Rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

1 kwietnia 2021 roku rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spisowi będą podlegać obowiązkowo wszyscy mieszkańcy Polski. Informacje przekazywane w spisach powszechnych pozwalają zaktualizować wiedzę o naszym kraju i jego mieszkańcach. Spis w dużej mierze ma odbywać się drogą elektroniczną. Mieszkańcy będą mogli dokonać samospisu za pomocą internetu. Jeśli nie będzie to możliwe, spisu będzie można dokonać drogą elektroniczną, a w ostateczności poprzez bezpośredni wywiad.

Dlaczego spis powszechny jest ważny dla nas wszystkich?

Bo jego wyniki pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz  podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.

Wyniki uzyskane ze Spisu powszechnego wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno- ściekowej.

Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów, wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO).

Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.

Wejdź na spis.gov.pl i spisz się przez Internet!