Konopiska nie są przyjazne dla przedsiębiorców!

Serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej zbadał, czy Konopiska są przyjazne dla przedsiębiorców. Okazuje się, że gdyby nie Aleksandria, to gmina Konopiska zajęłaby w rankingu PAP-u jedno z ostatnich miejsc. W całej gminie na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 82,03 przedsiębiorstw. To pokazuje, że Konopiska nie są przyjazna dla przedsiębiorców, a Wójt Jerzy Żurek nikt w tym kierunku nie zmienił i nie przyciągnął do gminy żadnego większego podmiotu.

Liderem przedsiębiorczości został dolnośląski Karpacz, w którym w 2015 r. na 1 tys. mieszkańców przypadało 795,37 podmiotów gospodarczych. Kolejne miejsca zajęły: gmina miejska Krynica Morska z woj. pomorskiego (362,06 podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców) i zachodniopomorska gmina wiejska Rewal, gdzie wskaźnik przedsiębiorczości wyniósł 352,87. Konopiska w tym zestawieniu zajęły 895. miejsce.

Wśród gmin wiejskich największą liczbą podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców odznaczały się także: zachodniopomorskie Mielno (290,05), mazowiecka Lesznowola (285,88), Ustronie Morskie z woj. zachodniopomorskiego (271,91) oraz Suchy Las (218,53) i Tarnowo Podgórne (210,29) z woj. wielkopolskiego.

Biorąc pod uwagę gminy miejsko-wiejskie, najbardziej przedsiębiorcze okazały się nadmorskie miejscowości turystyczne: Międzyzdroje (269,45 podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców), Władysławowo (244,84) i Dziwnów (232,77), a także gminy położone w obszarach oddziaływania miast wojewódzkich: Łomianki (220,33), Piaseczno (174,99) i Konstancin-Jeziorna (163,79) k. Warszawy oraz Rzgów (166,63) k. Łodzi.

Spośród gmin miejskich największą liczbę podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców odnotowano w miastach turystycznych: Łebie (343,36), Jastarni (298,90), Zakopanem (210,52) i Szczawnie-Zdroju (202,49).  Miastem na prawach powiatu o największej wartości współczynnika przedsiębiorczości został Sopot, w którym na 1 tys. mieszkańców w 2015 r. przypadało przeciętnie 236,52 podmiotów gospodarczych. Wysoko w rankingu uplasowały się także Warszawa (230,08), Poznań (200,65) i Wrocław (178,11).

W gronie najmniej przedsiębiorczych samorządów w 2015 r. znalazły się gminy położone w regionach o niskim PKB per capita. Wskaźnik przedsiębiorczości przybrał najniższą wartość w Nowym Dworze (woj. podlaskie). Na 1 tys. mieszkańców przypadło tu jedynie 27,83 podmiotów gospodarczych. Niewielkie wartości wskaźnik ten osiągnął także w Wąsoszy w woj., podlaskim (30,59), Pruchniku w woj. podkarpackim (31,83), Rudniku w woj. lubelskim (32,62) i Górowie Iławieckim w woj. warmińsko-mazurskim (32,92).

PAWEŁ GĄSIORSKI/serwis samorządowy PAP

serwis samorządowy PAP

 Kategorie:

6 odpowiedzi na “Konopiska nie są przyjazne dla przedsiębiorców!”

 1. TWAgent pisze:

  To fakt . Nasz poprzedni wojt przez 12 lat nie sprowadzil do gminy zadbego inwestora. Moze dlatego ze wszyscy sie bali jego zarobkow. Kosil 150 000 i kazdy inwestor sie bal. Ten rzadzi 2 lata to zobaczymy.

  0
  0
 2. Izolbu pisze:

  wstyd

  0
  0
 3. Trener pisze:

  Redaktor jak zwykle cienias a może by tak opublikować jak to wyglądało w latach poprzednich? Ja nie wiem człowieku ale uczyć cie trzeba czy co. A może poprzednie lata niekorzystne dla twojego zleceniodawcy duńskiego podróżnika?

  0
  0
 4. Rek pisze:

  Oj Redaktorku.
  Porównywanie Krynicy Morskiej, Rewala i Karpacza do Konopisk to jak porównania słonia do mrówki.
  W wyżej wymienionych miejscowościach w co drugim domu właściciele oferują noclegi. Wynajem kwater to również działalność gospodarcza dla niewtajemniczonych.

  Ale najłatwiej jest napisać że to winny jest wójt. Chłopie powielasz artykuły z tej strony na gminablachownia.pl, gminastarcza.pl i odwrotnie. To jest tak żałosne że nie ma takiego żalu żeby d**ę ścinął.

  Piszesz Pan jak taki chłopek roztropek i mydlisz oczy towarzyszom Brata :)

  0
  0
 5. Racjonalista pisze:

  A Targowo Podgórne to Poznańska Strefa Ekonomiczna czyli zakład na zakładzie. Nie wspominając o reszcie jak Rzgów – Centrum Odzieżowe. Nie wspominając o tym że z pozostałych to miasta wojewódzkie. Rzeczywiście powielanie artykułów na reszcie tego syfu jest dowodem na brak tematów. Poza tym Gąska raczej publikuj moje wpisy a nie wiecznie “oczekiwanie na moderację”.

  0
  0
 6. janek pisze:

  Żurek – specjalista od zdobywania kasy , 200 tys. kasuje , nic nie robi!!!!

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).