KGW Kopalnia – kolejny sukces
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kopalni odniosły kolejny sukces – przeszły do następnego etapu konkursu Kobiety Na Start organizowanego przez “Tygodnik Poradnik Rolniczy”.

Cała Redakcja gratuluje i będzie trzymać kciuki 10 września podczas rozstrzygnięcia konkursu.

http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/kolo-gospodyn-wiejskich/kobiety-na-start-48-niezwyklych-wiejskich-organizacji-kobiecych/

Jedne działają zaledwie rok. Inne hucznie świętowały setne urodziny. Ich dorobek, zakres działania przekraczają granice nie tylko wsi, gmin czy województw, ale również granice wyobraźni. Bo prezentacje ich dokonań mają formę filmów, teledysków, poematów lub po prostu skanów czy fotografii tysięcy stron rzetelnie prowadzonych kronik.

Listę organizacji, które przeszły do kolejnego etapu konkursu, publikujemy na łamach “Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Wyłonienie 48 grup aktywnych kobiet z ponad dwustu trzydziestu zgłoszonych do naszego konkursu „Kobiety na start” zajęło jury wiele godzin. Kapituła czytała kwestionariusze, wertowała publikacje, śledziła profile na Facebooku i przeglądała internetowe strony i filmy na YouTube. 

Wszystkie na medal

Dla nas wszystkie zgłoszone do konkursu grupy działające na terenach wiejskich są zwycięzcami. W czasach nastawionych na konsumpcję i zyski udaje im się bowiem znaleźć własną drogę i bezinteresownie pracować dla dobra lokalnej społeczności. Scalają ją i dbają o jej potrzeby. Poszukują tożsamości, kultywują dziedzictwo kulturowe, odnajdują zapomniane karty historii. I to wszystko przekazują kolejnym pokoleniom. Bo świetnie zdają sobie sprawę, że nie można tworzyć przyszłości bez poznania przeszłości. Zdjęcia skrupulatnie gromadzone w kronikach pokazują, ile radości sprawia im każde, nawet najmniejsze organizowane przedsięwzięcie. Grupy zgłoszone do konkursu zdają sobie bowiem świetnie sprawę, że „Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces”. Tak ponad sto lat temu mawiał Henry Ford. Życiowe motto założyciela fabryki samochodów przyświeca dziś kobietom angażującym się w działalność społeczną. Cenimy je za to, że chce im się chcieć, choć z rzadka mają finansowe wsparcie czy techniczne zaplecze. Planując działania, pukają od drzwi proboszcza, sołtysa, wójta i strażaków. Mają moc, by zachęcić do wspólnej pracy miejscowych przedsiębiorców, gospodarzy. Jedni dają duchowe wsparcie, inni materialne. A efektem współpracy jest wyremontowany wiejski krzyż, świetlica, wysprzątana okolica i pełne kwiatów zagrody. Czytając opis działalności zgłoszonych do konkursu organizacji kobiecych, ma się wrażenie, że bez nich współczesna wieś nie byłaby ostoją dziedzictwa kulturowego i miejscem wspólnego dobra małej ojczyzny. 

kns1

48 wspaniałych 

Po burzliwej dyskusji i nieprzespanych nocach udało się wybrać po trzy grupy z każdego województwa. 

Następnie nasi reporterzy wyruszą w Polskę, by na własne oczy zobaczyć, jak na co dzień radzi sobie z działaniami każda z grup, która przeszła do następnego etapu. Celem konkursu „Kobiety na start” jest wyłonienie najaktywniejszej grupy kobiet działającej na wsi. 

Największą rzeszę wśród zgłoszeń stanowią koła gospodyń wiejskich – zarówno zrzeszone, jak i niezrzeszone. Nie zabrakło również fundacji, stowarzyszeń, grup inicjatywnych, klubów seniora i zespołów muzycznych. Jedne istnieją zaledwie kilka lat, ale lista ich osiągnięć jest długa. Inne udokumentowały swoją ponad stuletnią historię. Bagaż ich doświadczeń jest dla nas bezcennym źródłem informacji o zaangażowaniu kobiet w życie lokalnej społeczności. 

Finał konkursu, który został ogłoszony rok temu przez redakcję „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i „Gospodyni”, zaplanowano podczas szóstej edycji Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich. Odbędzie się 10 września w Licheniu. Oba wydarzenia mają związek z przypadającym w tym roku jubileuszem 150-lecia kół włościanek. Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu, Metropolita Poznański, oraz Prezydent RP Andrzej Duda i jego Małżonka Agata Kornhauser-Duda. 

Finalistki powalczą o główną wygraną w wysokości 7 tys. zł. W sumie do wygrania jest 15 tys. zł. Zdobywczynie drugiego miejsca dostaną 5 tys. zł, a trzeciego – 3 tys. zł. 

48_najlepszych_kgw-page-001Kategorie:

23 odpowiedzi na “KGW Kopalnia – kolejny sukces”

 1. Paulina Skowrońska pisze:

  Gratulacje! Tak trzymać!

  0
  0
 2. obserwator pisze:

  Gratuluję drogie Panie.Nie popuszczać, walczyć o najwyższe pudło.

  0
  0
 3. Górniak Stanisław pisze:

  Serdecznie gratuluję!!!!!!!!!!!!!!!!Bardzo miły akcent dla naszej gminy.

  0
  0
 4. Jan pisze:

  Gratulacje dla Naszych Pań z Kopalni!!!!!
  Wójt może w końcu powinien zrozumiec ,że ma super brylanty ,których nie potrafi zauważyć.Paniom nakazał aby po każdym spotkaniu w budynku K GW w Kopalni wnosily do niego opłatę za zużyty prąd. Tak docenia Wójt prace tych wspaniałych Pań na rzecz gminy. Takiego mamy włodarza,Wstyd na całą Polskę.

  0
  0
  • Paulina Skowrońska pisze:

   Piszesz Janie, że Panie z Kopalni muszą wnosić opłatę za prąd. Może to i dobrze, gdyby…dotyczyło wszystkich KGW. Jak to się ma do “imprezki” w Hutkach? Ile wpłacili do gminy za prąd, wodę, ogrzewanie, gaz w kuchni, jeśli jest., itd. Nie mówiąc o dochodach z wynajmu sali? Ktoś wie?

   0
   0
 5. Kasia pisze:

  Wójcie,ale obciach ! Jak nie potrafisz współpracować z zespołami ,to przestań dalej robić taką promocje gminy na cały kraj.Zaufalismy ,wybierając Pana na włodarza naszej gminy,a tu taka jazda.Im wcześniej pan opuści urząd,tym lepiej dla gminy.

  0
  0
  • ramze.61 pisze:

   a wogóle robi jakąś promocję? chyba negatywną! Promocję na całą Polskę to robili jego poprzednicy. Pisali tu, że n ie tylko niewiele zrobi, ale zaprzepaści dorobek poprzedników. Ano, “no to masz to coś chciał”…Wyborco.

   0
   0
 6. Redakcja pisze:

  Dostaliśmy informację od Pani Oli Szczepańskiej – Przewodniczącej KGW Kopalnia.
  Koło Gospodyń Wiejskich w Kopalni ponosi opłaty za zużytą energię elektryczną w budynku KGW wg wskazań licznika i podpisanej umowy – podczas imprez dochodowych.
  Ola Szczepańska

  0
  0
 7. ramze.61 pisze:

  Na dodatek Panie z KGW Kopalnia (nie wiem jak inne)bardzo dużo pracy włożyły i wciąż wkładają w upiększanie całego obiektu, sadzą wokół rośliny, zagospodarowały skarpę przed budynkiem, wszystkie pieniążki wkładają w tą świetlicę. Ale najważniejsze – wiele swojej pracy. Ten zaszczytny tytuł, jeśli uda się zdobyć, czego życzymy, jak najbardziej się Im należy!

  0
  0
 8. Ania pisze:

  Pani Przewodniczącej Oli Szczepańskiej wraz ze wspaniałymi Paniami z Koła w Kopalni życzę ,aby dalej mogły tak wspaniale i godnie reprezentować naszą gminę na forum całej Polski. Te Panie już tak dużo dobrego zrobiły dla propagowania innego stylu życia gospodyń w życiu kulturalno-spolecznym polskiej wsi.Brawo !!!!

  0
  0
 9. Edek pisze:

  No i masz babo placek ! KGW z Kopalni okazuje się, że to super ,,kobitki,, ,pokazują to ,co władza chciałaby ale nie potrafi.Wójcie tak się promuje swój dorobek i współpracę z mieszkańcami.Pan do tej pory jedynie znany jest od obraźliwych słów np.,,Siad,,do swoich pracowników.Pana zdjęcie z uroczystej gali przewijało się na stronie miesiącami ,teraz Pan nawet zdjęcia zespołu KGW Kopalnia nie zamieścił na oficjalnej stronie urzędu gminy w internecie.Tak się niszczy dobre inicjatywy w tej gminie. To jest najsłabsza władza jaka kiedykolwiek była w Komisjach.

  0
  0
 10. ramze.61 pisze:

  dlaczego w Komisjach? chyba w Konopiskach?

  0
  0
 11. Grzegorz pisze:

  Co to za wójt, który nie umie docenić wysiłku gospodyń z Kopalni. Nie widziano i nie slyszano aby ten maly czlowieczek zdobył się na gest i oficjalnie pogratulował sukcesu Paniom z Kopalni. Takiego mamy włodarza gminy. Oby nigdy więcej nie popełnić takiego błędu w wyborach wójta.

  0
  0
  • obserwator pisze:

   Aby docenić kogoś to trzeba mieć odrobinę samokrytycyzmu i ociupinkę kultury osobistej.

   0
   0
 12. Obiektywny pisze:

  Zdobądźcie się choć na odrobinę obiektywizmu http://www.konopiska.pl/urzad/aktualnosci/idn:982

  0
  0
 13. Przyjaciel gminy pisze:

  Ten wójt to może chce coś zrobić , ale daleko mu do normalności i obiektywizmu. Było jakieś zdjęcie reprezentantek z roznych kół KGW z gminy przy informacji o sukcesie KGW Kopalnia, a nie było tego konkretnego KGW Kopalnia. Gołym okiem widać tu niedbalstwo i brak szacunku do Pań z Kopalni że strony wójta.Wójcie jak się dba tak się ma i to odzwierciedla całokształt Pana pracy na rzecz gminy. Niech pan nie poniża tych Pań i ich wkladu na rzecz promocji gminy w kraju.Wstyd ,jeszcze raz Wstyd !!!

  0
  0
  • Paulina Skowrońska pisze:

   Podobno wójt szykanuje Panie z Koła w Kopalni?! że “gumą pogoni”. Wie ktoś coś konkretnego? oby to była nieprawda choć to w stylu wójta.

   0
   0
 14. Adam pisze:

  Święta racja. Wójt czego się nie złapie ,to spartaczy.Drogę z Rekszowic do Hutek tak zrobił ,że może być pośmiewiskiem dla całego kraju.Któż to widział aby że środków pochodzących z usuwania skutkow powodzi ,nie odwodnić nowo wybudowanej drogi za grube miliony złotych.Zamiast normalnych rowów po obu stronach drogi to mamy pozostawione potężne pniaki ,które blokują przepływ wody deszczowej.To ma być profesjonalizm i doswiadczenie u Pana wójta? Same słowa cisna się na usta,,nigdy więcej takiego gospodarza gminy,,.

  0
  0
 15. Racjonalista pisze:

  Panią z KGW musi być przykro, gdyż nawet Ich sukces jest okazą do wspomnienia po raz setny tematu Drogi do Hutek oraz wzrostem ponarzekania na obecną władze. Szczere gratulacje dla KGW Kopalnia, ten artykuł jest dla Was, a komentarze powinny być tylko z gratulacji. Gratuluję tez tym “niezadowolonym” za wyczucie smaku bo to im powinien być przede wszystkim wstyd.

  0
  0
  • ramze.61 pisze:

   Panie Racjonalisto, słownik ortograficzny i gramatyka polska się kłaniają! czyżbyśmy zakończyli edukację na podstawówce? Celownik: komu, czemu: PANIOM! nie zaś Panią. Jak się bierzesz za pisanie na publicznym forum, zwłaszcza za krytykę, to to jest minimum wiedzy.

   0
   0
 16. Paulina Skowrońska pisze:

  A to się Talar wysilił! “Se weź i wykop!” To był obowiązek urzędu gminy zapewnić dobry projekt, wykonawcę i inspektora nadzoru, który odebrał inwestycję jako wykonaną prawidłowo!A wójt wziął na to pieniądze i powinien dopilnować sprawy.
  A wogóle to Talar jest tu osobny artykuł na ten temat.

  0
  0
 17. Górniak Stanisław pisze:

  Gratuluję Pani Oli Szczepańskiej ponownego wyboru na Przewodniczącą Kół Gospodyń w Konopiskach.

  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).