Poważny problem gminy Konopiska

Ogromne problemy finansowe zaczyna mieć gmina Konopiska. Żaden komercyjny bank nie chce udzielić gminie Konopiska kredytu w wysokości 1 660 000,00 zł. Już drugi raz gmina musiała unieważnić postępowanie w tej sprawie, gdyż nie zgłosił się nikt chętny.

Sytuacja finansowa gminy jest zła. Nie zmienią tego żadne komercyjne rankingi. Liczą się fakty, a te pod wodzą Jerzego Żurka są najgorsze od lat. Zadłużenie wzrasta, co potwierdzają publikacje Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Jeżeli gmina nie znajdzie chętnego banku na użyczenie jej 1,66 mln zł, to będzie problem ze spłatą wcześniej zaciągniętych kredytów oraz na spłatą deficytu budżetowego.

Pozostaje ponownie zapytać. Kto wybrał Jerzego Żurka na wójta?

Poniżej znajdziecie informację wójta o unieważnieniu kolejnego przetargu.

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

34 odpowiedzi na “Poważny problem gminy Konopiska”

 1. Mieszkaniec pisze:

  Brawo

  7
  3
 2. Rowerzysta pisze:

  Dlaczego na tej stronie jest na pół strony wirusowa reklama?

  0
  9
  • Obserwator pisze:

   Rowerzysta, bo to strona prywatna! czyli musi na czymś zarabiać. To takie trudne do pojęcia? Właściciel tej strony ma widać większe pojęcie o ekonomii jak Żurek i jego księgowa. Proste.

   15
   1
 3. Rowerzysta pisze:

  Ale mógł zrobić reklamę o np firmie z Konopisk, a nie o sekretnym sposobie na ból palców…

  4
  3
  • Obserwator pisze:

   Rowerzysto, nie pisz jeśli nie masz pojęcia o sprawie. Redaktor nie „pisze” reklam. Zamieszcza te, za umieszczenie których Mu płacą. Napisz coś dobrego np. o finansach tej gminy (ha, ha) i zamieść, odpłatnie (nie wiem za ile) na tej stronie. Albo zapytaj wójta czy za darmo zamieści na oficjalnej stronie urzędu…. Zurek w kampanii pisał jakieś paszkwile do jakiejś gazety, to może tam Ci za darmo zamieszczą peany na jego cześć? Powodzenia.

   13
   2
 4. Obserwator pisze:

  Ja tylko nie rozumiem jednego. Żurek pewnie sam się nie wyznaje na ekonomii, na finansach, umie tylko zgarniać dla siebie. Ale ma przecież główną księgową. Czy ta osoba nie potrafi przeciwdziałać zachciankom wójta? czy nie umie zarządzać finansami gminy? Przecież ta osoba po to tam jest żeby pilnować finansów?
  Bardzo to przykre, że gmina kiedyś kwitnąca, nie tylko różami, w czołówkach wszelkich rankingów, chwalona i uznawana za bogatą, stacza sie na dno, na krawędź upadłości. Do tego chce doprowadzić Wasz wybraniec? Tylko dlatego, że umiejętnie pluł na tego co do rozkwitu gminy doprowadził? I nie dość, że sam nie potrafi nic zrobić, to jeszcze zniszczył dorobek poprzedniej ekipy. I dobrą opinię gminy. Czy naprawdę warto było?

  17
  3
 5. Paweł Nowak pisze:

  No to referendum !!!!

  9
  2
 6. pamiętliwa pisze:

  Należy pogratulować wójtowi za konsekwencje działania i nieustępliwość w dążeniu do osiągnięcia celów. Mówi się w jego kręgach znajomych w mieście, że co nie weźmie do ręki to z czasem totalnie zniszczy. Historia lubi się powtarzać . Jako aferzysta zniszczył firmę Techmet – Metalzbyt, a teraz jest na dobrej drodze do zniszczenia gminy.

  13
  2
 7. ziomal pisze:

  A mury pną się do góry i domy budowane w górach przez wójta i przewodniczącego mają pewne zabezpieczenie finansowe. Kasa jest jak się buduje chodnik – 200 mertów za ponad milion złotych z kasy gminy. Ludzie obudźcie się i zróbcie coś z tymi co gminę wpędzają do ruiny. Do Dzieła!!!!!!!!!!!!!!

  11
  2
  • Bronka pisze:

   ziomal, no to weź się i coś zrób! Bo ci co krzyczeli w Hutkach to tylko krzyczeli. I na tym ich krzyczeniu się skończy.

   11
   3
  • .?. pisze:

   Ziomal,nie żartuj, Oni na nich głosowali, obudzą się dopiero kiedy dostaną po kieszeni. Polak mądry po szkodzie.

   7
   2
  • Obywatel pisze:

   Ziomal, zamiast pisać głupoty poczytaj, kasa z gminy to 300 tys., choć to i tak za dużo.
   Wielu tutaj piszących potrafi tylko „psy” wieszać na innych, zwłaszcza na tych co mają odwagę walczyć z nieudacznikami gminnymi, a sami nie wiele robią poza piciem piwa pod sklepem, albo darmowego bimbru po domach.
   Bronka, Hucianie chociaż potrafią walczyć o swoje, choć nie wszyscy, mieli odwagę krzyczeć i to też nie wszyscy, a co Ty zrobiłaś w sprawie odwołania ze stołków Wójta i całej tej Gminnej Rady Bezradnych z ich wodzem na czele ?
   A skąd wiesz że się skończy tylko na krzyczeniu ?

   7
   3
 8. Rachunek_za_złe_rządy_2020 pisze:

  Szanowni Państwo! Czy naprawdę tak trudno spróbować na wiosnę 2020 zorganizować referendum. Zapoznajmy się z budżetem na kolejny rok. Zobaczmy jakie inwestycje i kierunek rozwoju obierze gmina i wówczas zadecydujmy co zrobić? Ten Pan rozpoczyna już 6 rok rządów. Proponuję wypisać jego sukcesy i porażki. Zastanowić się nad wszystkim , rozejrzeć wokół siebie i do dzieła. Jak dla mnie pierwsze 6 lat rządów Sochy to inna liga! Tutaj wg. mnie 3 z minusem. Tyle.
  PS. Tylko proszę merytorycznie.

  37
  3
  • Bronka pisze:

   a te minione 5 lat rządów Żurka nie dało wyborcom obrazu jego „możliwości” i umiejętności?! Trzeba czekać na kolejny „piękny” budżet, w którym księgowa zapisze inwestycje dla każdej wioski i… kolejne kredyty? Oby nie było za późno dla gminy!

   12
   1
  • Mieszkaniec pisze:

   Dla mnie miej niż 0

   8
   1
  • Glonojad pisze:

   Jak to jest ze w jednej z najlepiej zarządza nych gmin w kraju (wg wójta) przedszkole gminne organizuje bal charytatywny by je wspomóc. Coś chyba sciema z tym rankingiem.

   9
   1
  • .?. pisze:

   Obywatelu, Gmina wydała ponad milion bo otrzymała dofinansowanie. Najgorsze jest to że nie potrafią gospodarować kasą. A może potrafią, na swój sposób?

   6
   2
 9. real pisze:

  To było do przewidzenia co nas czeka za Żurka rządów w gminie. Arogancja władzy i brak szacunku do innych. Brak wizji rozwoju gminy, jedynie kolesiostwo i wspieranie tych co mu się w interesach pomogą.

  15
  0
 10. Obserwator pisze:

  Hutki, i wszyscy przeciwnicy tego co wyrabia z gmina wójt mają ostatnią bodaj szansę w maju, przy okazji wyborów prezydenckich. Połączyć termin referendum z wyborami, bo inaczej nikt d…y nie ruszy i referendum będzie nieważne.

  11
  1
 11. TEN pisze:

  Skoro żaden komercyjny bank nie chce gminie udzielić kredytu to jest podstawa sądzić że gmina balansuje na skraju bankructwa i może być niewypłacalna Stąd może być brak ofert w przetargu Banki uważają że gmina jest niewiarygodna i może nie być w stanie spłacać zaciągniętego kredytu. Trzeba się zapytać Pana Żurka o budżet gminy tj jaki założyli deficyt jakie jest obecne zadłużenie i jakie są dochody (wpływy do kasy gminy)

  12
  1
  • Obserwator pisze:

   TEN, wszystkie te informacje powinny być opublikowane na bip-ie!. Ale budżet z założenia na razie jest sporządzany przyzwoity, bo inaczej organy nadzorujące wyciągnęłyby konsekwencje. Tyle, że jak tak się stanie to już będzie dla gminy ZA PÓŹNO!!
   Dlatego pytałem gdzie tam są służby finansowe?! Takie rzeczy nie dzieją się z dnia na dzień! To widać wcześniej na co się zanosi! Jak na razie wszystko zmierza do upadłości gminy!

   10
   1
  • Jaś pisze:

   Długo nie trwała idylla Żuka. W tamtej kadencji jeszcze przez Sochę miał zabezpieczone srodki na finansowanie dróg popowodziowych i srodki finansowe z rozliczeń zadań unijnych- to miał za co inwestować. A teraz widać jego słabośc, brak jakichkolwiek inwestycji z pomocą finansową z poza budżetu gminy. Razem z obecną skarbnik gminę wpędzą do zapaści finansowej. Wielu mówiło , że Żurek rozwali tę gminę i to się już dzieje.

   8
   2
 12. Bronka pisze:

  Obywatelu, jak to mówią „pożyjemy zobaczymy”! A ja nie mieszkam w Hutkach!

  3
  1
 13. z gminy pisze:

  Jutro mamy sesję i radni głosowac będą za zaciągnięciem większego kredytu. Może w końcu rada obudzi się i zablokuje dalsze zadłużanie gminy. Wszyscy widzimy , że banki nie chcą podejmować ryzyka i nie udzielają wójtowi już kredytu, bo z ich oceny to gmina jest niewypłacalna. Gmina już dwukrotnie ogłaszała przetarg dla banków na zaciągnięcie 1,6 miliona złotych kredytu i żaden bank nie przystąpił do przetargu. RADNI jest to WASZ ostatni moment aby się obudzić i zacząć działać!!!

  7
  0
 14. Obywatel pisze:

  Dlaczego tak wielu przysrywa Hucianom, a to że krzyczą bez potrzeby, a to że robią szum i chcą zniszczyć tak potrzebną inwestycję, a to że wołają Referendum i nic, itd, itp.
  Czy władze gminy dotyczą tylko Hutek, a gdzie reszta z tych tysięcy mieszkańców gminy Konopiska, tylko głosami Hucian i Rększowiczan wygrał wybory Wójt i Przewodniczący ?
  Radni z poszczególnych wsi, kto ich wybrał, też Hucianie ? Sami ich wybieraliście i teraz Wam wstyd, liczycie na ich rozsądek, honor ?
  Wiecie co to jest ostracyzm i wykluczenie społeczne, więc jak macie „jaja” to pokażcie Waszym Radnym że macie dość takiej Rady, takiej władzy, to okażcie to im przy okazji spotkania w sklepie, w kościele, na drodze, gdziekolwiek, powiedzcie w oczy, to może poczują się nieswojo i poczują wreszcie że reprezentują Was, a nie władzę za kilka stówek w miesiącu.
  Reszta gminnych mieszkańców śpi zadowolona z apanaży swoich czy swoich pociotków, pozatrudnianych w różnych agendach gminnych i firm czy instytucji uzależnionych od humoru gminnych włodarzy, a może patrzą zazdrośnie w ekrany komputerów i smartfonów że inni potrafią i mogą ?
  Może też by chcieli mieć odwagę pokrzyczeć tylko się boją posrani ze strachu o te posadki, albo może od lat władza ich przyzwyczaiła do milczenia i tylko pozostało im domowe mruczenie i okołosklepowe wyzywanie jak to nienawidzą władzę, ale jak się zdarza okazja z władzą wypić to są pierwsi, do poklepywania też.
  Może czas spojrzeć w lusterko i powiedzieć głośno, JESTEM TCHÓRZEM !
  Albo przypomnieć sobie co to jest obywatelska postawa, jak walczyć o to co wspólne, kiedyś budowaliście remizy i były zabawy tam, dla wszystkich, a teraz co tam jest, zamknięte imprezy tak jak z „Miodem i Maliną”.

  5
  0
  • Obserwator pisze:

   i to jest wpis w tzw.”punkt”! Podpisuję się pod tym obydwoma rękami. Tylko ….czy się odważą? Przecież co tchórze… i parę stówek za podnoszenie ręki (obojętne za czym czy za kim) też się przydaje! A HONOR??? A !!! to później!!!
   jak już nie będę radnym…
   Radny z Wygody? człowiek bez honoru? zwozi swoim samochodem wszystkie swoje starowinki pociotki byle zagłosowały na niego, bo pare stówek do sklepu się przyda? (dobrze, że już nie rozwozi „ulotek”!). Albo radny z Wąsosza ? żeby mu rodzinkę pozwalniał wójt? on wygrzebie honor?! Alo ci co krzyczą wciąz „młodzi, młodzi”!! Nic nie wiedzą, nie znają się na niczym, zero doświadczenia, i takiego małolata robi się szefem Komisji Rewizyjnej?! Tej nadzorującej?! tej nad innymi?! A co ten młodzik wie?! poza tym, że mamunia go wkręciła? Nie wierzę, że w tych ludziach obudzi się poczucie odpowiedzialności.
   A co do Hutek!? cóż, pokrzyczeli, ale wniosku o referendum nie złożyli. I ja nie wierzę że złożą, choć chciałbym się mylić!

   4
   0
  • Obywatel pisze:

   Obserwator, ku….wa jakie to przykre że masz rację, a poza tym…, naprawdę nie wiesz nic o Referendum czy usiłujesz wyciągnąć na światło dzienne info co i gdzie się dzieje w tej sprawie.
   Może po prostu niektórzy czekają na ruchy tych którzy się obudzą, którzy będą mieć odwagę ? ;-)

   4
   1
  • Kuba pisze:

   Całkowicie się zgadzam Hutki walcza same Aleksandria nie pójdzie na referendum bo spacyfikowal ich jeden dziadek który dobrze żyje z wójtem zlecenia idą Rekszowice nie pójdą bo bądź co bądź wójt z Rekszowice to nic ze idiota Konopiska klan sluzalczy Kopalnia Korzonek i inni brak słów Ale to wszystko nic na kogo mieliśmy głosować na zdrajce lustracyjnego na karierowicza i wreszcie wybrany został nieudacznik Ludzie obudzcie się wykopy ta radę i wójta Zróbmy coś dla siebie

   3
   1
  • Obserwator pisze:

   Widzisz Kuba, i to „dzięki” takim jak ty Żurek wygrał kolejne wybory i ciągnie gminę w przepaść, w niebyt. Bo takie oszołomy jak ty piszą, myślą takie bzdury jak ty ! „zdrajca lustracyjny”!!??? Złożył, zgodnie ze swoim sumieniem złożył oświadczenie lustracyjne, że nie donosił. Ale… tacy jak m.in. obecny wójt i nazwany tu na forum „starzec z Aleksandrii”, zrobili wszystko, by Go „rozrobić”, opluć, i zniszczyć.
   A przecież był wspaniałym gospodarzem dla gminy!!!
   To się wg takich jak ty nie liczy, nie ważna jest prawda, to co zrobił dla ludzi, dla gminy. Ważne tylko klepanie pustych słów przeciwników, bo podobno jako student gdzieś tam coś podpisał!!!
   To jest dla Was, ludzi złych i niesprawiedliwych miara oceny dokonań człowieka? Żenujące. Wstyd za głupotę ludzi. Ale przecież o to Żurkowi i jego przydupasom chodziło w kampanii wyborczej !! Przecież Żurek o niczym innym w swojej gazecie nie pisał tylko pluł jadem nienawiści na poprzednika i na cały poprzedni zarząd. Nic się nie liczyło (i jak widać nie liczy), nie ważne dokonania tamtego wójta i nicnierobienie obecnego. „zdrajca lustracyjny”!! Jak ci nie wstyd pisać takie słowa!! Mnie jest wstyd za ciebie i takich jak ty. To wy, raxem z leniem Żurkiem spychacie gminę na dno.
   ps. użycie małych i dużych liter jest celowe.

   2
   2
 15. gmina pisze:

  Za Zurka WAŻNE informacje są blokowane i nie pokazywane ani na BIP-ie , jak równiez na stronie internetowej czy ogłoszeniu na tablicach ogłoszeń. Czy ktoś z mieszkańców wie , że np. dzisiaj jest sesja i gdzie oficjalnie taka info ukazała się?

  6
  0
 16. Obserwator pisze:

  Obywatel, niestety wiem o referendum sporo. I wcale się nie upieram żeby mieć rację. Chętnie przyznam, że się myliłem co do mieszkańców Hutek, ale….
  W porządku dzisiejszej sesji nie ma nic o zaciąganiu kolejnego kredytu więc nie wiem skąd problem. Ale jeśli jest to gdzieś ukryte, to ja nie wierzę by ci pseudo radni zechcieli się przeciwstawić wójtowi. To w końcu jego ludzie, wszyscy powiązani i zależni od wójta. Przeciez w gminie wiejskiej to tak jest – pół wsi powiązania z żoną / mężem,, dziecko w szkole zależne od pani nauczycielki, ksiądz dokłada swoje, a radnym może być tylko mieszkaniec .
  Do tego wielu poszło głosować omamionych przez wójta jadem nienawiści do poprzedniego gospodarza gminy, (bo on nic innego nie zaprezentował w kampanii!) albo nie znając wcale sprawy, bo młodziki pyskują nie wnikając w prawdę, no to jest to co jest. Szkoda tylko mieszkańców gminy, samorządu, dorobku poprzedniej ekipy, bo ta wszystko zaprzepaściła. I to jest smutne. Jak te zwiędnięte róże, jak brudne witacze, jak pordzewiałe urządzenia na placu zabaw, ja coraz bardziej dziurawe drogi, jak wyłączane oświetlenia…. i tak dalej. Szkoda.

  3
  1
  • Bezradna pisze:

   Mówiąc o dorobku poprzedniej ekipy masz zapewne na myśli dorobek OSOBISTY FINANSOWY Wójta Sochy , czy osób powiązanych za różne Inwestycje i zgody ( maszt nadajnika itp ).

   0
   1
 17. Dajana pisze:

  Obywatelu, jest problem bo Rada zezwoliła wójtowi na zaciągnięcie kredytu w kwocie 2 247 tys zł, na spłatę kredytów wcześniej zaciągniętych oraz załatanie dziury budżetowej. Odsyłam do transmisji na oficjalnej stronie Gminy. Jest tam głosowanie uchwały w tym temacie. Co do radnych masz rację.

  3
  0
  • Amor pisze:

   Kurcze, od czego tam jest skarbniczka?! Za co bierze kasę?! Gdzie te czasy kiedy finansami zarządzała mądra Pani skarbnik?!

   3
   0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).