Radni Gminy Konopiska przeciw podwyżkom cen wody!

Rada Gminy Konopiska podjęła stanowisko w sprawie projektu nowej ustawy prawo wodne i przewidywanych przez firmy wodociągowe skutków finansowych jej wprowadzenia. Radni wyrazili przeciw podwyżkom cen wody!

Poniżej oficjalne stanowisko Rady Gminy Konopiska w tej sprawie.

PAWEŁ GĄSIORSKI

prawo-wodneKategorie:

13 odpowiedzi na “Radni Gminy Konopiska przeciw podwyżkom cen wody!”

 1. Jacek Wygwirzek pisze:

  Ogromne brawa dla radnych za taką postawę. W końcu plus!

  0
  0
 2. z Hutek pisze:

  nareszcie może się Radni obudzą

  0
  0
 3. Mieszkaniec pisze:

  Lepiej przytulić dietę! Przykład idzie od wójta przytula tylko 200 tys. Złotych i jak ma być dobrze?

  0
  0
  • Górniak Stanisław pisze:

   Dobrze byłoby, gdyby taka solidarność była również w działaniach na rzecz zmniejszenia opłat za wodę i ścieki w naszej gminie.
   Gdyż od 01. kwietnia zapłacimy więcej za wodę i ścieki( to nie prima aprilis), Już dziś płacimy ok.14 zł za 1m3 wody i ścieków razem z opłatą abonamentową, ale co się dziwić jak w ubiegłym roku 3 osobowy zarząd spółki Wodociągi Częstochowskie
   podniósł sobie wynagrodzenia w skali roku o 149007zł tj, średnio na osobę 49669 zł/rok. Wielu z mieszkańców naszej gminy
   tego przez rok nie zarobi a tu tylko podwyżka w takiej kwocie. Wynagrodzenie dla zarządu spółki ustala Walne Zgromadzenie.
   Szanowni mieszkańcy w Walnym Zgromadzeniu spółki bierze udział tylko Zarząd Związku Komunalnego Gmin w którym nie mamy własnego przedstawiciela. Reasumując, nie mamy żadnego wpływu na działania Spółki Wodociągi Częstochowskie.
   Jedynym rozwiązaniem jest wyjście z Związku Komunalnego Gmin, co wymaga pełnego zaangażowania, Rady Gminy I władzy wykonawczej, czyli Wójta.

   0
   0
 4. Brygida pisze:

  Premier Szydło już dawno mówiła że nie będzie podwyżek cen wody dla mieszkańców

  0
  0
 5. Górniak Stanisław pisze:

  Szanowni mieszkańcy, to nie wszystkie absurdy za które płacimy w opłacie za wodę i ścieki. Otóż Gminy przekazują do Związku
  Komunalnego Gmin w nieodpłatne użytkowanie majątek trwały wybudowany z naszych pieniędzy czyli z budżetu i pozyskanych z innych źródeł. Związek wydzierżawia majątek gmin Spółce Wodociągi Częstochowskie a ta wlicza dzierżawę w koszty, które podbijają cenę za wodę i ścieki, jest to dość pokaźna kwota Za 2015 r = 8 563 001,66zł. Tak oto , płacimy za dzierżawę własnego majątku. Następną wysoką kwotą w kosztach wliczanych do ceny wody i ścieków jest amortyzacja
  =14 517 567,28zł. Można by to uznać gdyż amortyzacja służy do odbudowy majątku i inwestycji. Ale w tym przypadku środki z amortyzacji są klasyfikowane jak środki Spółki, a więc wszystkie wybudowane lub zmodernizowane inwestycje z tych pieniędzy są własnością Spółki Wodociągi Częstochowskie. Moim zdaniem to jest chwyt na który dały się złapać gminy wstępujące do Związku, gdyż występując ze Związku musimy wykupić majątek trwały będący w obrębie naszej gminy a który jest niezbędny by prowadzić własną gospodarkę wodno-ściekową. Tak więc należy się spieszyć gdyż czas pracuje na naszą niekorzyść.

  0
  0
 6. Paulina Skowrońska pisze:

  Pan Radny Górniak napisał pod innym artykułem, chyba przy okazji inwestycji:” Na terenie gminy Konopiska znajdują się dwa ujęcia wody. Jedno w Rększowicach o zdolności prod.1920m3/dobę i drugie w Kopalni o zdolności prod. 1440m3/ dobę. zdolność prod ujęć w naszej Gminie to 1 226 400, 00m3/rok. zużywamy mniej niż 1/3 zdolności naszych ujęć. Brak nam stacji uzdatniania wody.”
  Panie radny ujęcia wody może i są, ale to chyba nie na działkach należących do gminy? a do częstochowskich wodociągów. Całą sieć wodociągowa też nie jest nasza, tylko wodociągów.
  Podobnie jest z kanalizacją, te wszystkie rury to nie nasze, a związku.

  0
  0
  • Górniak Stanisław pisze:

   Sieć kanalizacyjna wraz z urządzeniami jeśli nie została przekazana w użytkowanie Spółce Wodociągi Częstochowskie to jest nasza. Były takie zakusy, a nawet były przygotowane uchwały, ale radni poprzedniej kadencji zablokowali,sam pan Babczyński przekonywał nas do ich przegłosowania. To co zostało przekazane do Związku Kom. Gmin zawsze możemy odebrać zgodnie ze Statutem Związku. Co do działek na których są ujęcia wody, to nie będę się wypowiadał gdyż nie posiadam takich danych.

   0
   0
 7. mieszkaniec gminy pisze:

  Dla przykładu w pobliskiej gminie Kamienica Polska płaci się za m3 wody z odprowadzeniem ścieków ok 7 zł to chyba znacząca różnica. Fakt oni mają własną spółkę. Dlaczego nie możemy rozważyć własnej inwestycji w postaci oczyszczalni. Skoro w innych gminach opłaci się to dlaczego mieszkańcy Gminy Konopiska mają przepłacać. Przy okazji takiej inwestycji zawsze to kilka nowych stanowisk pracy dla ludzi obsługujących oczyszczalnię i stacje i nie chodzi mi o jakiś tam zarząd tylko zwykłych pracowników oczywiście lokalnych. Po co pompować ścieki do Dźbowa.

  0
  0
 8. Kamil pisze:

  problem nie jest w oczyszczalni tylko w nieodpowiednich kanałach, czyli w przepływie. Oczyszczalnia w Dźbowie spoko przyjmie jeszcze duuużo!

  0
  0
 9. Górniak Stanisław pisze:

  Kamil, masz rację że problem jest w przepustowości kanału Gm. Konopiska – oczyszczalnia w Dźbowie, o czym pisałem w komentarzu do art.Wójt i jego radni chcą zabrać Aleksandrii blisko 6 mln zł. W przyszłości czekała by nas rozbudowa oczyszczalni w Dźbowie. Na jakich zasadach, nie wiem?

  0
  0
 10. mieszkaniec gminy pisze:

  Nie wiem czy się czegoś tu nie rozumiem i się nie mylę, nie chodzi o to ile przyjmie oczyszczalnia w Dźbowie tylko komu za to płacimy. Skoro chcielibyśmy płacić mniej to gmina musiała by być niezależna od spółki wodnej warta, czy się mylę??

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).