Nowy rozkład jazdy MPK w Częstochowie

Od wczoraj wszedł w życie nowy rozkład komunikacji miejskiej w Częstochowie.

Jak poinformował urząd miasta, główną zaletą zmian jest poprawa punktualności. Służy jej korekta czasu przejazdów – lepsze ich dopasowanie do natężenia ruchu, postojów na światłach etc. Zmiany są też odpowiedzią na postulaty – choćby osób dojeżdżających do pracy w różne dzielnice (także np. do zakładów na terenach specjalnej strefy ekonomicznej). Pojawiają się połączenia, o które często wnioskowano – jak z ulicy Korkowej na Piastowską czy bezpośrednio z Rakowa, Błeszna i Wrzosowiaka do dworca PKP na Stradomiu. Układ połączeń zostaje uelastyczniony. Przykład: linia nr 19 rzadziej pojedzie na Żabiniec, ale w dni robocze w godzinach szczytu uzupełnią ją atrakcyjne kursy linii 26. Niektóre linie zostają wydłużone, czasem znacznie, żeby wygodniej było dotrzeć do celu – jak w przypadku linii nr 11 i 15 (przejmujących większość zadań linii 21 i 19).

Poniżej szczegóły – linia po linii:

Linia nr 10
Na odcinku między Parkitką a ul. Bohaterów Katynia trasa pozostaje bez zmian. Następnie autobusy skręcą w ul. Jesienną, kończąc kursy na pętli JESIENNA. Częstotliwość kursowania będzie utrzymana na dotychczasowym poziomie, jedynie wcześnie rano w soboty (do godz. 7.00) autobusy pojadą co 30 minut.

Linia nr 11
Od pętli LEGIONÓW i KSSE KUSIĘCKA autobusy będą kursować bez zmian do Skweru Sokołów przy ul. Sobieskiego. Następnie przez Pułaskiego i św. Kazimierza (powrót św. Augustyna) do ulicy św. Barbary. Następnie „jedenastka” nie pojedzie ul. św. Jadwigi, lecz przejmie całą dotychczasową trasę linii 21 (tj. Główna – Przejazdowa – Kolorowa – Busolowa – Lakowa – Kopalniana – Leśna – Ekonomiczna – DŹBÓW KSSE SKORKI). Zostanie również wprowadzony zupełnie nowy rozkład jazdy, lepiej dostosowany do potrzeb pasażerów.

Linia nr 12
Pozostanie na trasie RAKÓW DWORZEC PKP – GNASZYN DWORZEC PKP, z częścią kursów do przystanku SZYBOWA, przy czym będzie ich nieco więcej, niż do tej pory. Ponadto w dni robocze wakacyjne zostaną zlikwidowane kursy szczytowe, zmniejszając częstotliwość z 20 na 30 minut, a w zamian linia 12 będzie obsługiwana niemal wyłącznie autobusami przegubowymi.

Linia nr 13
Trasa linii z Wierzchowiska przez Kiedrzyn, Tysiąclecie, centrum i Zawodzie do Kucelina, Walcowni i pętli HUTA ZAKŁAD TRANSPORTU pozostaje bez zmian. W porze wieczornej zostanie przesunięty na 21.10 kurs z Walcowni od poniedziałku do piątku. Ponadto na całej trasie mogą ulec niewielkim zmianom godziny odjazdów z uwagi na korektę czasów międzyprzystankowych.

Linia nr 14
Trasa z Rząsawy na Malowniczą i do Nierady pozostaje bez zmian. Nastąpi korekta czasów pomiędzy przystankami, co spowoduje niewielkie przesunięcia godzin odjazdów. Ponadto kursy z Rząsawy po godzinie 14 i 15 w dni robocze szkolne i wakacyjne zostaną przesunięte o 3-4 minuty później, niż dotychczas.

Linia nr 15
Od KUKUCZKI do ul. Dekabrystów będzie kursować bez zmian, następnie przez Dąbrowskiego, Nowowiejskiego i Korczaka (powrót przez Śląską i Kilińskiego), Aleję Bohaterów Monte Cassino – z podjazdem do dworca PKP Częstochowa Stradom, dalej prosto do przystanku „Jagiellońska”. Następnie „piętnastka” przejmie całą dotychczasową trasę linii 19, czyli pojedzie przez: Orkana, Aleję 11 Listopada, Jesienną, Rakowską, Limanowskiego, Okrzei, Łukasińskiego, Raków Dw. PKP, Aleję Pokoju do pętli KUCELIN, a część kursów dojedzie ulicą Korfantego do pętli WALCOWNIA lub HUTA ZAKŁAD TRANSPORTU. Przez większość dnia roboczego szkolnego i wakacyjnego, linia 15 po zmianie trasy będzie kursować co 20 minut. W soboty co pół godziny, a w niedziele i święta – średnio co 45 minut.

Linia nr 16
Trasa i rozkład jazdy pozostają bez zmian, nie licząc drobnych korekt z powodu zmian czasu przejazdu pomiędzy przystankami. Ponadto ostatni kurs z pętli BIALSKA wieczorem będzie wykonywany o 7 minut później, niż dotychczas.

Linia nr 17
Trasa i rozkład jazdy pozostają bez zmian, nie licząc drobnych korekt w czasach przejazdu, co spowoduje przesunięcia kursów do ok. 2-3 minut. Nowością będzie to, że od poniedziałku do piątku pojawią się kursy w okolicach godzin 6, 14 i 22, które zostaną przedłużone z Liszki Dolnej przez Lakową i Kopalnianą, a następnie Leśną i Ekonomiczną do pętli DŹBÓW KSSE SKORKI. Podobnie będzie w soboty, ale tylko na godziny 6 i 14.

Linia nr 18
Trasa i rozkład jazdy pozostają bez zmian, minimalnie zostaną skorygowane czasy przejazdu pomiędzy przystankami.

Linia nr 19
Trasa tej linii ulegnie diametralnej zmianie. Będzie ona kursować codziennie co 60 minut, na ulicy Ikara będąc uzupełnianą w godzinach szczytu w dni robocze dodatkowymi kursami linii 26. Trasa zmienionej „dziewiętnastki” jest następująca: ŻABINIEC – Ikara – św. Rocha – Rynek Wieluński – Aleja Jana Pawła II – Popiełuszki – Pułaskiego – Sobieskiego – Aleja Wolności – Rondo Mickiewicza – 1 Maja – Aleja Bohaterów Monte Cassino – Piastowska – Sabinowska – Jagiellońska – Bór – Korkowa – Brzeziny-Kolonia – BRZEZINY. Uwaga: w dni robocze w godzinach szczytu oraz w soboty rano, część kursów po obsłużeniu przystanku BRZEZINY zawróci do Brzezin-Kolonii i pojedzie prosto do Wrzosowej, Huty Starej B, Huty Starej A i Poczesnej, kończąc kursy na przystanku POCZESNA BOCIANIA GÓRKA (zastępując tam linię nr 15).

Linia nr 20
Trasa pozostaje bez zmian, przy czym z uwagi na pojawienie się nowej linii „19” między Korkową a Brzezinami, niektóre kursy „dwudziestki” będą skrócone do pętli KORKOWA. Ponadto w dni robocze – z uwagi na niższą frekwencję – częstotliwość kursów zostanie obniżona z 30 na 40 minut.

Linia nr 21
Zostaje ona wycofana i przestaje kursować. Jej rolę przejmie wydłużona linia 11 oraz zmieniona trasa linii 27. Pomimo likwidacji tego połączenia, pasażerowie odcinków dotychczas obsługiwanych przez 21, zyskają więcej kursów dzięki innym liniom.

Linia nr 22
Trasa GOMBROWICZA – ŁOJKI pozostaje bez zmian. W dni robocze szkolne w godzinach szczytu częstotliwość będzie wynosić 15 minut, a poza szczytem – 20 minut. Nieco mniej kursów będzie wykonywanych tylko w soboty wcześnie rano (do godziny 😎.

Linia nr 23
Trasa REJTANA – DŹBÓW KSSE SKORKI nie ulega zmianie. Nastąpi korekta czasów przejazdów pomiędzy przystankami, a w soboty rano zostanie dołożony dodatkowy kurs z Dźbowa po godzinie 4.30.

Linia nr 24
Od pętli KUKUCZKI do ul. Rakowskiej linia pojedzie bez zmian, następnie ul. Bohaterów Katynia do pętli BŁESZNO. Tym samym zostanie ona wycofana z ul. Jesiennej, gdzie zastąpi ją „dziesiątka” oraz linia 15 (silniejsza od wycofanej stamtąd „19”).
Ponadto w dni robocze szkolne w godzinach 6.30-8.00 zostanie zwiększona częstotliwość kursowania z 15 na 12 minut. Rzadziej będzie kursować natomiast w weekendy wcześnie rano. Ulegnie zmianie także czas przejazdów pomiędzy przystankami.

Linia nr 25
Trasa nie ulega zmianie. Autobusy w dalszym ciągu będą kursować w relacji MALOWNICZA – WYCZERPY OSIEDLE. Nastąpi niewielka korekta godzin kursów z uwagi na zmiany czasów przejazdów pomiędzy przystankami, a w soboty częstotliwość ulegnie obniżeniu z 30 na 45 minut.

Linia nr 26
Trasa pomiędzy dzielnicą Mirów a pętlą GRABÓWKA pozostaje bez zmian. Nadal będą wykonywane również kursy przedłużone do gminy Mstów – do Siedlca i Srocka (od poniedziałku do piątku). Jako nowość, w dni robocze szkolne i wakacyjne, część kursów zostanie przedłużona z Grabówki do pętli ŻABINIEC, stanowiąc uzupełnienie „dziewiętnastki”. Częstotliwość kursowania nie ulega zmianie.

Linia nr 27
W dalszym ciągu będzie kursować w relacji KSSE KUSIĘCKA – GNASZYN DOSPEL, ale na dwóch odcinkach zmieni przebieg:
Pomiędzy Cmentarzem św. Rocha a Skwerem Sokołów będzie kursować przez św. Jadwigi, św. Barbary, 7 Kamienic i Pułaskiego (zastępując „jedenastkę”), zamiast przez Rynek Wieluński. Ponadto na Zawodziu pojedzie ulicą Mirowską i Złotą do Legionów, gdzie zastąpi likwidowaną linię 21. Tak jak do tej pory, w weekendy większość kursów zostanie skrócona do skrzyżowania ulic Złotej i Legionów.

Linia nr 28
Pozostaje na trasie z Parkitki na Kucelin, z niektórymi kursami wydłużonymi do Walcowni lub Zakładu Transportu. Możliwe są niewielkie zmiany godzin kursów z uwagi na zmianę czasów przejazdów.

Linia nr 29
Trasa, jak również rozkład jazdy, nie ulegają zmianie, za wyjątkiem minimalnych korekt, spowodowanych korektą czasów przejazdów pomiędzy przystankami.

Linia nr 30
Trasa i rozkład jazdy nie ulegają zmianie, a przesunięcia godzin kursów mogą wynosić do 3 minut. W dalszym ciągu będą wykonywane kursy do Srocka w dni weekendowe, a pozostałe dojadą do pętli w Siedlcu. Część kursów będzie się kończyć na pętli JASKRÓW WILLE.

Linia nr 31
Trasa pozostaje bez zmian, a rozkład jazdy zostanie skorygowany tylko o zmienione czasy przejazdów pomiędzy przystankami.

Linia nr 32
Trasa pozostaje bez zmian, z Wielkoborskiej do Stadionu Raków, część kursów wydłużonych do Starej Gorzelni. Poza korektą czasów przejazdów pomiędzy przystankami, autobusy w soboty rano do 8 i wieczorem po 19 będą kursować nieco rzadziej, bo co 40 minut. Taka sama częstotliwość zostanie wprowadzona przez większość dnia w niedziele i święta.

Linia nr 33
Pozostaje w relacji PIŁSUDSKIEGO – WĄSOSZ, a minimalna korekta rozkładu jazdy wynika tylko z lepszego dostosowania czasów przejazdów do natężenia ruchu drogowego.

Linia nr 34
Pozostaje w relacji ANIOŁÓW PARK (zmiana nazwy przystanku końcowego, ale w tej samej lokalizacji) – OLSZTYN RYNEK, z częścią kursów skróconych do Kręciwilka. W dni robocze wakacyjne zostaną dodane rano 2 dodatkowe kursy z Olsztyna.

Linia nr 35
Ze względu na znacznie większe zainteresowanie połączeniem, linia będzie skierowana przez Dąbie (od Legionów przez Orlik-Rückemanna, Hutników, Orlą, Gilową i Aleję Pokoju). Następnie od przystanku Raków Dworzec PKP pojedzie tak jak dotychczas, do ZAJEZDNI MPK.
W dni robocze szkolne i wakacyjne pojawią się dodatkowe kursy w godzinach szczytu, w zamian zostanie ograniczona częstotliwość w popołudnia i wieczory w soboty i niedziele.

Linia nr 37
Trasa pozostaje bez zmian, a rozkład jazdy ulegnie nieznacznej korekcie na skutek zmienionych czasów przejazdów.

Linia nr 38
Również trasa i rozkład jazdy pozostaną niezmienione, za wyjątkiem korekty czasu przejazdów pomiędzy przystankami.
Linie podmiejskie nr 53, 65 i 68. Ich trasy z gminy Poczesna pozostają bez zmian, a w Częstochowie nadal będą się kończyć na przystanku ZAJEZDNIA MPK. Możliwe są minutowe przesunięcia kursów na skutek zmiany czasów przejazdów.

Linia nr 80
Trasa i rozkład jazdy nocnej linii autobusowej także pozostają bez zmian, za wyjątkiem nieznacznej korekty czasów przejazdów.

Bez dodatków w niedziele handlowe
Od 1 lipca 2024 r. żadna linia nie będzie miała dodatkowych kursów w niedziele handlowe. W zamian na liniach nr 12, 22, 24 oraz 34 będą pojawiały się autobusy przegubowe.

Zmiany w nazwach przystanków
Wraz ze zmianami rozkładów jazdy wszystkich linii, zostaną wprowadzone zaktualizowane lub poprawione nazwy niektórych przystanków. Ich lista jest następująca:
• Drogowców – ANIOŁÓW PARK
• Batalionów Chłopskich I – CYGANOWSKIEGO
• Powstańców Warszawy – GWINTOWA
• Złota (na ulicy Złotej) – ZŁOTOGÓRSKA
• Turbinowa – STERNICZA
• Zbyszka – JURANDA

Zgłoszenia uwag i informacja o komunikacji
Wobec znaczącej skali zmian tras i rozkładów jazdy, możliwe jest zgłaszanie uwag i wniosków. Są one przyjmowane drogą elektroniczną na adres imik@czestochowa.um.gov.pl oraz listownie do Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa. Pod numerem telefonu (34) 370 73 95 można natomiast uzyskać INFORMACJĘ na temat tras i rozkładów jazdy oraz dopytać, jak najlepiej przemieścić się z jednego miejsca w drugie.Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).