Nowe przepisy w sprawie wycinania drzew

17 czerwca weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017r, poz.1074.). Od soboty osoba fizyczna, która planuje usunięcie drzew lub krzewów, rosnących na należącej do niej nieruchomości na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie musiała dokonać zgłoszenia planowanej wycinki w Urzędzie Gminy.

Zgłoszenia wymagać będzie jedynie wycinka drzew, których obwód pnia, mierzony na wysokości 5 cm przekracza:
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Drzewa o mniejszych niż podane powyżej obwodach będzie można w dalszym ciągu wycinać z prywatnych nieruchomości bez konieczności dokonywania zgłoszenia.

W zgłoszeniu trzeba będzie podać wyłącznie: imię i nazwisko wnioskodawcy (właściciela nieruchomości), oznaczenie nieruchomości, z której drzewo na zostać usunięte (np. poprzez podanie jej adresu i nr działki) oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości (rysunek może mieć przy tym charakter uproszczony).

W terminie 21 dni od wpłynięcia zgłoszenia pracownik Urzędu musi dokonać oględzin i sporządzić protokół. Jeżeli w ciągu czternastu dni od przeprowadzonych oględzin organ nie wniesie sprzeciwu drzewo można usunąć. Wójt może również wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu wobec wycinki przed upływem 14-dniowego terminu.

W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Zmiana w ustawie o ochronie przyrody przewiduje, że jeżeli w ciągu 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a budowa ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, organ nałoży na właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

Dokonując wycinki drzew należy pamiętać, że cały czas obowiązuje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 06.10.2014r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2014r., poz.1348 ze zm.), określające ochronny okres lęgowy ptaków przypadający od 1 marca do 15 października, w którym to obowiązuje zakaz usuwania gniazd ptaków i ssaków znajdujących się na drzewach.

UWAGA:
Ustawa o ochronie przyrody nie dotyczy drzew rosnących na gruntach leśnych oznaczonych w ewidencji jako Ls.Kategorie:

3 odpowiedzi na “Nowe przepisy w sprawie wycinania drzew”

 1. Górniak Stanisław pisze:

  Tak w Polsce działa prawo własności, ponoć gwarantuje nam to Konstytucja. Ręce opadają. Mamy tylko prawo do płacenia podatków. Wyobraźcie sobie że na swoim gruncie z którego płacicie podatek jak rolnik, sadzicie drzewo z własnej nie przymuszonej woli,które pielęgnujecie i kiedy spełni swój cel w jakim go posadziliście nie możecie go wyciąć. Co by było gdyby rolnik musiał biegać po zezwolenia na wykopki czy żniwa. Myślę że przyniesie to odwrotny skutek,ja już więcej drzew nie posadzę, podejrzewam że nie tylko ja a wszystkie samosiejki usunę zanim urosną. Drzewiecki chyba miał rację. Mam nadzieję że ludzie nie zapomną przy wyborach parlamentarnych.

  0
  0
  • TW Agent pisze:

   Panie Górniak, to musieliby nie iść do wyborów skoro mają nie zapomnieć. W tym kraju każdy polityk to niestety wrzod na dupie i pasożyt który patrzy tylko na siebie. Pan z tego co pamiętam startował z SLD i jakoś jak rządzili drzew nie można było też wycinać, więc o co Panu chodzi?

   0
   0
 2. Górniak Stanisław pisze:

  Agent przeczytałeś uważnie o co chodzi? Chodzi o obecny paradoks. Nie ważne kto kiedy rządził bo już nie rządzi między innymi za to też. Nie należy płakać nad tym co było lecz próbować zmieniać na lepsze to co jest. To co piszesz o politykach to masz rację. Ludzi nie zmienisz ale możesz wymienić, oby na lepszych.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).