Wójt Jerzy Żurek mógł naruszyć dyscyplinę finansów publicznych. Sprawa ściśle tajna i ukrywana!

Rzecznik Dyscypliny Finansów wydał zarządzenie w sprawie ujawnionych okoliczności wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez Wójta Gminy Konopiska Jerzego Żurka. Chodzi o brak prowadzenia audytu wewnętrznego w latach 2017-2019, pomimo przekroczenia progu prowadzenia audytu wewnętrznego w jednostce.

Bardzo często jest tak, że włodarz, który wie, że taki audyt może wykazać różne nieprawidłowości, specjalnie nie robi audytu. Nie wiem, czy tak było w gminie Konopiska, ale mnie bardziej bulwersuje inny fakt.

Zarządzenie Rzecznika zostało skierowane do Wójta Gminy Konopiska oraz Przewodniczącego Rady Gminy Konopiska Edwarda Bałdygi. Zarządzenie zostało wysłane 10 września 2019 roku, czyli przeszło dwa miesiące temu. Wczoraj w tej sprawie rozmawiałem z kilkoma radnymi i żaden z nich nie wiedział, o jakim piśmie mówię. Bałdyga nie przekazał radnym i nie przedstawił radzie zawartości pisma, które wskazuje na naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez Żurka. Podobna sprawa jest w gminie Blachownia, z wyjątkiem takim, że naruszeniem dyscypliny przez Burmistrza zajęła się rada miejska, która sporządziła odpowiednią uchwałę w tej sprawie.

To jeszcze nie koniec. Jedna z instytucji wystąpiła za pośrednictwem Rzecznika Dyscypliny Finansów z wnioskiem o ukaranie Wójta Jerzego Żurka do Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach.

Za nieprzeprowadzenie audytów grozi kara grzywny. Z reguły jest to kwota w wysokości jednego bądź kilku wynagrodzeń wójta. Za drugi wniosek o ukaranie, kara może być surowsza.

Poniżej pismo w tej sprawie.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

27 odpowiedzi na “Wójt Jerzy Żurek mógł naruszyć dyscyplinę finansów publicznych. Sprawa ściśle tajna i ukrywana!”

 1. Mieszkanka pisze:

  najciekawsze jest wobec tego to, co chcieli ukryć? Chodnik za 1,2 mln? Od czego tam są służby finansowe? za co biorą kasę z naszych podatków?!

  17
  1
 2. Z Hutek pisze:

  Audyt ważna rzecz ale naszym nie potrzebny robią co chca

  15
  0
  • Obserwator pisze:

   Pamiętam jak kilka lat temu ktoś tutaj pisał (Brygida?), że zaraz po poprzednich wyborach Żurek zatrudnił jakiegoś audytora za duże pieniądze, bo podobno „mu Socha trupy w szafie zostawił”, kazał szukać jakichś przekrętów i nieprawidłowości. Ale oczywiście nikt nam nie odpowiedział i nigdzie nie można się było doszukać informacji na ten temat. Czyli pewnie nic nie znaleźli a pieniądze (ciekawe ile?) wyrzucone. Jak zwykle.
   Teraz jak najbardziej potrzebny by był audyt, nie tylko dlatego, że ustawa każe.
   Żurek nie dość, że zniszczył dorobek poprzedników, zszargał opinię o gminie, nic nie robi dla gminy (pewnie dla siebie tak), nie dostał żadnych większych pieniędzy znikąd, to wciąż opluwa Pana Sochę. A wy, malutkie jak on ludzie, mu wierzycie.
   Może ktos się weźmie za to referendum? bo wybory prezydenckie za niedługo!

   21
   2
 3. Transport pasażerski pisze:

  Jednym z wątków przekroczenia uprawnień przy gospodarowaniu środkami pieniężnymi, jest finansowanie komunikacji pasazerskiej wykonywanej przez prywatnego przewoźnika. To finansowanie należy zbadać wnikliwie… A na pewno zbliżający się przetarg na wyznaczenie operatora na następne lata…

  17
  1
 4. NNowak pisze:

  Gdzie są radni gminy! Przewodniczacy robi ich w jajo a oni jak barany podnosza łapę do góry i pewnie są nawet w stanie zagłosować za likwidacją gminy, bo ich to nie interesuje lub są tacy do niczego. Jedyne co wiedza to miesiąc w miesiąc licza na parę złotych z diety. Powoli zbliża sie tragedia Gminy Konopiska w postaci jej likwidacji. Za ten akt niemocy winni bedą radni obecnej kadencji. Czy nie widzicie tego , że jestescie delegowani przez mieszkańców do sprawowania władzy ustawodawczej i kontrolnej wobec wójta sprawującego władzę wykonawczą. Przez tak nieudolnych radnych mamy prywatny folwark wójta i przewodniczącego. I CO DALEJ?????

  24
  2
 5. Paweł Nowak pisze:

  Referendum Referendum Referendum

  42
  1
 6. Porównaj to! pisze:

  Podobieństwa władzy rządu i samorządu, czyli Pis i Zurek:
  1. Rządzą od 2015r.
  2. Zadłużania kraj i samorząd
  3. Obiecują spektakularne inwestycje
  4. Za ich rządów tylko kler ma się coraz lepiej
  5. Zamiataja afery pod dywan i otaczają się niekompetentnymi ludźmi.
  Do czego w konsekwencji prowadzą takie rządy?

  20
  4
 7. Temida pisze:

  Co dotychczas w sprawie wielu dziwnych zachowań wójta i przewodniczącego zrobił Piotr Szczerbak – Przewodniczacy Komisji Rewizyjneji i jego zastepca – Marek Parandyk. Tu również aż prosi zapytac sie o postępującą zapaść finansową gminy Michała Cichonia – Przewodniczącego Komisji Finansów i jego zastepcę – Jadwigę Majdzik. Śmiem twierdzić, że osoby te nie wypełniają powierzonych im zadań zwiazanych z pełnieniem mandatu radnego. W sytuacji finansowej tak dramatycznej dla gminy co zrobiły ww. osoby aby temu zapobiec?

  28
  2
  • Mieszkanka pisze:

   wzięły diety! i załatwiły posadki rodzinie.

   18
   2
  • Gosc pisze:

   Pan Michał ma niskie dochody wielkiej kasy nie widział Podobnie Pani Jadzia niska emerytura nauczycielska a tutaj finanse gminy Ludzie nie wymagamy rzeczy niemozliwych

   11
   1
  • Glonojad pisze:

   Przecież ta Majdzikowa to prawie 70 lat ma!!! Co ona tam jeszcze robi!?!? Wnuki bawić a nie do rządzenia.

   9
   1
 8. Radny_bezradny pisze:

  A my cała rodzina na Kopalni poszliśmy zagłosować na Parandyka bo przekonywał że Socha to już się wypalił i trzeba Zurka poprzec. Ze on to taki wizjoner. Ze ma kontakty. Ze gmina bedzie sie dalej tak pieknie rozwijac jak za Sochy. Teraz rozumiemy swój błąd….

  31
  1
  • Anka pisze:

   Parandyk mówił prawdę, bo Żurek to wizjoner, ma dobre doświadczenie szczególnie w likwidacji firm. Teraz już mu nie dużo brakuje do zniszczenia naszej gminy. Prognozowane zadłużenie gminy na 2020 rok to kwota sięgająca 20 milionów złotych. Sukces jakich żaden wójt tej gminy nie osiągnał. Żal mi tej gminy i mieszkańców , bo wybierając takich beznadziejnych radnych, którzy nie potrafią decydowac o naszych losach!!!!.

   25
   1
  • Mieszkanka pisze:

   a nie widzieliście, że nic nie zrobił dobrego w poprzedniej kadencji? Jakie swoje „wizje” zrealizował” poszliście głosować jak barany w klapkach na oczach? No to teraz nie płakać tylko usunąć tego nieroba zanim doprowadzi do likwidacji gminy! Przyłączą nas do Starczy!?

   22
   1
  • .?. pisze:

   Glonojad wiek tu jest najmniej istotny. Ważniejsze jest jakieś minimalne pojęcie o księgowości i finansach publicznych oraz lojalność wobec wyborców a u Pani Majdzik tego brak, patrząc na sposób głosowania uchwał prawie zawsze pierwsza rękę do góry nie ważne w jakiej sprawie, czy w interesie mieszkańców czy przeciw, jak to widać przy głosowaniu uchwały dotyczącej podwyżki opłat za śmieci. Jedna z czwórki radnych którzy głosowalali za podwyżką. Żenada.

   11
   1
  • punisher pisze:

   Witam serdecznie,
   .?. – brawo za spostrzegawczość, w końcu inni też to widzą. Ta w.w. Pani to niczym wytrawny rewolwerowiec, tak szybko rękę podnosi za podwyżkami , nie ważne jakimi z resztą. Pytanie tutaj można postawić: za co ta bezkrytyczna lojalność???

   3
   0
 9. Zkopalni pisze:

  Mieszkam na Kopalni od dziecka. Jednak obecnie nie ma tutaj Ani radnego, ani sołtysa którzy dzialaliby zdroworozsadkowo. Są oni pod pantoflem władz gminy i nie zaproponują nic nowego co mogłoby się nie spodobać władzy. A jest bardzo dużo zaniedbań. Spraw które należy pilnie załatwić! Dlatego chce zmian! Radykalnych zmian!

  25
  1
  • Sąsiadka pisze:

   a co? Zbyniu był dobrym sołtysem?! coś zrobił? nawet odśnieżania nie chciało mu się dopilnować. Tylko patrzał tylko za miodulą!

   13
   0
  • Basia pisze:

   Zbyniu też po same uszy jest utopiony z obecną władzą. Kupili go na Korzonku za gornek bigosu z piwem i miodule od wójta. Nic ale to nic ten len nie zrobił dla Kopalni. Przewodniczący kupił go za parę piw i miodule, którą wspólnie popijali na zapleczu. Nic, nic dobrego nie zrobił dla wsi.

   12
   0
 10. Ten pisze:

  Ciekawi mnie czy radni wykażą sie odwagą i zgłoszą sprawę do prokuratury bowiem pan Bałdyga złamał ustawę o wykonywaniu mandatu radnego Popełnił przestępstwo z art1 KK zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 Czekamy wobec tego który radny jest facetem z przysłowiowymi „jajami” i odważy się na taki ruch

  13
  0
 11. ONI pisze:

  Dla mnie radni a szczególnie Przewodniczący Komisji Piotr Szczerbak i jego Zastępca Marek Parandyk nie są przygotowani do pełnienia tych funkcji. Jeden ma na głowie cięzar zatrudnonej rodziny w gminie . Drugi to osoba bez własnego zdania, jak głosują na sesji to najpierw patrzy na wójta jak ma zagłosować. Chciałbym zadać im jedno proste pytanie: Czy po to tylko zostaliście radnymi aby co miesiąc zgarnąć do kieszeni po około 1000 złotych????

  18
  3
  • Mieszkanka pisze:

   żaden nic nie zrobi! Co będą zarzynać kurę co znosi złote jajka? Jak by był Pan Górniak to może, ale ci? Chyba co jakiś anonim napiszą i doniosą.

   13
   2
 12. Gosc pisze:

  Wywalić ta radę razem z wójtem przegnac nieudacznikow

  10
  3
 13. Obywatel pisze:

  Czy ktoś już to zgłosił ?

  Na stronach http://www.cba.gov.pl można wypełnić formularz, dzięki któremu można zachować pełną anonimowość.
  Można również o sprawie powiadomić organy przez telefon : Zgłoszenie korupcji: 800 808 808 . Bezpośrednia rozmowa telefoniczna z funkcjonariuszem CBA możliwa jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 – 16.15.
  W pozostałych godzinach oraz we wszystkie dni wolne od pracy można pozostawić wiadomość nagraną na rejestratorze zgłoszeniowym i zachować pewność, że sprawa znajdzie swoje rozwiązanie.
  Można mailem : email: sygnal@cba.gov.pl
  Można także wysłać korespondencję na adres: Centralne Biuro Antykorupcyjne, 02-822 Warszawa, ul. Poleczki 3.
  Im więcej pójdzie takich informacji tym szybciej się tym zajmą.

  10
  1
  • Marysia pisze:

   Obywatel,to jak rozumiem ty już skorzystałeś z którejś możliwości i zgłosiłeś?

   6
   1
  • Obywatel pisze:

   Marysia, zadzwoń do nich i dowiedz się.
   A co Ty zrobiłaś w tej sprawie, dalej chowasz głowę w piasek udając że Ciebie to nie dotyczy ?
   Boisz się kogoś ?
   Coś będziesz komuś winna ?
   Ktoś bliski straci posadę czy Ty sama ?

   7
   2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).