Gmina Konopiska przystąpiła do Klastra Energii Powiatu Częstochowskiego

21 grudnia w Starostwie Powiatowym w Częstochowie podpisane zostało porozumienie w sprawie utworzenia Klastra Energii Powiatu Częstochowskiego opartego na przepisach ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Klaster energii jest platformą współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, środowiskiem naukowym reprezentowanym przez instytucje badawczo-wdrożeniowe, przedsiębiorcami i ich organizacjami oraz wszelkimi instytucjami i podmiotami deklarującymi włączenie się w realizację zakładanych przez Klaster celów. Jednym z tych celów będzie przygotowanie do wykorzystania środków unijnych, które w nowym okresie programowania będą w dużej mierze przeznaczone na zieloną energię i gospodarkę niskoemisyjną.

Misją Klastra jest współpraca inwestycyjna, naukowa i badawcza prowadząca do rozwoju nowoczesnej, efektywnej, zdywersyfikowanej, niskoemisyjnej lokalnej gospodarki energetycznej, poprawa lokalnego i subregionalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz wzmocnienie lokalnej gospodarki dzięki optymalizacji wykorzystywania lokalnie dostępnych zasobów energetycznych, w tym pochodzących z odnawialnych źródeł energii.

W subregionie północnym powstaną 4 klastry energii tworzone przez wszystkie samorządy w subregionie, mające realizować zadania związane z rozwojem OZE i niskoemisyjnej gospodarki energetycznej. Działania Klastrów będą wzmacniać wizerunek subregionu północnego województwa śląskiego jako regionu angażującego się działania proekologiczne, a także pozytywnie wpływać na jakość życia mieszkańców gmin tworzących klastry.

Porozumienie zostało podpisane przez: Starostę Częstochowskiego Krzysztofa Smelę, włodarzy i przedstawicieli gmin: Sylwię Szymańską – burmistrza Blachowni, Marię Włodarczyk – wójta gminy Dąbrowa Zielona, Edwarda Moskalika – wójta gminy Janów, Adama Tajbera – wójta gminy Kamienica Polska, Piotra Juszczyka – wójta gminy Kłomnice, Gwidona Jelonka – Dyrektora Biura Urzędu Miasta i Gminy Koniecpol, Jerzego Żurka – wójta gminy Konopiska, Jadwigę Zawadzką – wójta gminy Kruszyna, Krzysztofa Molendę – wójta gminy Lelów, Dariusza Pomadę – wójta gminy Mykanów, Roberta Nowaka – wójta gminy Przyrów i Wiesława Szymczyka – wójta gminy Starcza, Wojciecha Ostaszewskiego – dyrektora Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego (Związek będzie liderem Klastra) oraz Szymona Kozaka – prezesa i Jakuba Macieja – wiceprezesa DOEKO Group Sp. z o.o. – (która będzie koordynować działania klastra). /Starostwo Powiatowe w Częstochowie/Kategorie:

4 odpowiedzi na “Gmina Konopiska przystąpiła do Klastra Energii Powiatu Częstochowskiego”

 1. Aka pisze:

  Ciekawe kto rekomendował tę firmę: DOEKO Group Sp. z o.o. Staroście Częstochowskiemu, czy też Dyrektorowi Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Północnego Województwa Śląskiego (piękna kariera z Koniecpola do Częstochowy)?
  Firma ta zarejestrowana jest w prywatnym domu w małej podkrakowskiej miejscowości (trochę większej niż Konopiska, Blachownia itp.), której Prezes jest Prezesem, Wiceprezesem, Współwłaścicielem, Prokurentem, Dyrektorem aż 7 firm krakowskich), powiązanych ze sobą, a Wiceprezes (błąd w pisowni nazwiska), też jest Prezesem, Wiceprezesem, Współwłaścicielem tych samych firm co Prezes, ale tylko 5 firm.
  Oprócz tych wymienionych jest w tej firmie jeszcze jedne wiceprezes i członek zarządu, wszyscy ze sobą powiązani w tych samych firmach, z reguły Sp. z o.o..
  Firma powstała w2016 roku z kapitałem zakładowym 50.000 zł, firma która przez ostatnie 2 lata skasowała ponad 140.000 zł z dotacji i pomocy de minimis, firma która mocno się wychwala w województwie małopolskim i śląskim ile to dotacji załatwiła, że ho ho.
  No to brawo !!!

  7
  0
  • Obywatel pisze:

   Klasyczne powiązania aby dobrze i wygodnie żyć, bez nadmiernego wysiłku, tylko przy pomocy cwaniactwa i koneksji.
   Klaster sosnowiecki to wielkie halo którym się chwalą, tak jak i innym z małopolski, czyżby firma wydmuszka do wyciągania kasy ?

   6
   0
  • Mieszkaniec pisze:

   Wszystkie prawie gminy podpisały pięknie brzmi ta idea proekologiczna. Dziwny rzeczywiście kapitał tej firmy, jej Zarząd no ale cóż chyba musiał ktoś dobrze to sprawdzić i miejmy nadzieję, że nikt nikogo nie będzie nabijał w butelkę. Firmuje Starostwo, Związek Gmin i Powiatów, włodarze nasi chyba aż tak by się nie zapedzili aby tylko kasę wyciągnąć. Sprawie trzeba się przyjrzeć, rozpatrzyć, przekalkulować. Wątpliwe aby Żurek cokolwiek z tego dobrodziejstwa dla mieszkańców gminy pozyskał. Tutaj w tej gminie nikt przecież poprawnie złożyć wniosku nie potrafi. Obym się mylił i ta inicjatywa będzie się nam opłacać.

   7
   0
 2. elka pisze:

  Mieszkaniec masz rację. W tej gminie (urzędzie) nikt nie potrafi sporządzić żadnego wniosku i pozyskać jakiekolwiek pieniądze. A jest bardzo wielu mieszkańców, którzy chcieliby z tego skorzystać. Mądrych mieszkańców w gminie nie brakuje, ale nie brną w brudną politykę i układy i mamy w urzędzie takie a nie inne miernoty. Jak do tej pory to gmina nie zrobiła nic żeby można było pozyskać jakiekolwiek pieniądze i mieć możliwość dofinansowania do czegokolwiek. przynajmniej w przeciągu wielu ostatnich lat. W innych gminach od dawna są różne możliwości – u nas zerowe. Ważne, że się cicho siedzi, nic nie umie a kasę bierze. A ludzie niech sami wszystko sobie finansują.

  9
  0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).