Jaskóła interweniuje ws. opłat za przyłącza wod-kan

Poseł Ruchu Kukiz’15, Tomasz Jaskóła, wysłał do wszystkich gmin z powiatu częstochowskiego (w tym do gminy Konopiska), kłobuckiego, lublinieckiego oraz myszkowskiego wniosek o udostępnienie informacji publicznej, celem udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące poboru przez gminę opłat za przyłączenia do sieci wodno – kanalizacyjnej.

Poseł chce uzyskać odpowiedź, czy w ciągu ostatnich 10 lat gminy taką opłatę pobierały, a jeżeli tak, to ile takich opłat pobrano i w jakiej wysokości oraz jaka była ku temu podstawa prawna. Ponadto, częstochowski Poseł pyta, czy w obecnie rozpoczynającej się kadencji gmina ma zamiar taką opłatę pobierać.

Prokuratura w całym kraju skarży uchwały gmin, które pobierały lub pobierają opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowej i wzywa je do usunięcia nieprawidłowości. Na terenie kraju prokuratorzy sprawdzili już prawie 1200 takich uchwał. Samorządy nie mogą pobierać od mieszkańców opłaty za przyłączenia do sieci wodno – kanalizacyjnych, a mimo to bardzo wiele gmin dopuszcza się takiego procederu. W orzecznictwie polskich sądów widać, iż jak najbardziej podzielają one zdanie prokuratury dotyczące wskazanych opłat. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na Uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2007r. (sygn. akt III CZP 79/07), która wskazuje, że udostępnienie takiego przyłącza nie może być obciążone dodatkowymi kosztami pokrywanymi przez mieszkańców. Osoba starająca się o przyłączenie do sieci powinna wykonać na swój koszt prace związane z budową, podłączeniem i utrzymaniem odcinka jedynie na terenie swojej posesji.

Niektóre gminy już zwracają pobrane opłaty mieszkańcom. Poseł Jaskóła czeka na odpowiedź ze strony gmin, do których wysłał zapytanie. Zaprasza też mieszkańców, którzy zapłacili opłatę przyłączeniową do zgłaszania się do swojego biura poselskiego przy ul. Dąbrowskiego 8/19 w Częstochowie.Kategorie:

11 odpowiedzi na “Jaskóła interweniuje ws. opłat za przyłącza wod-kan”

 1. Ten komentarz oczekuje na moderację pisze:

  Oczywiście były wójt chętnie pobierał pieniążki za kanalizacje

  11
  13
  • Stopa pisze:

   No raczej. Do tej pory się chwali ile zrobił, ale bez wpłacenia przez ludzi mógłby sobie co najwyżej kupić redaktora do prowadzenia bloga i na więcej by nie starczyło.

   14
   10
  • Mieszkanka pisze:

   A obecny to niby nie?! Przecież ludzie przeważnie w ratach płacili! I sądzę, że są jeszcze tacy co do dzisiaj płacą! A ilu takich, za przeproszeniem, głupich jeszcze będzie! Ja tylko mam nadzieję, że pan poseł Tomasz Jaskóła wyegzekwuje od wójta stosowne wyjaśnienia w tej sprawie. Trzymam za niego kciuki! Brawo Panie Tomaszu!!! I dodam jeszcze, że gmina co do grosza powinna ludziom zwrócić te pieniądze! 2 tysiące złotych plus dwadzieścia parę zł. za łaskę, że można było w ratach płacić. PARANOJA!!!

   7
   12
 2. Mieszkaniec pisze:

  Dwa tysie do zwrotu plus odsetki. Wszyscy powinni złożyć pozew zbiorowy za wyłudzenie kasy od mieszkańców

  6
  8
  • kibel pisze:

   Szkoda ze zrobiono kanalizacje, byscie sra..i dalej za stodoła.A myslałem ze w gminie konopiska zalezy na ekologi i przyszłosci dzieci. Popierdo..ne towarzystwo. Szkoda słow.

   17
   1
  • Basia pisze:

   Kibel,masz rację.niech by dalej latali do sławojki!durne ludzie.wszystko by chcieli ale wszystko za darmo.a taka była wtedy interpretacja prawa i nie tylko u nas w gminieale wszędzie. A wójt miał wam ze swoich zapłacić?co za głupie ludzie. Obserwator dobrze pisze,nie robić źle, zrobić -źle!bo wójt to niby skąd ma brać?najlepiej żeby mało zarabiał i jeszcze wam dokładał ze swojej pensji.albo urzędnicy.pod warunkiem że to nie twoja córka czy żona jest. No to zostaje ta manna z nieba.

   2
   3
 3. 666 pisze:

  Nauczcie się rozumieć co czytacie. Do kogo pozew zbiorowy? Do Sejmu? Ustawa o opłacie adiacenckiej dalej funkcjonuje. Po co się podniecacie. Ktoś was zbałamucił i już hejty.

  17
  2
  • Mieszkanka pisze:

   No to najwyższy czas ją zmienić! Albo inaczej-anulować. Liczę na Pana Panie Tomaszu!

   2
   4
  • Mieszkanka pisze:

   Ustawa adiacencka powstała na potrzebę samorządów! Darowizna w umowie nie przeszła to trzeba było coś innego wymyślić! Mam nadzieję, że „władza” wobec zaistniałej sytuacji potrzęśnie portkami!

   1
   1
 4. Mieszkanka pisze:

  A co to ta opłata adiacencka? Toż to nic innego jak wyłudzanie pieniędzy od ludzi! Wcześniej na umowach była darowizna na rzecz gminy, ale jak ludzie tego nie kupili i zaczęły się afery wokół sprawy to pojawił się „nowy” termin. Taki dupochron dla samorządów! Jak to się mówi-potrzeba matką wynalazków!

  4
  2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Redakcja oraz właściciel serwisu GminaKonopiska.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypowiedzi i komentarze publikowane przez użytkowników oraz zastrzega sobie możliwość usunięcia lub edycji komentarzy zawierających treści znieważające lub powszechnie uważane za obelżywe. W momencie dodawania komentarza zapamiętywane zostają adres email oraz adres IP komentującego użytkownika (informacje te nie będa publikowane i wyświetlane).