Zebranie ws. oczyszczalni ścieków rybnych

W poniedziałek 8 kwietnia w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Hutkach odbędzie się zebranie wiejskie organizowane przez Sołtysa Annę Suchecką. Tematem zebrania będzie przekazanie mieszkańcom nowych informacji w sprawie oczyszczalni ścieków. Podczas zebrania będzie można również poruszać temat planowanego referendum w celu odwołania Wójta Jerzego Żurka.

Zebranie odbędzie się o godz. 18:00.

Zapraszamy.Kategorie:

10 odpowiedzi na “Zebranie ws. oczyszczalni ścieków rybnych”

 1. z Hutek pisze:

  Panie Gasiorski niech Pan nie dodaje referendum póki co czekamy na decyzje wójta.

  7
  11
  • Obywatel pisze:

   Mieszkaniec – co ma piernik do wiatraka, czytaj z uwagą : … będzie można również poruszać temat…”, jak każdy inny, np. o śmieciach, o wypalaniu traw itp., boisz się o swój stołek czy co ?

   14
   1
 2. Adik pisze:

  Ja nie rozumiem tego że kiedy ta cała inwestycja była zglaszana do gminy to teraz wynika z tego ze nikt o tym nie wiedział. To kto przyjmuje takie wnioski o budowę, kto podpisał jakieś pozwolenia, teraz żaden radny nic niewie nic nie słyszał. Czyli wynika z tego ze radni.za tamtej kadencji to chyba nic nie robili bo jeśli inwestycja za kilka baniek omija radę to jest jakieś nieporozumienie. A może to przeszło tak żeby tylko nieliczni wiedzieli co to będzie za inwestycja. I.dlaczego pan były wójt niemoze się wypowiedzieć no on.chyba już musiał wiedzieć.

  6
  6
 3. ewa pisze:

  Hutki nie beda decydowac za inne wioski co robili przez tyle lat i nie mowcie ze nikt nic nie wiedzial

  6
  11
 4. Obywatel pisze:

  Opinia o Raporcie którą przedstawiono na zebraniu daje obraz władzy w gminie i tej poprzedniej i obecnej. Były Wójt podpisał decyzję która powinna być wstrzymana do czasu przedstawienia właściwego Raportu Środowiskowego, ale urzędnik odpowiedzialny za to dalej pracuje w Urzędzie, pytanie dlaczego jeden przepuścił taki Raport, a drugi podpisał taką decyzję, jak myślicie ?
  Pytanie kolejne, dlaczego obecny Wójt (przerażony wizją złamania prawa – tak się tłumaczy), choć Opinia o Raporcie daje Mu prawo do podjęcia natychmiastowych działań zatrzymania budowy, blokuje działania p. Sołtys i Grupy Społecznej przeciwko oczyszczalni, dlaczego to robi ?
  Kogo się boi (nie odpowiedział na to pytanie) jak myślicie co jest powodem ?
  Dlaczego tak nerwowo reagował na pytania z sali, dlaczego dał się sprowokować i obrażał niektórych obecnych na sali i tych nieobecnych także, przerost formy nad treścią, urażone ego czy strach o posadę ?
  Dlaczego Przewodniczący Rady, Radny z Hutek nie stoi po stronie mieszkańców, swoich wyborców, tylko zasłania się procedurami, dlaczego unikał odpowiedzi co robi w tej sprawie, jak myślicie ?
  Okazało się wczoraj, że wszyscy Radni Gminy zostali zaproszeni na to zebranie i otrzymali droga mailową Opinię o Raporcie, dlaczego żaden z nich nie przyszedł ? nie odezwał się ? kto im nakazał milczeć w tej sprawie ? gdzie jest Radny/Radna Rększowic, Łaźca, Wąsosza, miejscowości przez które płyną wody które będą zasilane ściekami z Oczyszczalni, jak myślicie, dlaczego tak postępują ?
  Do wszystkich „wielbicieli” Wójta i Przewodniczącego, takiej kompromitacji przedstawicieli władzy jak wczoraj to świat nie widział, teraz wiecie dlaczego potrzebne jest referendum o którym i tak nie było mowy wczoraj ?

  17
  2
  • punisher pisze:

   Pytania bardzo zasadne ps. Obywatel. Odpowiedz może być prosta – Jak zawierasz pakt z „Diabłem” to musisz się wywiązać bo ON nie żartuje.
   Dobrze, że zwróciłeś uwagę na postawę naszych Wielce Czcigodnych Radnych – kompromitacja! Trzeba o tym mówić i im przypominać.
   Warto zwrócić tutaj uwagę na powiązania radnych i zatrudnionych w gminie oraz gminnych jednostkach organizacyjnych członków ich rodzin – odpowiedz sama się nasuwa. Pisałem kiedyś o tym.
   Pozdrawiam

   12
   1
 5. punisher pisze:

  Szanowni Państwo w dn. 08.04.2019r. o godz. 18.00 w remizie OSP Hutki odbyło się zebranie z inicjatywy Sołtysa miejscowości Hutki. Stawili się osobiście Wójt Jerzy Żurek oraz radny m. Hutki p .Bałdyga – niestety tylko oni. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszyscy radni Gminy Konopiska otrzymali zaproszenie na w.w. okoliczność. Taka postawa radnych mocno zbulwersowała mieszkańców i bardzo słusznie – czyżby nie chcieli podejmować trudnych tematów, boją się spojrzeć ludziom w oczy, a może inne względy zaważyły? Szanowni Państwo Radni , mandat radnego – polityka szczebla lokalnego samorządu zobowiązuje do podejmowania trudnych spraw także. Musicie się liczyć z krytyką ludzi za decyzję lub jej brak . Mandat radnego to nie tylko diety ( podwyższone), imprezy, przecinanie wstęgi itp. Bo chyba nie dla łatwych pieniędzy, imprez czy innych korzyści ubiegaliście się o mandat??? Wasza postawa to splunięcie ludziom w twarz!!! ( w szczególności radni m. Rększowice, Łaziec, Wąsosz). Zastanówcie się co robicie! Mieszkańcy słusznie stwierdzili, że jeśli Wy do nas nie przyszliście to My przyjdziemy we wrześniu po Was. Szykuje się sytuacja bez precedensu. Pracujecie na procedurę referendum bardzo mocno – odejdziecie w niesławie.
  Wójt zasłaniał się przepisami, przewlekłymi procedurami, sprawiał wrażenie wystraszonego… szkoda słów. W co Pan Panie Wójcie się wpakował???
  Niepokojącym jest fakt próby zniechęcenia min. Pani Sołtys oraz osób z komitetu do podejmowania dalszej walki z powstaniem inwestycji przez inwestora. Nic Wam nie zrobią – walczcie dalej. Macie nasze poparcie – taka zagrywka to ograna karta. Jednakże miejcie się na baczności, zachowajcie czujność.
  Ale może teraz trochę optymizmu. „Kontrraport ” opracowany na zlecenie osób z komitetu protestacyjnego może podważyć raport inwestora w dalszej batalii prawnej. Proszę o umieszczenie wersji elektronicznej na facebooku oraz na niniejszym portalu. Proszę o zaznaczenie kluczowych argumentów. Ponadto proszę o przesłanie „Kontrraportu” do osób interweniujących w naszej sprawie( w wersji papierowej oraz elektronicznej – pdf.). Im więcej osób to zobaczy tym lepiej.
  Szanowni mieszkańcy Hutek, sąsiednich sołectw i gmin – to dotyczy Nas wszystkich. Jak zaczniemy chorować to następna władza zrzuci odpowiedzialność na poprzednią i powiedzą: „no stało się to oni nie my” Ale jakie to będzie miało znaczenie dla Nas?
  Wówczas będzie już za pózno. Wybierając radnych kierujcie się ich przygotowaniem merytorycznym, ponadto jeśli chcecie mieć radnego niezależnego to taki, którego rodzina nie jest zatrudniona w gminie oraz gminnych jednostkach organizacyjnych.

  13
  2
 6. Górniak Stanisław pisze:

  Byłem wczoraj na zebraniu w Hutkach w sprawie zatrzymania budowy oczyszczalni ścieków rybnych. Na zebraniu przedstawiona została „Opinia dotycząca Raportu o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie mechaniczno-chemiczno-biologicznej oczyszczalni ścieków w sołectwie Hutki , gmina Konopiska. Opinia ta została wykonana przez; Państwowy Instytut Badawczy Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie na zlecenie pani Anny Suchecka i Joanny Tekiela z funduszu zebranego od mieszkańców, ( Na V sesji Rady Gminy odmówiono dofinansowania opracowania w/w Opinni ale na sponsorowanie Włokniarza Częstochowa pieniądze się znalazły jak informuje redaktor Gąsiorski.Na str. 31. pkt 4. powyższej Opinii jest zapis: ” brak jest powiązania budowy oczyszczalni z potrzebami zakładu w tym zakresie. Taka nazwa przedsięwzięcia nie wskazująca pochodzenia ścieków pozwala na dowożenie do oczyszczalni ścieków pochodzących nie tylko z konkretnego zakładu zlokalizowanego w Hutkach”. Jest to ogromny problem nie tylko dla mieszkańców Hutek ale dla całej gminy jak również dla gmin sąsiednich. Dziwi mnie obojętność i znieczulica radnych, mimo iż otrzymali na adres e-mail wspomnianą opinię wraz zaproszeniem. Analizując ją można dojść do wniosku że mogą trafiać do oczyszczalni ścieki niewiadomego pochodzenia i niewiadomym składzie, co budzi obawy w stosunku do coraz częściej pojawiających się komunikatów prasowych o nielegalnych składowiskach różnych chemikaliów. Nikt nie zagwarantuje że takie świństwa nie trafią do naszej gminy. Beczkowozy będą jeździć z wszystkich stron przez wszystkie sołectwa. Po drugie nie znalazłem w raporcie informacji o laboratorium analitycznym oraz możliwości utylizacji takich ścieków w tej oczyszczalni. Z tego wniosek że jeśli by trafiły do oczyszczalni to po oczyszczeniu tego co jest możliwe rozpuszczone trucizny trafią do rzeczki Rększowianki i dalej, a czym to grozi nie muszę chyba ostregać. Zdobędziemy miano Gminy truciciela. Poraża mnie postawa Wójta który dostając takie atuty wymienione w w/w opinii mówi że nie może podjąć postanowienia o stwierdzeniu nieważności decyzji.

  14
  3
 7. Górniak Stanisław pisze:

  W powyższym wpisie nie przedstawiłem zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza. W raporcie EKOID są wymienione trzy wentylatory o łącznej wydajności =18290m3/h. Nie wiadomo co i w jakich stężeniach będzie wyrzucane do atmosfery. Na pewno jednym ze składników będzie siarkowodór będący bardzo toksycznym gazem. Jego NDSCH Najwyższe Dopuszczalne Stężenie Chwilowe przyjmuje się 14mg/m3. To jest wartość średnia stężenia określonego, toksycznego związku chemicznego lub pyłu, które nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika, jeżeli występuje w środowisku pracy nie dłużej niż 15 minut i nie częściej niż 2 razy w czasie zmiany roboczej. Jednak dłuższe przebywanie w takim środowisku jest szkodliwe. Przytoczę tu jeszcze raz wyciąg z Opracowania Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi: Kilburn i in. (1995r) oceniali zaburzenia czynnościowe ośrodkowego układu nerwowego u 13 byłych pracowników zakładu przerabiającego naftę, zatrudnionych przez okres od 1,5 roku do 3 lat oraz u 30 aktualnie zatrudnionych. Pracownicy ci mieszkali wokół zakładu i 24-godzinne narażenie na siarkowodór wynosiło
  0,-13 mg/m³ (0-8,8 ppm). Grupę kontrolną stanowiło 22 mieszkańców zamieszkałych w znacznej odległości od zakładu. U osób narażonych na siarkowodór stwierdzono istotne zaburzenie: czasu prostych reakcji, równowagi, rozróżniania kolorów oraz sprawności psychomotorycznej. Wykazano również zmiany we wskaźnikach nastroju: poczucie zakłopotania, niepokoju, strach, depresja, napięcia oraz znużenia. To tylko jedna z trucizn która na pewno ulatnia się w procesie oczyszczania ścieków. jak już wspomniałem o innych nie wiemy. Znajdujące się o zanieczyszczenia w wyrzucanym do atmosfery powietrzu nie popadną za raz za murem na działce HUr-POLu tylko będą niesione z wiatrem dziesiątki kilometrów. Nadmienię, że kiedy istniała papiernia w Kaletach to jak wiał wiatr z tamtej strony czuć było fetor u nas. Starsi mieszkańcy pamiętają.
  Panie wójcie czas zacząć działać. Bezczynność jest jest matką wszelkiego zła.

  13
  3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).