Przypominamy o obowiązku odśnieżania dachów i chodników

W związku z wystąpienie w ostatnich dniach opadów śniegu i nieustającym mrozem, przypomina się administratorom oraz zarządcom budynków o obowiązku usuwania śniegu i lodu z obiektów budowlanych.

Do obowiązków właścicieli i zarządców nieruchomości należy również o utrzymaniu należytego stanu chodnika przylegającego do nieruchomości.

Właściciele nieruchomości muszą również odśnieżyć i zlikwidować lód z bram, a także usunąć sople i zwały śniegu, jak i nawisy z dachów budynków i zabudowań gospodarczych tak, by zapewnić bezpieczeństwo. Natomiast odgarnięty śnieg muszą składować w miejscu, w którym nie będzie powodował zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów. Zabrania się wyrzucania śniegu, lodu na ulicę. Ponadto zwracamy się z prośbą do właścicieli nieruchomości przylegających do dróg o przycięcie gałęzi drzew i krzewów w taki sposób aby nie utrudniały uczestnikom ruchu drogowego korzystania z dróg jak również nie utrudniały pracy służbom porządkowych.

W przypadku niewywiązywania się z powyższych obowiązków przez właściciela, zarządcę lub administratora nieruchomości upoważnione do tego służby mają możliwość nałożenia kary na osobę winną zaniedbań.

Wynika to z art. 5, ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

4 odpowiedzi na “Przypominamy o obowiązku odśnieżania dachów i chodników”

 1. Mieszkaniec pisze:

  W Rekszowicach widziałem że Straż odśnieża chodniki kładem.

  5
  0
  • Obywatel pisze:

   Ale macie fajnie, parę lat temu w Hutkach kupiono dla OSP traktorek do koszenia tych “hektarów” które mają, jak padła propozycja żeby dokupić pług na zgarnianie śniegu z chodnika, to wybuchła wielka awantura, a kto to będzie robił, kto da pieniądze na paliwo itp. Tak działał przewodniczący, wtedy szef OSP Hutki (coś się zmieniło – nic).

   5
   0
 2. Obatel pisze:

  Jeżeli chodnik jest oddzielony od posesji pasem zieleni, rowem lub trawnikiem takiego obowiązku NIE MA !!!!
  Wówczas obowiązek odśnieżania należy do zarządcy drogi.

  7
  0
 3. Mieszkaniec K pisze:

  Ale oczywiście drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie jakie są każdy widzi. Telefony do odpowiedzialnych za odśnieżanie nie pomagają… Trzy lata kasę brali za gotowość a jak widać gotowości nie ma. Czekają na odwilż. Choć chodzą słuchy, że firma, która wygrała przetarg w gminie nie ma wystarczającego personelu…
  Odpowiedzialnych brak…

  5
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).