Po zebraniu w Hutkach: Wójt przeciw mieszkańcom. Będzie referendum?

Wczoraj w Hutkach odbyło się zebranie wiejskie z udziałem Wójta Jerzego Żurka. Poniżej przedstawiam wam kilka ciekawych komentarzy, które pojawiły się na GminaKonopiska.pl i na facebooku tuż po zebraniu.

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie mieszkańców sołectwa Hutki. Obecny był na nim Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy.
Omówiono opinię dotyczącą raportu środowiskowego, sporządzonego na rzecz inwestora. Dokument ten wskazuje na poważne braki raportu, a jednocześnie na błędy Urzędu Gminy w zakresie postępowania środowiskowego i wydanych przez urząd decyzji w sprawie oczyszczalni.
Liczne błędy i zaniedbania UG mogą stanowić w przyszłości podstawę do wystąpienia z roszczeniami odszkodowawczymi, o ile dojdzie do wybudowania oczyszczalni.
Wójt uchyla się od podjęcia konkretnych decyzji, zasłaniając się rzekomym brakiem podstaw prawnych. Warto pamiętać, że już w dniu 30 listopada 2019 r., na spotkaniu z mieszkańcami, Wójt dowiedział się oficjalnie o nieprawidłowościach dotyczących budowy. Wskazał wówczas na potrzebę „przyjrzenia się sprawie” – i na tej wypowiedzi się skończyło. A miał już wówczas prawo, a nawet jako gospodarz terenu i nasz przedstawiciel, moralny obowiązek wznowić z urzędu postępowanie środowiskowe, w celu wyjaśnienia wątpliwości i rozbieżności. Nie uczynił tego, co zapewne będzie mu zapamiętane.
Odbyło się także głosowanie w sprawie legitymacji dla Sołtysa i Rady Sołeckiej do działań w kierunku zatrzymania budowy oczyszczalni.

Szanowni Państwo w dn. 08.04.2019r. o godz. 18.00 w remizie OSP Hutki odbyło się zebranie z inicjatywy Sołtysa miejscowości Hutki. Stawili się osobiście Wójt Jerzy Żurek oraz radny m. Hutki p .Bałdyga – niestety tylko oni. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszyscy radni Gminy Konopiska otrzymali zaproszenie na w.w. okoliczność. Taka postawa radnych mocno zbulwersowała mieszkańców i bardzo słusznie – czyżby nie chcieli podejmować trudnych tematów, boją się spojrzeć ludziom w oczy, a może inne względy zaważyły? Szanowni Państwo Radni , mandat radnego – polityka szczebla lokalnego samorządu zobowiązuje do podejmowania trudnych spraw także. Musicie się liczyć z krytyką ludzi za decyzję lub jej brak . Mandat radnego to nie tylko diety ( podwyższone), imprezy, przecinanie wstęgi itp. Bo chyba nie dla łatwych pieniędzy, imprez czy innych korzyści ubiegaliście się o mandat??? Wasza postawa to splunięcie ludziom w twarz!!! ( w szczególności radni m. Rększowice, Łaziec, Wąsosz). Zastanówcie się co robicie! Mieszkańcy słusznie stwierdzili, że jeśli Wy do nas nie przyszliście to My przyjdziemy we wrześniu po Was. Szykuje się sytuacja bez precedensu. Pracujecie na procedurę referendum bardzo mocno – odejdziecie w niesławie.
Wójt zasłaniał się przepisami, przewlekłymi procedurami, sprawiał wrażenie wystraszonego… szkoda słów. W co Pan Panie Wójcie się wpakował???
Niepokojącym jest fakt próby zniechęcenia min. Pani Sołtys oraz osób z komitetu do podejmowania dalszej walki z powstaniem inwestycji przez inwestora. Nic Wam nie zrobią – walczcie dalej. Macie nasze poparcie – taka zagrywka to ograna karta. Jednakże miejcie się na baczności, zachowajcie czujność.
Ale może teraz trochę optymizmu. „Kontrraport ” opracowany na zlecenie osób z komitetu protestacyjnego może podważyć raport inwestora w dalszej batalii prawnej. Proszę o umieszczenie wersji elektronicznej na facebooku oraz na niniejszym portalu. Proszę o zaznaczenie kluczowych argumentów. Ponadto proszę o przesłanie „Kontrraportu” do osób interweniujących w naszej sprawie( w wersji papierowej oraz elektronicznej – pdf.). Im więcej osób to zobaczy tym lepiej.
Szanowni mieszkańcy Hutek, sąsiednich sołectw i gmin – to dotyczy Nas wszystkich. Jak zaczniemy chorować to następna władza zrzuci odpowiedzialność na poprzednią i powiedzą: „no stało się to oni nie my” Ale jakie to będzie miało znaczenie dla Nas?
Wówczas będzie już za pózno. Wybierając radnych kierujcie się ich przygotowaniem merytorycznym, ponadto jeśli chcecie mieć radnego niezależnego to taki, którego rodzina nie jest zatrudniona w gminie oraz gminnych jednostkach organizacyjnych.

Obecny wójt Jerzy Żurek wraz z przewodniczącym Rady Gminy Edwardem Bałdygą doskonale wpisują się w historię jaka już spotkała mieszkańców Hutek i Rększowic. W roku 1966 i 1980 władza też wiedziała co dla ludzi jest lepsze. Wtedy władza też była przeciw mieszkańcom. Tylko dzięki determinacji i zaangażowaniu mieszkańców nasze miejscowości stały się symbolem walki o dobro wspólne. Postawa mieszkańców w tamtym czasie i dziś jest niczym policzek wymierzony w twarz władzy. Wtedy przeciwników jedynie słusznej linii wsadzano do więzienia a dziś wyzywa się od najgorszych i poddaje się hejtowi! Czas pokazał, że o takiej władzy, która występuje przeciw ludziom szybko się zapomina. Kto za lat 30 będzie pamiętał o takim miernym wójcie co chciał ludzi „utopić w rybnym szambie”? Nasza historia pokazuje, że wspomina się determinację i walkę ludzi a nie sprzedajnych rządzących. Poradzili sobie nasi dziadkowie i ojcowie, poradzimy sobie i MY! ONI MIELI SWOJA WALKĘ, MY MAMY SWOJĄ! Musimy stanąć na wysokości zadania, byśmy na drugim świecie nie musieli się wstydzić przed swoimi bliskimi i przed św Piotrem. W jedności siła! NIE DLA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW, RĘCE PRECZ OD HUTEK!

PAWEŁ GĄSIORSKIKategorie:

16 odpowiedzi na “Po zebraniu w Hutkach: Wójt przeciw mieszkańcom. Będzie referendum?”

 1. Rybiarz pisze:

  Byłem na tym zebraniu. Szkoda mi wójta.

  6
  18
  • Obserwator pisze:

   Rybiarz, to może napisz dlaczego ci szkoda tej miernoty?! Co dobrego zrobił dla gminy? dla mieszkańców? Dopchał się do urzędu przez brudną kampanię, przez knucie przeciwko poprzednikowi, donoszenie gdzie się da i wciskanie ludziom półprawdy. Wstrętne publikacje w szmatławcach i obiecanki bez pokrycia. Przez poprzednią kadencję „jechał” na tym, co mu zostawił wójt Socha, a jak się wziął sam za coś to spieprzył. A przy każdym potknięciu czy niepowodzeniu, „to jego wina”!!!! (poprzednika). A mimo to wybraliście go ponownie! Bo ktoś mu dobrze prowadził kampanię. Oszukiwał Was. Znów pluł na poprzedniego wójta (to już po 4 latach, ale wciąż poprzednik winien!! ) Nie wiem kto winien, kto nie.
   Ale jak się chce być wójtem, to trzeba się liczyć z tym,że będą sprawy miłe i trudne, że kiedyś skończy się to co zostawił poprzednik, że trzeba coś samemu.
   A on okazał się zwykłym populistą, nieudacznikiem, karierowiczem.
   Ale….takiego wybraliście. Daliście się oszukać. No to…
   I to samo dotyczy radnych. Nie wybieracie fachowców, tylko „znajomych”, lepiej krzyczących, mających lepsze gadane. Ludzi, którzy pilnują Waszych interesów odsunęliście od decyzji. Wybraliście mu cichych, ugodowych popleczników. W tak małej gminie trudno uniknąć „koligacji rodzinnych” z urzędem czy szkołą.

   31
   5
 2. fikiniki pisze:

  Zobaczymy kto na Hutkach będzie głośniej krzyczał😳. Mam taki jeden typ, często pojawia się w żółtej kurtce 💛💛

  4
  13
 3. z Hutek pisze:

  Hutki są rozczarowanie taka władza wojt kolejny raz pokazali swoj niski poziom 0 konstruktywnej rozmowy. Kartka nie pomogła widzisz i nie grzmisz takiego mamy wójta! Co do radnych jak Wam ludzie nie wstyd! Przyjdzie czas na rozliczenia.

  16
  2
 4. z Hutek pisze:

  Hutki zatrzymają to nieporozumienie może w końcu sasiedzi tez przejrza na oczy i pomogą. Hutki na zdrowiu nie oszczędzają!

  13
  1
  • fafik pisze:

   Sąsiedzi na oczy przejrzą jak zacznie w oczy szczypać, gdy zaczną się choroby. To będzie już za późno.

   18
   1
 5. Biegły pisze:

  Ja się tak zastanawiam, że skoro komitet protestacyjny wysłał do wszystkich świętych i każdy z tych świętych odpowiedział negatywnie to czy nie daje to do myślenia reszcie. Ja poponuję zbiórkę od każdego mieszkańca po 1000zł na wypłatę potencjalnych odszkodować i jeśli inwestor nie zarząda odszkodowania to wtedy te pieniądze wrócą do ludzi. Najłatwiej jest cofnąć decyzję a potem zastanawiać się dlatego nie ma pieniędzy na opał w szkołąch, dlaczego nie ma kady na odśnieżanie, dlaczego nie ma kasy na oświetlenie ulic. Nie wiem nawet czy jeśli gmina wyprzedałaby cały swój majątek to by się z tego uzbierało na potencjalne odszkodowania. Komitet protestacyjny ma podono jakąś opinię w tej sprawie tylko jeśli płacisz a opinię to przeważnie jest ona na twoją korzyść., Są i tak powoła biegłego który będzie musiał dla sądu zrobić ekpertyzę zatem tę obeną może sobie komitet protestacyjny zadek wytrzeć.

  5
  17
  • Górniak Stanisław pisze:

   Biegły, tak się spieszyłeś z komentarzem, że pogubiłeś litery, z tej szybkości nie zdążyłeś się zapoznać z materiałami i faktami które tu były zamieszczane dlatego piszesz głupoty, lub ktoś Ci kazał. Radzę doczytać kto tą Opinię wykonał i jakie zarzuty są w niej w stosunku do raportu inwestora i dopiero komentować. Pójdę Twoim tokiem myślenia to najłatwiej nic nie robić i czekać, na uruchomienie oczyszczalni kiedy zacznie truć i szczypać w oczy jak już ktoś pisał, wtedy mieszkańcy pójdą po odszkodowania. Co wtedy Biegły?

   19
   4
  • z Hutek pisze:

   O czym Ty człowieku piszesz opinia jest przygotowana przez Panstwowy Instytut Badań instytucje bardzo obiektywna. Rozmawiałes może z Edkiem ze piszesz jakieś głupoty o odszkodowaniach i ogólnie zastanawia mnie fakt ze piszesz ze nikt z instytucji nie pomógł. Niski poziom poczytać radze ustawy a przede wszystkim art 154 KPA a Hutki mi się nie martwić. Nasuwa mi się jedno słowo ciemnogrod.

   14
   2
 6. BABEL pisze:

  ,,Biegły,, a ja się tak zastanawiam; że skoro inwestor zapłacił za swoją opinię to jest korzystna dla niego i wprowadził w błąd gminę,że skoro poprzedni wójt który nie powinien wydać zezwolenia a wydał to powinien za to odpowiedzieć , że obecny wójt jest niezdolny do zatrzymania inwestycji mimo podstaw prawnych i postępowania w prokuraturze choćby do wyjaśnienia to kogo on broni mieszkańców czy inwestora,że jak powyższym udowodnią nieprawidłowości to g….o dostaną a nie odszkodowania i wyrok jako bonus,że jak będę miał mieszkać w ,,rybiej,, miejscowości to w nosie będę miał twoje dylematy z światłem i opałem bo moim zmartwieniem będzie trafić frajera co kupi ode mnie dom i wyprowadzić się z tej smrodowni a jak wejdzie w życie ,,ustawa smrodowa,, to mieszkańcy wystąpią o odszkodowania a wtedy ty z wójtem i inwestorem możecie robić zrzutkę na przyszłe odszkodowania .JAK BYŚ SIĘ NAPRAWDĘ ZASTANOWIŁ TO NIE TKNĄŁBYŚ NAWET KLAWIATURY ANALITYKU DLA UBOGICH

  26
  1
  • z Hutek pisze:

   Brawo Ty

   6
   0
  • z Hutek pisze:

   Czego boi się nasz wojt i przewodniczący! Zastanawiają się mieszkańcy instytucje a wkrótce organy ścigania. A tymczasem w Hutkach czekamy na prawo a na bezprawie nie pozwolimy. Ręce precz od Hutek !

   20
   1
 7. wawa pisze:

  Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
  Art. 74. Ochrona środowiska jako obowiązek władz publicznych.
  1. Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
  2. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.
  3. Każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska.
  4. Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.

  17
  0
 8. z Hutek pisze:

  Panie redaktorze jedyna osoba która wspomniała na zebraniu o referendum był sam wojt chyba w końcu zrozumiał ze bycie wojtem Go przerosło i może planuje sam się odwolac

  5
  1
  • Obywatel pisze:

   Wójt ma teraz tylko jedno wyjście:
   Nagle i poważnie „rozchorować się” i tak na zwolnieniu dociągnąć do września, w tym czasie wszystkie sprawy, także te związane z huciańską „Smrodzalnią”, pozostaną na głowie zastępcy p. Lisek (nic nie będzie mogła zrobić, chyba że też jest …), później przed Referendum poda się do dymisji ze względu na zły stan zdrowia i może uda Mu się wyjść z tego cało.
   Jak Mu „Zleceniodawcy” przed którymi tak ostrzega, pozwolą, a raczej nie odpuszczą wszystkim którzy zostali w to zamieszani (w jakikolwiek sposób), a mieszkańcy przebaczą, choć bez sądu to się prawdopodobnie i tak nie skończy, a wtedy i Jego osoba stanie wśród wezwanych do składania wyjaśnień, a co dalej, hm…
   No są i inne warianty, ale to już na później.

   8
   1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).