Mało aktywne Konopiska

Wspólnota oraz ośrodek Moja Polis przedstawili ranking aktywności społecznej w samorządach. W rankingu uwzględniono gminy najmocniej wspierające organizacje pozarządowe oraz te, w których społeczność bierze najbardziej aktywny udział w wyborach samorządowych i prezydenckich.

Badania były prowadzone pod kątem frekwencji w wyborach samorządowych w 2014 r., parlamentarnych i prezydenckich w 2015 r., liczby fundacji i stowarzyszeń według stanu na koniec 2015 r. w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, wsparcia organizacji pozarządowych przez gminę w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców oraz liczby zbiórek publicznych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców.

Znacznie poniżej przeciętnej w rankingu tym wypadły Konopiska, które spośród 1565. gmin wiejskich zajęły dopiero 678. pozycję.

Najbardziej aktywną gminą wiejską w Polsce jest Mielno. Wśród miast pow. 100 000 mieszkańców wygrała Warszawa (Częstochowa zajęła 12. miejsce), spośród małych miast najlepszy był Sopot, a z gmin miejsko-wiejskich najlepsze okazało się Nowe Wapno.

Cały ranking dostępny jest TUTAJ.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

6 odpowiedzi na “Mało aktywne Konopiska”

 1. piotr pisze:

  Pod tymi rządami trzeba się spodziewać TITANIC II

  0
  0
 2. Zosia pisze:

  Lenistwo,nic nie robienie,partactwo to domena naszych władz .Wszystko wali się na łeb i szyję.

  0
  0
 3. Racjonalista pisze:

  Pisząc lenistwo i partactwo wpisy powyżej jednak uderzają w mieszkańców gminy niż w samą władzę, ponieważ to zestawienie dotyczy bardziej mieszkańców. Czy ten artykuł został przeczytany do końca czy tylko tak dla zasady. Cytując artykuł “Do sporządzenia rankingu posłużył system punktowy. Każda z gmin mogła uzyskać maksymalnie 100 punktów,po 35 w kategoriach: frekwencja wyborcza i sektor pozarządowy (fundacje, stowarzyszenia), po 15 w kategoriach: wspierający samorząd (np. środki przekazane do fundacjii) i oddolne inicjatywy.”. Niestety przyznać trzeba, że na wybory nie chodzimy. Frekwencja jest niska. Ile ja razy słyszałem “po co mam iść głosować – i tak będzie jak jest”. Co do inicjawyw i fundacji “stowarzyszenie, podobnie jak fundacja, jest organizacją pozarządową – zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jest to każda instytucja (osoba prawna lub jednostka posiadająca zdolność prawną na podstawie odrębnych ustaw), która nie działa w celu osiągnięcia zysku i nie jest jednostką sektora finansów publicznych. I jako organizacja pozarządowa stowarzyszenie podlega regulacjom ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie co w praktyce oznacza, np. możliwość ubiegania się o status OPP czy korzystania z dotacji administracji publicznej.” Dalej cytyując “Jeśli masz przyjaciół – załóż stowarzyszenie. Jeśli masz pieniądze – załóż fundację.”. Zdaję sobie sprawę, że zaraz mój wpis zostanie poprawiony przez bardziej aktywnych użytkowników tego portalu, ale nawet Mielno, które wygrało ten ranking wśród gmin wiejskich, swoją pozycję głownie zawdzięcza frekwencji wyborczej, liczbie fundacji oraz stowarzyszeń. Natomiast wskaźnik, który można by już “na siłę” połączyć z władzą to Mielno 4/15, Konopiska 1/15. Zatem tutaj szału nie ma. Bądźmy bardziej aktywni, a będziemy wyżej..

  0
  0
  • detektyw pisze:

   Jak być aktywnym,kiedy wójt tych aktywnych chce jak tu pisali gumą pogonić. Może to odwrócić. Gdyby tak mieszkańcy uaktywnili się i wójta gumą pogonili. A po łydkach będzie szybciej przebierał nogami.

   0
   0
 4. Kacper pisze:

  Umarlemu to nawet kadzidło nie pomoże a naszej władzy może tylko pomóc szybkie odwolanie. Im wcześniej odejdziecie tym lepiej dla gminy, pieniądze zostaną na inwestycje,atak to pójdą na pensję i rozrywki dla wójta i Prezia i kolesiostwa.

  0
  0
 5. Zatroskany pisze:

  Racjonalisto ,a dla mnie rzeczniku małych ludzi zakompleksionych,chciałbym abyś te swoje przygotowanie zawodowe skierował na edukację tych ,co potrafią tylko obrażać, mścić się na tych co na nich nie glosowali.Najlepiej zrobisz poświęcając te swoje rzecznikowanie dla tych,co wyborców mają głęboko w …Ci goście zamiast stwarzać klimaty do działań na rzecz gminy przez ludzi aktywnych społecznie, próbują przegonić ich gumą, publicznie do ludzi mówić jak do psa(Siad) itp.Na rozpoczęciu roku szkolnego w Gimnazjum w Konopiskach podczas zabrania głosu wygłosić haniebne słowa: Gimnazjum osiągnęlo bardzo wysoką lokatę w rankingu tego typu szkół w Polsce i nazywajac ten sukces uczniow,nauczycieli i rodziców wypadkiem przy pracy.Takie podziękowanie my wszyscy panu nie zapomnimy.Tak się w Konopiskach motywuje do działania na rzecz naszej gminy.Wybór Pana na wójta to największa pomyłka w gminie w czasach nowego ładu samorządowego.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).