Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia!

Wciąż można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Został wydłużony do 25 kwietnia. Przysługuje wówczas, gdy placówka oświatowa dziecka bądź dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta albo działa w ograniczonym zakresie. Z zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny.

Już od ponad roku rodzice w sytuacji, gdy placówka oświatowa jest zamknięta, bądź prowadzenia zdalnego nauczania, mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom także osób dorosłych – do 24 roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zgodnie z przepisami do 18 kwietnia m.in. żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie, szkoły podstawowe, przedszkola mają obowiązek zapewnienia opieki dzieciom osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizujących zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wykonujących działania ratownicze. -Jeżeli jednak rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej przez taką placówkę wówczas przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast, jeśli rodzic skorzysta z takiej opieki to nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który ma własną działalność gospodarczą, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.