Wójt i rada przeciwni woli mieszkańców Hutek. Wojewoda unieważnił uchwałę rady!

Sołectwo Hutek zdecydowało przeznaczyć przyszłoroczny fundusz sołecki na SMS-owy system komunikacji z mieszkańcami o różnych ważnych sprawach, zagrożeniach, itp. To bardzo nie spodobało się Wójtowi Jerzemu Żurkowi, który pismami skierowanymi do sołtysa, nakazał zmianę przeznaczenia tego funduszu, a jeżeli tego nie zrobi, to odrzuci wniosek sołectwa. Tak też uczynił, gdyż sołtys stwierdziła, że wolą mieszkańców jest przeznaczenie funduszu na system komunikacji SMS. Radni przyjęli uchwałę o funduszu sołeckim, bez uwzględnienia wniosku Hutek.

Nadzór Prawny Wojewody Śląskiego podkreślą, że Wójt odrzucił wniosek sołtysa sołectwa Hutki na podstawie art. 5 ust. 5 w związku z art. 2 ust. 6 ustawy. Wójt wskazał m. in., że przyczyną odrzucenia jest to, że realizacja przedsięwzięcia byłaby uzasadniona, gdyby system powiadamiania mieszkańców obejmował całą gminę, a nie tylko sołectwo Hutki. Tymczasem, odrzucenie wniosku sołectwa mogło nastąpić jedynie w sytuacji, gdy nie spełniał on warunków opisanych w art. 5 ust. 2-4 ustawy. Na obecnym etapie procedowania wniosku nie dochodzi do merytorycznej jego oceny z perspektywy realizowania celów i wysokości przeznaczonych środków, stosownie do art. 2 ustawy. Podejmując się oceny od strony merytorycznej złożonego wniosku na wskazanych wyżej etapach jego składania i kwalifikowania zarówno Wójt, jak i Rada Gminy wkroczyli w proces uchwalania budżetu, do czego nie uprawnia ich ww. przepis. Tym samym Rada Gminy Konopiska działała bez podstawy prawnej.

Mając powyższe na uwadze uchwała Nr 123/XII/2019 Rady Gminy Konopiska z dnia 27 września 2019 roku została podjęta z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa, co czyni stwierdzenie jej nieważności uzasadnionym i koniecznym.

Teraz wszystko w rękach Radnego Edwarda Bałdygi. Czy będzie się odwoływać od decyzji Wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, gdzie najprawdopodobniej przegra, czy przyjmie z pokorą decyzję mieszkańców sołectwa Hutki o przeznaczeniu funduszu na system komunikacji SMS.

Poniżej decyzja Wojewody w w/w sprawie.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

13 odpowiedzi na “Wójt i rada przeciwni woli mieszkańców Hutek. Wojewoda unieważnił uchwałę rady!”

 1. PrawdziwyHutczanin XD pisze:

  Zdjęcie trochę nieadekwatne to tematu

  2
  3
  • .?. pisze:

   Zdjęcie jest najmniej ważne, na zdjęciu przynajmniej widać że mieszkańcy potrafią się zjednoczyć.

   10
   1
 2. Fred Flonston pisze:

  Edek pindoli smsy. Jedyne zagrożenie dla niego to upadek ze stołka

  24
  0
 3. BABEL pisze:

  a kto wójtowi broni objąć całą gminę systemem powiadamiania sms, chyba łatwiej odczytać sms niż latać do gminy i czytać tablicę ogłoszeń

  15
  2
  • Z Hutek pisze:

   Zdjęcie niestety jeszcze nadal aktualne mamy nadzieję że już niedługo powiem więcej od problemu oczyszczalni się zaczęło Wcześniej włodarz nie działał przeciwko mieszkańcom Hutek tak otwarcie drobiazgowo beznadziejnie co nie znaczy że coś kolwiek na rzecz mieszkańców dobrego wcześniej robił. Panował przyjęty standard towarzystwa wzajemnej adoracji ścisłe zresztą. Teraz Sołtys się nie podoba to się go gnoi na każdym kroku bo mali ludzie chcą pokazać kto tu rządzi. Władzo pamiętaj jednak ze tlumoctwem nic się nie zdziala Konopiska to nie Warszawa a tam też prawo jakieś musi obowiązywać. Ta uchwała to dowód na to że w naszej gminie robi się co chce jak chce i kiedy chce prawnicy sa bez podstawowej wiedzy radni bezradni jak cielatka głosują nie patrząc na treść Pan każe sługa musi. Mieszkańcy są nekani przez władze ale to już niedługo będzie.

   20
   2
 4. Obserwator pisze:

  Jest sporo racji w tym co pisze „Z Hutek”, ale… Moim skromnym zdaniem, choć nie jestem zwolennikiem cwaniaka i lenia wójta, tym razem jest to wyrzucenie pieniędzy sołeckich. Nie trzeba „latać” do gminy. To sołtys powinien wywieszać ogłoszenia na tablicy i informować mieszkańców, interesować się tym co się dzieje w gminie. „System sms”. Kto ma to rozsyłać? Kolejny urzędnik? A kto go utrzyma? I za ile?! Przecież musi zarobić godnie! podniesiemy podatki?! Będziecie krzyczeć, że nie!!! „Dowalić” obowiązku Waszemu dziecku zatrudnionemu w urzędzie? czy dziecku rodziny? Nie. Zaraz podniesie się krzyk. Ale ktoś musi tego pilnować, rozsyłać odpowiadać za treść! Czy naprawdę nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na potrzeby Hutek? Choćby na „walkę” z trucicielami? Na referendum?! Inna rzecz, że uzasadnienie do uchwały, które „spłodził” jakiś prawnik jest żenująco głupie. I stąd uchylenie uchwały RG. Ludzie, zastanówcie się. O tym, że będzie burza, że są utrudnienia w ruchu, że … itd dzisiaj można się dowiedzieć z wielu innych źródeł! Nie szkoda Wam Państwo Mieszkańcy Hutek, kasy?!

  8
  6
  • Obywatel pisze:

   Obywatel – tylko skromna wiedza na temat jak działa taki system, może powodować pisanie tak jak tu, cytat … Moim skromnym zdaniem, … tym razem jest to wyrzucenie pieniędzy sołeckich. Nie trzeba „latać” do gminy. To sołtys powinien wywieszać ogłoszenia na tablicy i informować mieszkańców, interesować się tym co się dzieje w gminie. …
   „System sms”. Kto ma to rozsyłać? Kolejny urzędnik? A kto go utrzyma? I za ile?! Przecież musi zarobić godnie! podniesiemy podatki?! Będziecie krzyczeć, że nie!!! „Dowalić” obowiązku Waszemu dziecku zatrudnionemu w urzędzie? czy dziecku rodziny? Nie. Zaraz podniesie się krzyk. Ale ktoś musi tego pilnować, rozsyłać odpowiadać za treść! – odsyłam do wujka googla, który podpowie do czego to służy i czy trzeba urzędnika.
   Czy naprawdę nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na potrzeby Hutek? – tak, jak co roku, na emerytów, na KGW, na szkołę i OSP, tylko co z tego mają mieszkańcy Hutek ?
   Ilu emerytów z Hutek należy do Koła Emerytów w Konopiskach i co zrobiło to koło dla nich? Ile mieszkanek Hutek należy do KGW i ile imprez było dla nich ?
   Szkoły ma obowiązek utrzymać gmina, a nie wyciągać łapę do funduszy sołeckich, OSP wspomagane i co, ile imprez odbyło się dla mieszkańców wsi ?
   Przecież tu chodzi tylko o uwalenie decyzji zebrania sołeckiego, czysta złośliwość Wójta i Przewodniczącego – mieszkańca i radnego Hutek, brawo !!!
   Były jakieś inne propozycje na zebraniu, które nie uzyskały poparcia mieszkańców ???

   11
   3
  • Z Hutek pisze:

   Obserwator my nie chcieliśmy tej usługi za wszelką cenę. Korzysta z tego systemu Starcza i mieszkancy twierdzą że się sprawdza. Kurendy na wsi giną poprzedni Sołtys o niczym ludzi nie informował sam nie wiele wiedział dbał tylko o to aby dzieci na stolkach utrzymać i żeby przewodniczący był zadowolony to tak w skrócie. Teraz Sołtys jest tepiony w gminie i robi się wszystko aby nie dać mu pełnić funkcji Sołtysa. Co można zrobić dla mieszkańców Hutek a raczej gdzie zrobić? Sołtys i rada solecka obraduja w altance. Świetlicy soleckiej wójt mieszkańcom nie chce udostępnić teraz ponoć zamknął brak slow. A tak dla zasady mieszkańcy głosowali za usługa SMS są na prawie a urzędnicy udowodnili że prawo maja w d…

   11
   0
 5. fury pisze:

  Obserwator przepraszam ale nie masz zielonego pojęcia jak działa taki system ,esencjonalny tekst w formie krótkiej notki np;,,ogłasza się konsultacje społeczne w sprawie budowy oczyszczalni w Hutkach” przycisk wyślij do zarejestrowanych i finito,nie potrzeba żadnych etatów i dodatkowych pensji ,jeśli chodzi o koszt to policz sobie koszta drukowania kilkuset kartek i czas na dostarczanie mieszkańcom,gdyby tak było dla całej gminy to już żaden wójt by nie pieprzył ,,było na tablicy w gminie ino może spadło albo nikt nie czytał bo było w rogu” uczciwy włodarz jest transparentny dla swoich mieszkańców a menda stara się aby wiedzieli jak najmniej ,te twoje obawy i uwagi są trochę ,,dęte” albo wynikają z niewiedzy dziś dobra informacja i o czasie to potęga

  9
  1
  • Obserwator pisze:

   Fury, nigdzie w Konstytucji nie jest napisane, że obywatel MUSI posiadać telefon i odbierać sms-y. Wielu starszych ludzi nie posługuje się komórami. To tylko Tobie, młodemu, trudno to pojąc.

   0
   6
 6. pa pisze:

  Jak zwykle dyskusja uciekła w pierdołowate technikalia, odwracające uwagę od meritum stanowiącego, że w obowiązującym systemie to władza pochodzi od ludu, a nie, że lud jest poddanym władzy. Jeżeli taka jest wola mieszkańców Hutek, to należy ją wypełnić. Co najwyżej kłopot techniczny może stanowić, że w kręgu znajomych brak zaprzyjaźnionego dostawcy, a obcy – wiadomo…
  Co do jakości prawa stanowionego przez gminę, cóż, widocznie nad czym innym skupia się władza. Nie po to się idzie do polityki, by klepać biedę, by nie wystawać ponad nieuświadomioną masę.

  11
  0
 7. felix pisze:

  Obserwator, nie masz komórki, twoja sprawa. Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa, art 83 Konstytucji, wójt i radni tym bardziej.

  8
  0
 8. Z Hutek pisze:

  Teraz uwolnijmy się od oczyszczalni zamknąć bezwarunkowo zamknąć potem uwolnijmy się od wójta i przewodniczącego zamknąć bezwarunkowo zamknąć potem Socha emerytura i prawomocne wyroki sądu to tyle na koniec bezwarunkowo spokojne życie w zdrowej gminie

  3
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).