Jesteśmy bezpieczni..na razie

We wtorek 9 lutego Sanepid i Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego nie miały żadnych zgłoszeń o potwierdzonych przypadkach zachorowań na grypę A/H1N1 w Częstochowie i powiecie częstochowskim, a także w powiatach myszkowskim, lublinieckim i kłobuckim.

 

Przypadki zachorowań na tzw. świńską grypę notuje się w tym roku w województwie śląskim od 3 lutego. Najpierw wirus pojawił się w Gliwicach i Jaworznie, potem w Katowicach i Bielsku Białej. 9 lutego było w województwie 21 osób z potwierdzonym A/H1N1 (stan na godz. 11.30). Dwoje zakażonych tym wirusem nie przeżyło, ale byli to pacjenci Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Instytutu Onkologii w Gliwicach – osoby osłabione, cierpiące na inne poważne schorzenia, czyli z grupy wysokiego ryzyka.

Co z naszym regionem? – Do 9 lutego nie mieliśmy w Częstochowie żadnego potwierdzonego przypadku A/H1N1 – zapewnia rzeczniczka powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej Edyta Kapelka.

Danymi z powiatów w regionie – kłobuckiego, myszkowskiego i lublinieckiego – dysponuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. – Czysto, na razie nie mamy stamtąd żadnych zgłoszeń o wirusie – mówił dyżurny WCZK w południe 9 lutego.

O wiele poważniej wygląda sytuacja z tzw. grypą sezonową, “zwykłą”. W styczniu częstochowski Sanepid notował 5943 podejrzeń i zachorowań – o 1096 więcej niż rok temu. Jeszcze gorsze były grudzień z 6115 przypadkami i listopad z 6211 (w poprzednim sezonie odpowiednio 5451 i 4980 przypadków). Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje natomiast, że od 1 do 7 lutego 2016 r. w całym województwie było 9 401 przypadków zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne.

Czy szczyt mamy już za sobą, na razie nie wiadomo. Rok temu przypadł na marzec: w Częstochowie i powiecie było 11 568 podejrzeń i potwierdzonych przypadków grypy sezonowej.

Lekarze podkreślają, że tzw. świńska grypa nie jest od niej groźniejsza. Jedno i drugie leczy się tak samo. No i można się zaszczepić przeciwko obu tym chorobom tą samą szczepionką dostępną w aptekach.

Grypa

Choroba wywoływana przez wirusy. Namnażają się one w górnym i dolnym odcinku dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio dwa dni, największa zakaźność występuje jeden dzień przed i trzy do pięciu dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą albo przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Objawy to wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, stawów, gardła i głowy, kaszel, katar, ogólne osłabienie. Najczęściej grypa ma przebieg lekki lub umiarkowany, lecz u osób z innymi schorzeniami może się skończyć ciężkimi powikłaniami, nawet śmiercią.Kategorie:

Jedna odpowiedź do “Jesteśmy bezpieczni..na razie”

  1. Inka pisze:

    Trzeba naprawdę uważać

    0
    0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).