Przyjęta “na szybko” strategia wyznaczy nam kierunki rozwoju

Strategia Rozwoju Gminy Konopiska na lata 2016-2020 nie jest chyba zbyt ważnym dokumentem dla władz gminy. Zespół ds. strategii opracował dokument, który liczy 105 stron. Gmina dała Mieszkańcom dosłownie sześć dni na konsultacje. Dlaczego? Dlatego, że trzeba było “klepnąć” te papiery “na szybko”, by mogły iść dalej.

Podobnie postąpiła Rada Gminy 16 lutego, która “na szybko” zaakceptowała strategię. Jak przyznała sekretarz gminy – Barbara Ankowska-Lis, dokument ten został już wykorzystany w aplikowaniu o środki zewnętrzne – W odpowiedzi na maila informuję , że krótki czas konsultacji strategii wynikał z konieczności posiadania takiego dokumentu przy aplikowaniu o środki zewnętrzne w nowej perspektywie finansowej UE, która już się rozpoczęła – napisała.

Co dalej z Konopiskami? Teraz kierunki wyznacza Strategia Rozwoju Gminy Konopiska na lata 2016-2020.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

Jedna odpowiedź do “Przyjęta “na szybko” strategia wyznaczy nam kierunki rozwoju”

  1. Cheap Oakleys pisze:

    Cheap Fake Oakleys Free Shipping.American famous Cheap Oakleys will launch its new high-definition polarizer (HDPolarized) products in the countrys major retail chains LensCrafters glasses since May 2010. Oakley HD polarizer.Oakley HD polarizer is the perfect combination of high-definition optical performance and high-tech polarized technology, we passed all the tests of the American National Standards Institute, provides unmatched impact protection and 100% UV protection, effective protection of the eyes, with its best optical properties to provide consumers with clearer, sharper, more realistic visual images. At the same time, its breakthrough innovative technology, also effectively protect your eyes from water, snow or reflected light affect the shiny object, it is the best choice for high-brightness, high-glare environments.Fake Oakleys HD polarizer in Oakley opinion, Oakleys Sunglasses and not just a fashion items but rather a necessity.Oakleys Free Shipping pursuit of innovation created a scientific dficulty, sculptural design and a unique style of traditional thinking challenges. Oakley brand has always continued to seek opportunities to win science and technology, art into the principles of packaging, with excellent design, Cheap Fake Oakleys Free Shipping in the world already has more than 600 patents and 800 registered trademarks and become the hottest world-class brand.Cheap Oakleys Glasses products on the concept of revolution that it is the glasses comfortable, practical, artistic fusion of one. Whether it is product design or choice of materials, have been a series of advanced scientific experiments and testing to ensure its comfort and high quality, and a high degree of integration of function and fashion.OAKLEY fashion Simply put, OAKLEY fashion innovation is fascination, is a challenge to all the rules burning passion, our enthusiasm for technological innovation interested in technically demanding and precise requirements so Cheap Fake Oakleys has a unique set of science, art , hard challenge nventional thinking from the cultural heritage, and very persistent.OAKLEY it first with the most advanced sunglasses vice prestigious series to show us this extraordinary enthusiasm. OAKLEY sunglasses are always in the field of science and technology leader, because the use of high technology to make them again and again beyond the limit, and is the worlds leading, athletes engaged in different projects trial tested under all possible imaginable scenario.
    Cheap Oakleys http://cheapoakleys.net

    0
    0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).