Ranking finansowy: Czy może być gorzej?

Pismo Samorządowe “Wspólnota” opublikowało kolejny ranking. Tym razem dotyczący kondycji samorządów na podstawie nadwyżki operacyjnej. Wskaźnik ten decyduje o rozwoju gminy i o tym, ile możemy przeznaczyć na inwestycje, po zaspokojeniu bieżących wydatków.

W opublikowany rankingu autorzy posługują się wskaźnikiem nadwyżki operacyjnej netto. Dane uwzględniają nie tylko różnicę między wielkością bieżących dochodów i bieżących wydatków, ale także wielkość spłat wcześniejszego zadłużenia.

Największym budżetem na inwestycje dysponuje gmina Rędziny – 731,34 zł na mieszkańca; najmniejszym gmina Kłomnice – 210,22 zł na mieszkańca.

ranking powiatu częstochowskiego:

gminy miejsko-wiejskie:
110 Olsztyn śląskie 663,83 zł*
194 Koniecpol śląskie 523,55 zł
385 Blachownia śląskie 330,66 zł

gminy wiejskie:
324 Rędziny śląskie 731,34 zł
340 Kruszyna śląskie 713,60 zł
456 Przyrów śląskie 644,53 zł
628 Janów śląskie 560,05 zł
636 Dąbrowa Zielona śląskie 557,06 zł
715 Poczesna śląskie 518,25 zł
725 Mstów śląskie 510,56 zł
1077 Lelów śląskie 364,99 zł
1094 Starcza śląskie 355,73 zł
1233 Konopiska śląskie 283,15 zł
1243 Mykanów śląskie 276,94 zł
1330 Kamienica Polska śląskie 229,75 zł
1352 Kłomnice śląskie 210,22 zł
miejsce, gmina, województwo, średnia nadwyżka operacyjna netto per capita 2020–2022

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

13 odpowiedzi na “Ranking finansowy: Czy może być gorzej?”

 1. Obserwator pisze:

  Coraz lepiej!!!To się Żureczek ostatecznie popisał! Bycie wójtem i dbanie o gminę to nie takie proste jak mu się wydawało To nie tylko gadanie, przechwalanie się i koszenie kasy. Wspólnie ze skarbnikiem i nieudolną radą doprowadziłeś tą gminę do ruiny!

  11
  0
  • Darek pisze:

   Zapomnieliście dodać , że wzrosła bardzo biurokracja w naszej gminie , pracownicy w zasiłkach w gopsie wyrywają sobie pracę z ręki bo jest ich tam tak dużo, że aż przejść nie idzie, a w urzędzie biurka dostawiają , dwie osoby do jednego stanowiska poprzyjmowane….

   6
   0
 2. Rizzo pisze:

  Bieda duża i przestępczość też. Gratulacje wójcie żurek…. Zrobiłeś pan z Konopisk Brudno albo Bałuty…. W najbliższych wyborach powinieneś czlowieku dostć od wyborcow takie kopa w dupsko, że na tych Bałutach to wylądujesz.

  11
  0
 3. Uważny pisze:

  Dosyć tego, natychmiast tego bajkopisarza pogonić należy! Niedołężny, schorowany wódz powinien opuścić ten urząd i przestać kompromitować gminę na forum ogolnopolskim w rankingach. Okazuje sie. ze to typowy nierób , myślący tylko jak skręcić na lewo kasę. Tak jak w wyborach do sejmu mlodzi zadecydowali kto będzie rządził i podobnie w gminie mlodzi weźcie rządy gminy w swoje ręce.

  11
  0
  • Paradoks pisze:

   ciągle tu czytam “młodzi władza dla młodych”.. Wybraliście paru młodych do rady gminy. I co zawojowali? jaka jest ich aktywność? jak działają? Tu nie chodzi o wiek tylko o zaangażowanie i pracę na rzecz gminy, a nie tylko dieta dla siebie i posadki dla rodziny.

   10
   1
 4. Z gminy pisze:

  Stare to dobre jest wino!
  Przesiedział prawie całą kadencje 5,5 letnią i na koniec dla zmydlenia buduje obiekty na ,,łapu capu,, . Istny paradoks, jak można bez ,,ladu i skladu,, coś takiego robić. Jak może być dobrze gdy wójt traktuje gminę jak prywatny folwark,gdzie pracownicy gopsu robią co tylko chcą. W czasie pracy idą na zakupy,do fryzjera, do solarium i to dzieje się za wiedzą wójta. Ale cóż ryba śmierdzi od glowy, bo wójt nie robi inaczej. Dzień pracy w urzędzie zaczyna o różnej godzinie, potem ok. 10 jedzie na śniadanie do domu , a o 12 jedzie na domowy obiad i tak się kończy typowy dzień pracy wójta. Przy takim traktowaniu i poważaniu urzędu wojta , to można być wójtem do końca życia. Jedyne o czym pamięta, to łupić gminę przy każdej okazji.
  I wy chcecie dalej trzymac i popierać taką osobę?

  12
  1
 5. mieszkaniec pisze:

  Wszyscy piszą o wójcie….(którego absolutnie nie bronię), ale co z przewodniczącym Rady Gminy ?
  Przecież bez niego i radnych sam wójt niewiele zrobi. A przewodniczący, dzięki któremu powstały tak “intratne inwestycje” jak oczyszczalnia w Hutkach, teraz ustawia się już pod wybory prowadzając się z panem od cateringu, który kiełbasę wyborczą od dłuższego czasu rozdaje, zwłaszcza strażakom.
  Słyszy się, że niektórzy radni chcą startować na wójta…. Pytanie brzmi, co zrobili do tej pory? Warto się przyjrzeć ich działaniom i aktywności na rzecz mieszkańców. Większość nie zrobiła NIC, siedziała cicho i przytakiwała przewodniczącemu i wójtowi.

  Dlatego też przed wyborami należy dokładnie przyjrzeć się nie tylko kandydatom na wójta ale również co zrobili dotychczas dla gminy (w przypadku radnych), z kim się trzymają bo slogany przedwyborcze niestety rzadko mają pokrycie, później dla niektórych liczy się tylko realizacja własnych celów, często kosztem mieszkańców.
  jeżeli mamy wybrać np. pana od cateringu, to co nam da ze będzie nowy, młodszy wójt, skoro i tak rządzić będzie Bałdyga? A z obserwacji tak właśnie wynika.

  7
  1
  • Ziomal pisze:

   Wojt doprowadzil gminę na dno, tak widac po wynikach zamieszczanych w zestawieniach finansowych. Nierob to malo powiedziane ,to partacz, lekkoduch potrafiący chwalic się za rzeczy ktorych sam nie zrobił.

   9
   0
  • Strażak pisze:

   Teraz to właśnie rządzi wojt i przewodniczacy! Jesli jest coś na rzeczy między nimi to pewnie poszło o kasę. Jeden i drugi to goście od robienia lewych interesów. Pewnie jeden drugiego wykiwał. Z tym trzeba skończyć.

   11
   0
  • Obywatel pisze:

   Nareszcie coraz więcej takich wypowiedzi, tak trzymać !!! Pogonić całe to towarzystwo wzajemnej adoracji, tych emerytów nieudolnych i cwaniakowatych inwalidów też, tych bezwolnych radnych, dla których dieta radnego to szczytowe osiągnięcie, te panie i tych panów zapatrzonych w jedną osobę, która trzęsie gminą, bo już we wszystkich komisjach ma swoich ludzi, wiecie kto t, niech wyjeżdża w góry.
   Głosować należy na taką osobę która jest wolna od wszelkich zależności od obecnej władzy, wiek poniżej 50-ki, gdy głupota z reguły wywietrzała, a doświadczenie życiowe nabyte, która coś w swoim życiu osiągnęła, czy to w biznesie (bez krętactwa i łapówkarstwa), czy w pracy etatowej (stanowisko, awanse), która ma już ustabilizowane życie rodzinne, dorosłe dzieci, którym nie trzeba załatwiać etaciki – to wszystko jest do sprawdzenia.

   8
   0
 6. Mieszkaniec pisze:

  To prawda popędzić tych nierobów i rozliczyć z wszystkiego. Dość partyzantki nas jest więcej! Dość grabieży, pijaństwa i potańcówek. Catering wszystkiego nie załatwi . Dość układów i przekupstwa!

  9
  0
 7. bankowiec pisze:

  No rzeczywiście źle się dzieje ,bo na najbliższej sesji zaciągany będzie kolejny kredyt- wg zamówień publicznych na 4,5 mln złotych (https://e-zamowienia.konopiska.pl/procurements). I jak to powiedziała Madame de Pompadour “Po nas choćby i potop”

  6
  0
  • Paradoks pisze:

   no tak, ale to też zależy od skarbniczka !! chyba że żurek zupełnie się z nią nie liczy!! a co robi wieczna intrygantka sekretarz??? przecież powinni wspólnie z wójtem zarządzać gminą,powstrzymać go przed rujnowaniem gminy!!

   6
   0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).