKT budżetu na 2018 rok oceniała “z zastrzeżeniami”! I jakoś nikt tego nie uwzględnił?
  Jeden chyba Pan Radny Górniak (pełen szacunek!) był i jest sceptyczny i ostrożny i nawołuje do rozsądku, ale…jest sam. Gdzie pozostałych 14-tu radnych?
  Uchwalono budżet “olewając” opinie RIO. Budżet szalony finansowo, niemożliwy do realizacji, zakładający, że owszem zrobimy ale niemal wszystko na kredyt!
  Jeśli przez kilkanaście lat nie ma dochodów ze sprzedaży mienia gminy nie wydaje mi się, co podziela RIO, by nagle tak duże dochody uzyskać. Nie wskazano żadnego terenu będącego w trakcie np.negocjacji czy choćby zainteresowania nabywców.
  Ponadto w kolejnych latach założono radykalne cięcia wydatków bieżących po dwa miliony w każdym roku!!! jednocześnie podpisując bardzo drogie umowy np. na transport!!
  Na czym więc wójt który będzie w roku 2019 i następnych ma oszczędzić?
  Już pytał tu ktoś: z czego zrezygnuje? i to aż na dwa miliony? właśnie czytam w necie, że podniesiono wynagrodzenia w oświacie…
  Szanowni Państwo ta droga finansowo jest bardzo niebezpieczna dla kondycji gminy!
  Oczywiście nie jestem wyrocznią, nie jestem nieomylna, ale podobne zdanie wyraziła właśnie Regionalna Izba Obrachunkowa, i oczywiście jest to moje prywatne zdanie na tym Forum, ale szkoda mi,że marnuje się 12 lat wytężonej, ciężkiej pracy pod kierownictwem Pana wójta Sochy, szkoda opinii jaką gmina miała, szkoda wyrzucania pieniędzy podatników bez sensu! Owszem, my też zaciągaliśmy kredyty! Ale “sprowadziliśmy” za nie dla gminy 104 miliony złotych! Ileż lat trzeba by zbierać podatki na taką kwotę! Ileż było krzyku o budowę hali! a dzisiaj stoi i służy mieszkańcom!
  Finanse nie idą w parze z polityką, a działania tej kadencji wyraźnie pokazują, że najpierw polityka, prywatny interes, a potem gmina i jej Mieszkańcy. Jest takie stare polskie przysłowie: “mierz siły na zamiary” albo inaczej nie porywaj się z motyką na księżyc, nie da rady.

  0
  0
 6. mieszkaniec pisze:

  Takie gląby jak Zbyniu to nawet nie kojarzą co to jest budzet! Pani Aniu wielki szacun dla Pani za tę wypowiedź. Kto jak nie była skarbnik może najlepiej ocenić aktualną kondycję Finansową gminy. A wótowi za ten bałagan wręcza sie statuetke za kolesiostwo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  0
  0
 7. Górniak Stanisław pisze:

  Zbyszko, nie osądzaj innych, pomyśl zanim coś napiszesz, bo inni przynajmniej podają fakty i je komentują a Ty wypisujesz bzdury w oparciu o swoją niewiedzę. też w myśl swojego przekonania piszesz aby coś napisać, bo piątek i szefa trzeba trochę wybielić. Szkoda że bez sensu. Pani Misiak była skarbniczką przez 3 kadencje i przez obecne 3 lata jest więcej uchwał do poprawy niż przez te ostatnie 3 kadencje. Dziękuję Pani Misiak za potwierdzenie moich i nie tylko spostrzeżeń co do WPF-u i budżetu. Zbyszko masz rację że opinia RIO jest pozytywna, tylko zapomniałeś o uwagach w uzasadnieniu. I nie próbuj bagatelizować obaw fachowców z RIO. Bo to nie ta liga.

  0
  0
 8. Anna Misiak pisze:

  Kanaryjczycy mają takie powiedzenie: “co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro. Albo nawet po jutrze. Ale zrób to dobrze, bo nie stać nas na robienie źle”. Pasuje

  0
  0
 9. Paradoks pisze:

  cóż, takiego skarbnika gminy już nie mamy…

  0
  0
 10. bywalec pisze:

  Gąsiorski miał rację , statuetka dla Wójta nie za zasługi tylko za KOLESIOSTWO. Wszystko idzie na psy !!!!!

  0
  0
 11. janek pisze:

  Pani MIisiak proszę sobie przypomniec pani prace i słowa o panu Sosze i Górniak niezbadane są nigdy przyszłe dochody

  0
  0
  • Księgowa pisze:

   widać żeś marny księgowy! dochody można księgować dopiero jak są! to podstawowa zasada księgowości. A cokolwiek poprzednia Pani skarbnik mówiła o wójcie Socha, to był On dobrym gospodarzem gminy. Nie to co ta ekipa teraz.
   I wójt i Starosta ośmieszyli się tylko tą statuetką dla kumpla pana od ciastek Kończ waść wstydu oszczędź!

   0
   0
 12. Jola pisze:

  Janek my o chlebie a ty o niebie! Tematem są finanse gminy i rozbujałe ambicje wójta w nie realne inwestycje, które pochłoną ponad 10 milionów zł dla osiągnięcia poparcia w wyborach na wójta!!!!!

  0
  0
 13. Zosia pisze:

  no i co? jak należało się spodziewać nikt z gminy ludziom nie odpowie. a sprawa jest ważna..może pani główna księgowa by napisała co to wreszcie porobiła z tym budżetem czy tam planem wieloletnim, i co dalej z tą izbą?

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).